Rekolekcje o miłości Jezusa do człowieka

IMG_01668 marca 2015 rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne w parafii w Cieszęcinie. Prowadzone one były przez zakonnika Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, o. Zbigniewa Zalewskiego ss.cc. z Wrocławia.

 

 

Tematem rekolekcji było dzieło Intronizacji Serca Jezusowego w rodzinach chrześcijańskich. Dzieło to nawiązuje do objawień św. Małgo¬rzaty Marii Alacoque, jakie otrzymała w drugiej połowie XVII wieku w Paray-le-Monial we Francji.

Pan Jezus ukazał jej swoje Serce jaśniejące chwałą, płonące miłością i otoczone cierniową koroną z krzyżem na szczycie, skarżąc się jednocześnie na niewdzięczność, oziębłość i wzgardę ludzi:
Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, (…) a w zamian doznaję od większości gorzkiej nie¬wdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważe¬nia, oziębłości i świętokractw, jakie Mi oddają w Sakramencie Miłości.

Za te obrazy Jezus domagał się zadość¬uczynienia i wynagrodzenia, ale przekazał także pewne obietnice dla czcicieli Jego Serca. Wśród tych obietnic znalazła się jedna, która dotyczyła intronizacji:
Będę błogosławił domom, w których obraz mego Serca będzie wystawiony i czczony.

Bardzo zasłużony dla kultu Najświętszego Serca był zakonnik Najświętszych Serc Jezusa i Maryi o. Mateo Crawley-Boevey ss.cc. (1875-1960). Postanowił on całe swoje życie poświęcić apostolstwu intronizacji, aby Boskie Serce Jezusa panowało w poszczególnych rodzinach, i w nich mogło doznawać najwyższej czci.

Dokonywał bardzo wielu Intronizacji w rodzinach na całym świecie. Rezultatem tego dzieła były liczne nawrócenia.
Arcybi¬skup Montevideo, widząc nadprzyrodzone owoce Intronizacji, powiedział kiedyś do o. Mateo: Twoja misja rodzi zmartwychwstanie do życia w miłości. To, co widziałem, to nie było zmartwychwstanie pojedynczych ludzi, ale to cały cmentarz zmartwychwstał!

Czym zatem jest intronizacja?

Jak sama nazwa wskazuje intronizować, to zna¬czy wprowadzić kogoś na tron, obrać go za króla, za panującego. A zatem intronizacja Serca Jezusowego w rodzinie to jest oficjalne uznanie Jego władzy nad daną rodziną chrześcijańską. W sposób zewnętrzny okazuje się to przez umieszczenie wizerunku Serca Bożego na najgodniejszym miejscu w domu, czemu towarzyszy akt poświęcenia. Dokonując intronizacji rodzina zobowiązuje się żyć według zasad Ewangelii i nauki Kościoła.

Przez intronizację uznaje Chrystusa za swego Pana, naj¬lepszego Przyjaciela i Doradcę, ogłaszając Go głową rodziny. Oddając Mu w ten sposób cześć, jednocześnie wynagradza się Zbawicielowi wzgardę i odrzucenie Jego miłości.
O. Mateo pisał: „Najwyższym celem całego apostolstwa introni¬zacji jest uświęcenie rodziny.

Rodzina jako podstawowa komórka społeczna ma być pierwszym żywym tronem Króla Miłości. Chcąc przeobrazić i ponownie ocalić świat, trzeba sprawić, aby Boże przyjście na ziemię trwało nieprzerwanie, aby Emmanuel, Jezus Ewangelii, mieszkał i królował wśród nas.

Aby to osiągnąć, trzeba zdobyć społeczeństwo począwszy od jego podstaw, słowem, trzeba odnowić rodzinę chrześcijańską. Rodzina, to niejako spraw¬dzian wartości i tężyzny narodu. Ile warta rodzina, tyle wart naród.”

intro 1_448x800

 

 

Rok 1935. O. Mateo dokonuje Intronizacji w Wietnamie.

 

 

 

„Rodzina jest źródłem życia, pierwszą szkołą dziecka. Jeśli to źródło życia narodowego jest zatrute, wówczas naród zginie. I dlatego pragniemy zaszczepić w rodzinach wiarę i miłość Serca Bożego. Gdy Chrystusa zaszczepimy w korzenie, wnet całe drzewo stanie się Chrystusowym”.

„W intronizacji Zbawiciel przychodzi upomnieć się o swoje miejsce w rodzinie, jak niegdyś pod wie¬czór w czasie swych apostolskich wędrówek przy¬bywał w gościnę do Betanii. Przychodzi i upomina się o miejsce zaszczytne, bo jest Królem, i powinien panować w każdej rodzinie, by w ten sposób zapa¬nować wnet nad ludzką społecznością; upomina się o miejsce poufne, zażyłe, bo jest Przyjacielem, który pragnie panować Sercem i Miłością.
Intronizacja zatem – to Jezus Ewangeliczny mieszkający i żyjący wśród nas”.

intro2_600x778

 

Obraz Serca Jezusowego autorstwa Garcii Moreno wykorzystywany przez o. Mateo podczas ceremonii Intronizacji.

 

 

 

O. Krzysztof z Cieszęcina

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments