Kępińskie spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską

dscf3672-copyW dniach 20-21.09.2016 r. Sędzia Anna Maria Wesołowska przebywała z dwudniową wizytą w Kępnie. Organizatorami spotkania byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kępno, MGOPS Gminny Ośrodek Wsparcia Rodziny w Kryzysie w Mianowicach.

W pierwszym dniu 29.09.2016 we wtorek spotkała się z młodzieżą kępińskich szkół w Kępnie w Gimnazjum nr 2 w Kępnie im. KK Baczyńskiego; w Gimnazjum nr 1 w Kępnie im. Polskich Olimpijczyków. W Sali Sesyjnej UMiG  w Kępnie – odbyła spotkanie z przedstawicielami wybranych instytucji; pedagogami, kuratorami i pracownikami oświaty.

W sali sesyjnej gościł sędziną A. M. Wesołowską Burmistrz MiG Kępno Piotr Psikus, który podkreślił, że zebrani będą mieli okazję dyskutować o szeroko rozumianych zagrożeniach i rozwiązywaniu problemów trudnych, na które napotykają zebrani w czasie swojej pracy zawodowej. Podziękował wszystkim za tak liczne przybycie z panią sędzią.

Na wstępie sędzia powitała przybyłych „Wiem, że problemy są  jak wszędzie. Cieszy mnie fakt ze spotkań ze społecznością. W nas jest siła, która spowoduje, że ten świat uda się wyprostować. Jednocześnie dodam, że jest trudno, bo zajęć i obowiązków przybywa, ale na ten dobry odzew trzeba będzie poczekać. Dzisiaj chciałabym zwrócić uwagę na elementy, które państwo dobrze znają. Chciałabym państwa wzmocnić pewnymi przepisami, regulacjami, które w prosty sposób będą mogły pomóc państwu w pracy. Chciałbym poruszyć takie tematy i problemy pod hasłem „Rodzice a szkoła”. Wspomniała tzw. kącikach prawnych – to miejsca w szkołach , kościołach, OPS, bibliotekach, Domach Kultury i w Urzędzie Miasta. Tam można się dowiedzieć o najnowszych i najważniejszych przepisach, które w danym czasie funkcjonują, a nikt o nich nie wie. To są miejsca, które przybliżają nas do prawa, edukują prawnie, uwrażliwiają na pewne rzeczy” mówiła m.in. sędzia Anna Maria Wesołowska.

Przekazała też wiele informacji i zapoznała z wieloma przepisami na temat relacji rodzina, dziecko, szkoła. W  prezentacji przedstawiła wiele przepisów, które powinny się znaleźć w kąciku prawnym.

Kolejne spotkanie odbyło się z rodzicami dzieci i młodzieży z Gminy Kępno w KOK. „Jestem sędzią, który pierwszy wyrok wydał w 1982 r. Zajmowałam się sprawami karnymi, przestępczością zorganizowaną, mafią polską, a od wielu lat zajmuje się problematyką edukacji prawnej. Zaczynałam od młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej, zajmuje się również przedszkolakami. Jestem ambasadorem edukacji prawnej od 5 roku życia. (…) Nie jesteśmy w stanie wyprostować dzisiejszej rzeczywistości jeżeli nie będziemy świadomi. Jeżeli nasze dzieci nie będą świadome jak w tej rzeczywistości się poruszać. Jeżeli nie będziemy świadomi jak wygląda rzeczywistość naszych dzieci. Dzieciaki śpiewają taką piosenkę – Wy dorośli nic nie wiecie w jakim dzieci żyją świecie. To ważne co może pani naszym rodzicom przekazać mówią na spotkaniach dzieci. Nasz świat jest inny, chociaż wy go stworzyliście. On się wam wymknął spod kontroli. Dlatego spotykam się ze wszystkimi grupami pomocowymi, a przede wszystkim z pedagogami. Jeżeli dzisiaj coś chcemy zrobić, coś zmienić to może to zrobić tylko szkoła. Ważne jest to  byśmy umieli z dziećmi się dogadywać. Dlatego wiele lat temu, żeby zapobiec pewnym zjawiskom, żeby dziecko nie siedziało na sali rozpraw zaczęłam dzieci zapraszać na lekcje wychowawcze do sądu, liczę też na to jeśli na spotkaniach takich jak tu jest jakiś rodzic prawnik to pomoże szkołom, by takie lekcje zorganizować. Lekcja wychowawcza w sądzie to najtańsza profilaktyka o jakiej możemy pomarzyć. Tam uczymy się jak wygląda życie po błędzie. Wiele lat temu napisałam dla dzieci poradnik – Bezpieczeństwo młodzieży poradnik prawny. Tu jest wskaźnik w pigułce, ale napisany ludzkim językiem na poziom szkoły gimnazjalnej. Każdy felieton, który opisywał jakąś historię prawdziwą z sali rozpraw młodego człowieka, który zrobił coś głupiego i trafił do sądu. Moje dziewczyny brały to do klasy i podkreślały na czerwono co jest niezrozumiałe. Nie jest łatwo prawnikowi w przystępny sposób opisywać prawo.  Napisałam go dlatego, żeby dzieci miały świadomość gdzie są granice, których przekraczać nie wolno. Kiedy tych felietonów trochę się uzbierało zaniosłam to do ministerstwa edukacji i powiedziałam daje wam to za darmo kserujcie, drukujcie, przekazujcie szkołom niech uczą dzieci gdzie są granice. Wtedy się dowiedziałam pani sędzio to trudne tematy dla naszych dzieci. One nie będą ćpać, bić, pić po co im tego rodzaju lekcje, po co im lekcje wychowawcze w sądzie. Straciliśmy kilkanaście lat. Nie da się funkcjonować bez edukacji prawnej – mówiła m.in. na spotkaniu pani sędzia A. M. Wesołowska.

Tematyka spotkań z Anną Marią Wesołowską obejmowała znaczenie wcześniej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły; nowe zagrożenia dla młodzieży, takie jak grooming, wczesna inicjacja seksualna, cyberprzemoc, Internet, używki; zasady odpowiedzialności nieletnich; zachowania, opowiadała o reakcjach na które mamy obowiązek reagować w ramach procedury Niebieskiej Karty; podawała nowe formy przemocy wobec dziecka: eurosieroctwo, zaniedbania, konflikt około – rozwodowy; rodzice a szkoła; mediacja w sprawach nieletnich i mediacja rówieśnicza jako forma rozwiązywania konfliktów w szkole. Podawała przykłady nowych form przemocy, na które są narażone dzieci. W środę 21.09.2016 r. spotkała się z młodzieżą w Gimnazjum im. ks .Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach; Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mikorzynie. W trakcie spotkań z mieszkańcami Gminy Kępno sędzia Anna Maria Wesołowska nawiązywała bardzo łatwo kontakt z publicznością, zachęcała do dyskusji.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
attyla
7 lat temu

5 lat prawa, nawet z doktoratem nie mają się nic do 1 roku na medycynie.
Zresztą prawo to nie nauka.
Pozdrawiam oficer sił poweitrznych po medycynie.