Komunikaty w sprawie zimy

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Przypominam, że w razie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).

W szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym nie dopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Należy przy tym pamiętać, że niewłaściwe wykonywanie prac związanych z usuwaniem śniegu z dachu może stwarzać ogromne zagrożenie zarówno dla samego budynku, jak i osób wykonujących te prace. Dlatego muszą być one prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.

Przypominam jednocześnie, że niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie obiektu budowlanego oraz nie zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego zagrożone jest grzywną nie mniejszą niż 100 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (zgodnie z art. 91a ustawy – Prawo budowlane).

W związku z powyższym, w celu uniknięcia zagrożeń, zwracam się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnienie obowiązków wynikających z ww. przepisów.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński

ROZPORZĄDZENIE NR 4/10 WOJEWODY ŁÓDZKIEGO

z dnia 29 listopada 2010 r.

w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych

Na podstawie art. 60 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz. U. Nr 31, poz. 206′ ) zarządza się, co następuje:

§ 1. W celu zapobieżenia katastrofom budowlanym, zobowiązuje się właścicieli i zarządców wszystkich obiektów budowlanych z terenu województwa łódzkiego, do monitorowania pokrywy śnieżnej i lodowej zalegającej na obiektach.

§ 2. 1. Wprowadza się obowiązek niezwłocznego usuwania zalegającego śniegu i lodu oraz zwisających nawisów śniegowych i sopli z dachów, stropodachów, tarasów użytkowych, balkonów, gzymsów, rynien oraz innych elementów budynku lub innych obiektów budowlanych, w przypadku powstania zagrożenia dla konstrukcji obiektu lub bezpieczeństwa jego użytkowania.

2. Wprowadza się obowiązek systematycznego usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych, szczególnie narażonych na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych, w celu niedopuszczenia do zwiększenia grubości pokrywy śnieżnej ponad określoną w obowiązujących normach i projekcie budowlanym, biorąc pod uwagę obciążenia podane w normach obciążeń śniegiem (PN-80/B-02010/Az1 i PN-EN 1991-1-3:2005 z późniejszymi zmianami) należy przyjmować do analiz ciężar śniegu: świeży – l kN/m3 , osiadły – 2 kN/m3, mokry – 4 kN/m3, zlodowaciały – 6-7 kN/ m3.

3. Do obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 2 należą:

  1. budynki i budowle z dachem z konstrukcji drewnianej lub stalowej i małym nachyleniem połaci dachu;
  2. budowle o przekryciu namiotowym;
  3. budowle, dla których obowiązek systematycznego odśnieżania wynika z zapisów protokołów kontroli stanu technicznego, ocen technicznych lub ekspertyz.

§ 3. Obowiązek, o którym mowa w §2 ust. 1 i 2 nakłada się na właścicieli i zarządców wszystkich obiektów budowlanych z terenu województwa łódzkiego.

§ 4. 1. Czynności, o których mowa w §2 ust. 1 i 2 powinny być realizowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, o których mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, pz. 94 z późn. zm. ).

2. Czynności, o których mowa w §2 ust. 1 i 2 powinny być realizowane w terminach zapewniających stałe bezpieczeństwo obiektów budowlanych oraz ludzi i mienia znajdujących się w obiekcie bądź jego sąsiedztwie.

5. Kto nie wypełnia obowiązku określonego w §2 ust. 1 i 2 podlega karze grzywny wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.

§ 6. Kontrolę wykonania niniejszego rozporządzenia powierza się Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi, Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Komendantom Straży Gminnych/Miejskich z województwa łódzkiego oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Łodzi, któremu jednocześnie powierza się koordynację prowadzonych kontroli.

§ 7. Rozporządzenie podlega podaniu do publicznej wiadomości w środkach masowego przekazu.

§ 8. Rozporządzenie podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

§ 9.1. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech dni od dnia ogłoszenia w drodze obwieszczenia.

2. Dniem ogłoszenia jest dzień wydania obwieszczenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
13 lat temu

stan dróg w powiecie jest skandaliczny,widać zmiana dyrektora nic nie dała