Tak śpiewają w niebie…

„Zawieja i beznadzieja, złota Jerozolima, a w biednym Betlejem Pani syneczka w grocie powiła. Zima się ludzi trzyma, złote denary wszędzie, bieda straszna w Betelejem – tam tylko Pan przybędzie”.

6 stycznia w święto Trzech Króli w Wieruszowskim Domu Kultury odbył się Galowy Koncert Świąteczny „Droga do Betlejem”. Organizatorami byli: WDK, Stowarzyszenie Edukacji Dzieci i Młodzieży oraz Komunikacji Społecznej „Nadwrażliwi”, a także Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wieruszowie. W czwartkowy wieczór młodzi wokaliści, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich prezentowali swoje możliwości wokalne w repertuarze kolęd i pastorałek.

Kolędy i pastorałki nieodmiennie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. My Polacy jesteśmy z natury narodem bardzo muzykalnym i kolędy śpiewamy bardzo chętnie począwszy od Wigilii przez Trzech Króli, aż po święto Matki Boskiej Gromnicznej. W śpiewie na cześć narodzenia Dzieciątka Jezus łączymy się pięknie ze wszystkimi, kolędy ubogacają wartościami i kształtują ducha. Wszyscy chętnie je śpiewają.

W magiczny wieczór Trzech Króli w Wieruszowskim Domu Kultury odbył się VI konkurs o Stypendium Wokalne „Marzenia do spełnienia”. Konkurs ten daje szanse zaprezentowania się młodym talentom zwłaszcza z małych środowisk i często w trudnej sytuacji materialnej. Na scenie WDK-u w repertuarze najpiękniejszych kolęd i pastorałek zaprezentowali się młodzi wykonawcy – laureaci konkursu, którzy zostali wyłonieni po przesłuchaniu w dniu 5 stycznia.

Koncert Galowy VI konkursu o Stypendium Wokalne „Marzenia do spełnienia” został poprzedzony występami zaproszonych gości. Jako pierwsza wystąpiła wieruszowska kapela „Sami swoi”, która zaśpiewała i zagrała kolędy i pastorałki z udziałem Kingi Dąbrowskiej młodej skrzypaczki z Wieruszowa. Klika utworów zaprezentował 20-osobowy chór „Stacja Bukownica”. W chórze śpiewają osoby, które jak zaznaczył konferansjer koncertu Witold Pelka lubią ze sobą przebywać i razem śpiewać. Chórem dyrygował Mirosław Borkowski.

Przyszedł czas na występ laureatów VI konkursu o Stypendium Wokalne „Marzenia do spełnienia. Na scenie zaprezentowała się wieruszowska grupa „Młodzieńcy w ogniu”, która działa pod okiem o. Andrzeja Grada. W nowoczesnej aranżacji usłyszeliśmy kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Na scenie w ustalonej kolejności występowali młodzi soliści. Sandra Stochmiałek zaśpiewała znaną wszystkim kolędę „W żłobie leży”. Kolęda ta jest z XVII w, a słowa napisał Piotr Skarga. Kolejna wokalistka, aby wystąpić w koncercie świątecznym przyjechała aż z Lubini Małej k/Jarocina. Angelika Śpitalniak jest uczestniczką wielu konkursów piosenek dziecięcych. Jak sama powiedziała o koncercie dowiedziała się z Internetu. Zaśpiewała pastorałkę „Tobie mały panie” z repertuaru Natalii Kukulskiej. Kolejną wykonawczynią była Małgorzata Faryś z Wieruszowa, która zaśpiewała kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”. Opiekunem wokalnym Małgosi jest pani Renata Nowicka. Również Wieruszowianka, Natalia Dominiczak uczennica SP Nr 1 zaśpiewała utwór „Kolęda dla nieobecnych”, do którego słowa napisał polski kompozytor Zbigniew Preisner, a kolędę tą śpiewała Beata Rybotycka aktorka Teatru Stu w Krakowie. Na skrzypcach akompaniowała Kinga Dąbrowska. Pięknie zaśpiewała pastorałkę „Aniołowie biali „ Laura Terelak. Nieco zapomnianą już piosenkę świąteczną z repertuaru „Skaldów” „Złota Jerozolima i biedne Betlejem”. przypomniała Ola Pieprzyk z Lututowa. Ola pracuje z opiekunką Małgorzatą Kipigroch, która także sprawuje piecze nad Roksaną Sikora kolejną wykonawczynią z Lututowa. Roksana zaśpiewała piosenkę świąteczną z musicalu „Metro’ w oryginale śpiewaną przez Edytę Górniak i Roberta Jankowskiego. „Kolędę kołysankę’ którą skomponował Jan Adam Maklakiewicz wykonała Izabela Szczęsna z Mieleszyna, uczennica gimnazjum w Wieruszowie. Na scenie po niej pojawiła się Małgosia Bystrek by zaśpiewać piosenkę Zbigniewa Górnego wykonywaną przez Hannę Banaszak „Przekażcie sobie znak pokoju”. Ola Leszczyńska uczennica VI klasy zaśpiewała pastorałkę „Pokój na ziemi dzieciom”. Opiekunem wokalnym Oli jest pan Marcin Sobczak z Wieruszowa. Gromkie brawa od publiczności otrzymała Sandra Stochmiałek z Białej, która dzwoneczkowym głosem zaśpiewała piosenkę Zbigniewa Preisnera do tekstu Mariana Hemara„Całą noc padał śnieg”. Natomiast Hubert Ceglarek najmłodszy wykonawca brawurowo wykonał pastorałkę „Tobie mały Panie”. Z Kopydłowa, który stał się sławny w całej Polsce za sprawą krakowskiego programu „Spotkanie z balladą” przyjechała do Wieruszowa Martyna Kubunik. Martyna, wykonała „Świąteczną noc” i była drugim pięknym głosem z GOSiK z Białej. W konkursie wystąpiło niewielu wykonawców płci męskiej. Po Hubercie Ceglarku honor mężczyzn ratował Tomek Wojtan z Pieczysk pod Wieruszowem, który zaśpiewał kolędę „Mizerna cicha”. Tomkowi akompaniowała na skrzypcach Kinga Dąbrowska.

Po występie laureatów nastąpił moment kulminacyjny – wręczenie nagród. Jury w składzie: ks. Arkadiusz Wieczorek, Anna Niesobska, Jadwiga Tomalkiewicz, Krzysztof Bezen miało nie lada trudny orzech do zgryzienia. Jak zauważył konferansjer Witold Pelka, który notabene fantastycznie prowadził VI konkurs o Stypendium Wokalne „Marzenia do spełnienia” zresztą jak wszystkie poprzednie imprezy, „ tak właśnie śpiewają w niebie”.

W drodze do Betlejem spełniły się marzenia wielu młodych artystów, którzy wzięli udział w koncercie galowym. .

I m-ce wyśpiewały wspólnie Sandra Stochmiałek, dla której nagrodę ufundował Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek i Angelika Śpitalniak, dla której nagrodę ufundował Burmistrz Wieruszowa Bogdan Nawrocki,

II m-ce zdobyła Martyna Kubunik i Aleksandra Leszczyńska,

III m-ce Tomek Wojtan i Roksana Sikora.

Ladies and Gentlemen – Grand Prix Konkursu Wokalnego o Nagrodę Stypendialną „Marzenia do Spełnienia” otrzymał Hubert Ceglarek, a tym samym nagrodę stypendialną w kwocie 500 zł, którą ufundował ufundował Wieruszowski Dom Kultury.

Jury przyznało też liczne wyróżnienia. Wszyscy laureaci otrzymali bardzo ciekawe i atrakcyjne nagrody. Gratulacje otrzymali też opiekunowie młodych talentów.

Po uroczystości wręczenia nagród VI konkurs o Stypendium Wokalne „Marzenia do spełnienia” zakończył się wspólnym kolędowaniem z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Wieruszowie pod dyrekcją Krzysztofa Bezena.

Patronat medialny nad imprezą objął Ilustrowany Tygodnik Powiatowy, który też był fundatorem nagród, oraz Radio i Telewizja SUD i Dziennik Łódzki.

Zwycięzcę Galowego Konkursu Świątecznego „Droga do Betlejem” Huberta Ceglarka z Wieruszowa zapytaliśmy o wrażenia.

AŚ. To ogromne wyróżnienie, zdobyłeś Grand Prix Konkursu Wokalnego o Nagrodę Stypendialną „Marzenia do Spełnienia”, jak się czujesz?

HC. Czuje się bardzo szczęśliwy, jest to dla mnie ogromne wyróżnienie.

AŚ. Hubert powiedz coś o sobie czytelnikom ITP.

HC. Chodzę do IV klasy SP im. Janusza Korczaka w Wieruszowie. Uczę się grać na akordeonie, kocham śpiewać, ale to już pewnie wiadomo. Lubię się też uczyć. Mam młodszego brata Olafa, lubię zwierzęta w domu mam psa.

AŚ. Hubert jak długo trwa Twoja przygoda z piosenką i co dalej zamierzasz robić w tym kierunku?

HC. Moja przygoda z piosenką trwa już 5 lat. Nadal będę brał udział w konkursach starając się zająć dobre miejsca. Brałem już udział w konkursie ogólnopolskim. Myślę, że wszystko przede mną.

Z Hubertem Ceglarkiem rozmawiała

autorka powyższego tekstu

Anna Świegot

Foto: Ryszard Zych

Henryk Matusiak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
angelika
13 lat temu

witam festiwal był wspanialy,mam nadzieje ze w przyszlym roku tez do was dotre.Pzdrawiam was kochani wszystkich było mnie bardzo milo was poznac i u was goscic.buziaki