Mistrzostwa Powiatu

W dniu 18 września 2011 r. W Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie
Zarząd LKS „Czarna Damka” zorganizował Otwarte Mistrzostwa Powiatu Wieruszowskiego w warcaby 64 polowe.

Rozgrywki, tego dnia, zostały poprzedzone uroczystościami związanymi z jubileuszem 25 lecia działalności Klubu Warcabowego w Gminie Lututów.
W spotkaniu uczestniczyli; Sekretarz Rady Wojewódzkiej Z LZS Wojciech Świątek, Wójt Gminy Lututów Józef Suwara, Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Szyszka, Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego Marian Fita, Redaktor Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego Jerzy Przybył, Przewodniczący Rady Gminnej Z LZS w Lututowie Robert Majchrowicz, Przewodniczący Rady Sportu Jarosław Skotarski, Radny Powiatu Wieruszowskiego Jan Nawrocki, Dyrektor Gimnazjum w Lututowie Anna Kądziela- Dyczuk, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Niemojewie Barbara Skotarska, Przedstawiciel GOK w Lututowie Aleksandra Kalus oraz byli zawodnicy wielu mistrzostw i turniejów i działacze klubu ; Wiktor Halamus, Stanisław Łucki, Żaneta Bartoszek, Agnieszka Słaba, Anna Białkowska, Krystian Golec.
Wszystkich zaproszonych uroczyście powitał Prezes Klubu Zygmunt Ślęzak. Prezentacji dorobku Klubu dokonał wieloletni zawodnik, Prezes i kronikarz kol. Edward Perdek.

Potem były odznaczenia i gratulacje. Pamiątkowe podziękowania otrzymali; Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Z LZS Marek Mazur, Starosta Powiatowy Andrzej Szymanek, Wójt Gminy Lututów Józef Suwara, Prezes RBS Marian Fita, Gminny Ośrodek Kultury Aleksandra Kalus.
Z rąk Prezesa Zygmunta Ślęzaka Brązowe Odznaki LZS za zasługi dla sportu otrzymali; Bartłomiej Wyczałkowski, Władysław Kasendra,
Z rąk Prezesa Gminnego Z LZS Roberta Majchrowicza Srebrne Odznaki Z LZS otrzymali; Arkadiusz Ślęzak, Mariusz Ślęzak.
Złote Odznaki Z LZS otrzymali; Józef Suwara, Marian Fita, Przemysław Oderkiewicz, Piotr Szubert, Robert Majchrowicz. Aktu dekoracji dokonali Sekretarz Rady Wojewódzkiej Z LZS Wojciech Świątek i Prezes Rady Powiatowej Z LZS Wacław Zabłocki.
W imieniu Marka Mazura Odznakę „Za zasługi dla Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi wręczał Sekretarz Z LZS Wojciech Świątek a otrzymali je; Edward Perdek, Jarosław Skotarski i Wacław Zabłocki, ponadto Jan Osiołkowski został odznaczony srebrną odznaką Zasłużony dla Sportu przyznaną przez Ministra Sportu i Kultury Fizycznej.

Po tych uroczystościach przystąpiono do turnieju. Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Lututów pan Józef Suwara. Sędziował Wacław Zabłocki. Turniej prowadzono systemem szwajcarskim, rund 9, czas na zawodnika 10 minut. Było wiele zaskakujących wyników. Po podsumowaniu wyników okazało się, że zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali następujący zawodnicy i zawodniczki:
Orlicy: Kucharski Jakub, Bednarski Tomasz, Ciupek Paweł – Galewice
młodzicy; Wyczałkowski Bartłomiej, Zimoch Tomasz, Partyka Witek
kadeci; Siwik Piotr, Ciećka Dawid – Łubnice, Siwik Grzegorz
seniorzy; Ślęzak Mariusz, Oderkiewicz Przemysław, Szubert Piotr
senior starszy; Dratwa Andrzej – Żdżary, Kopacki Zbigniew – Sokolniki, Kasendra Władysław – Sokolniki
orliczki; Pazek Estera – Łubnice, Skop Aleksandra – Łubnice, Jagieła Dominika – Żdżary Podjaworek
młodziczki; Mleczko Karolina – Galewice
seniorki; Golec Anna
seniorki starsze
; Smoleńska Joanna – Galewice
Mężczyźni, trzej najlepsi z pominięcie kategorii wiekowych to; Ślęzak Mariusz, Oderkiewicz Przemysław, Szubert Piotr
Kobiet kategoria open; Golec Anna, Pazek Estera – Łubnice, Smoleńska Joanna – Galewice
Zawodnicy bez podanej przy nazwisku miejscowości reprezentowali Gminę Lututów.

Aktu dekoracji zwycięzców dokonał Wójt Gminy Lututów Pan Józef Suwara w asyście Pana Andrzeja Dratwy i Pani Anny Kądziela -Dyczuk.
Puchary, medale, dyplomy, posiłek i upominki zostały zgodnie ufundowane przez; Gminę Lututów, Rejonowy Bank Spółdzielczy i Starostwo Powiatowe.
Zarząd Sekcji serdecznie dziękuje sponsorom, współorganizatorom, działaczom i zawodnikom za udział w uroczystości.
Relacja Wacław Zabłocki

Krótki zarys 25-lecia warcabów w Lututowie

Sekcja warcabowa /początkowo przy Radzie Gminnej Zrzeszenia LZS , potem Aktyw Lututów i do prawie końca 2005 roku jako LZS GOK Lututów, a od 2006 roku LKS ,,Czarna Damka,, Lututów/ działa od 1986 roku.

Obchodzimy więc w tym roku 25-lecie powstania klubu warcabowego. Klub zawiązywali: Edward Perdek/w tamtym okresie przewodniczący Rady Gminnej Zrzeszenia LZS w Lututowie , Jan Osiołkowski – do 2010 roku prezes klubu oraz Wiktor Halamus –który był pierwszym przewodniczącym sekcji. Pierwszymi zawodnikami ,którzy zostali zarejestrowani w Centralnej Komisji Gry Warcabowej z naszej gminy byli oraz otrzymali numery ewidencyjne: Dorota Pierudzka, Żaneta Halamus, Jan Osiołkowski, Bogdan Osiołkowski, Wiktor Halamus, Jan Zimoch, Zdzisław Zimoch oraz Edward Perdek. W zawodach organizowanych przez gminę, rejon czy województwo aktywność warcabistów była godna pochwały. To właśnie między innymi dzięki warcabistom Gmina Lututów przez wiele lat była sportowo w czołówce Rad Gminnych byłego województwa sieradzkiego.

Zarząd Rady Gminnej Zrzeszenie LZS dysponujący funduszem Rady Gminy widząc osiągnięcia warcabistów oraz coraz lepsze wyniki zaczął przeznaczać na warcaby coraz większe kwoty. Różnie układały się losy sekcji/ klubu/ w ciągu tych minionych 25 lat. Ale z całą stanowczością należy stwierdzić, że chwil dobrych i bardzo dobrych było więcej. Nie ładnie jest się nam samym chwalić- to powinni robić inni- ale przy takiej okazji musimy chociaż krótko wspomnieć o tych najważniejszych osiągnięciach. Tylko podczas turniejów o randze mistrzowskiej( Młodzieżowe MP, MP LZS, Kryształowy Kamień ,Turniej Freya, MP Niepełnosprawnych, MP Seniorów, MP seniorów starszych, rozwiązywanie zadań warcabowych na czas, zawody pozaszkolne) nasi zawodnicy i zawodniczki zdobyli łącznie 101 medali /22 złote, 46 srebrne i 33 brązowe/. 2 razy byliśmy Drużynowymi MP LZS, 3 razy Drużynowymi v-ce MP LZS oraz 2 razy zdobywaliśmy brązowe medale. Przez 4 lata graliśmy w I lidze warcabowej zajmując 5, 6 ,7 i 8 miejsca. Ponadto do tego doliczyć należy setki medalowych pozycji w różnych kategoriach wiekowych podczas mistrzostw powiatu, województwa, turniejów międzywojewódzkich oraz ogólnopolskich. Na te wyniki pracowało dziesiątki zawodników i zawodniczek oraz kilku działaczy.

Wymienimy tylko niektórych: Przemysław Oderkiewicz, Piotr Osiołkowski /Szubert/, Żaneta Halamus / Bartoszek/, Stanisław Łucki, Edward Perdek, Jan Osiołkowski, Agnieszka Halamus/Słaba/, Bogdan Osiołkowski, Wiktor Halamus, Krystian Golec, Mariusz Halamus, Anna i Krzysztof Białkowscy, Mariusz , Arkadiusz i Zygmunt Ślęzak, Magda Lichtór, Basia Wróbel ,Ksenia Skotarska. A już w szeregi wkraczają: Dawid Ciećka, Paulina Ciećka, Estera Pazek, Bartłomiej Wyczałkowski i miejmy nadzieję, że będą i następni. Choć musimy wiedzieć, jak trudno jest wychować dobrego zawodnika. Ile trzeba przeszlifować talentów , aby trafić na ten jeden jedyny. Pierwszy medal dla naszego klubu zdobył Stanisław Łucki w 1992 roku. Pierwszym powołanym warcabistą do kadry Polski z naszej sekcji była kol. Żaneta Halamus /Bartoszek/.

Do najlepszych wyników uzyskanych w ciągu tych 25 lat należy zaliczyć to ,że przetrwaliśmy próbę czasu i zawirowań . A jeśli chodzi o wyniki sportowe to należy wymienić między innymi: 7 miejsce Mariusza Ślęzaka w MŚ juniorów w 2009 roku , 10 m-ce w MŚ kadetów w 2007 roku , 2 razy 9 pozycje w Mistrzostwach Europy juniorów. Mariusz wygrał MP LZS, był v-ce MP LZS . W tym roku/2011/ został MP w warcaby 100-polowe gra błyskawiczna. Zdobywał medale w młodzieżowych MP /na długi czas i grze błyskawicznej/. Wygrał ,,Kryształowy Kamień, a także zdobywał medale srebrne i brązowe w tych turniejach. Był też w drużynie, która zdobywała medale w MP LZS. 3-krotnie w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy brał udział Piotr Osiołkowski/Szubert /. Piotr był cztery razy Młodzieżowym Mistrzem Polski w warcaby 64 i 100 polowe oraz 8 razy srebrnym i 4 krotnie brązowym medalistą w/w turniejów. To v-ce MP seniorów oraz medalista MP LZS /indywidualnie i w drużynie/, wygrywał też Kryształowy Kamień, dwa razy był najlepszy w rozwiązywanie zadań warcabowych na czas. Uczestniczył 2-krotnie w mistrzostwach Europy seniorów. Kolejnym kadrowiczem na ME oraz MŚ jest Arkadiusz Ślęzak. Był 13 podczas MŚ kadetów w 2008 roku, a także 15 w ME juniorów w 2010. Jest MP w warcabach 100-polowych w grze błyskawicznej oraz MP w warcabach aktywnych w 2009 roku. Zdobycie medali w młodzieżowych MP /na długi czas i grze błyskawicznej/ , MP LZS w drużynie, brązowego medalu w Indywidualnych MP LZS to bardzo dobre wyniki następnego naszego warcabisty.

Nie można zapomnieć o Przemysławie Oderkiewiczu, który w eliminacjach Europejskich do Mistrzostw Świata zajął najlepsze miejsce z trójki Polskich kadrowiczów i był rezerwowy podczas mistrzostw świata seniorów w Amsterdamie w2005 roku. Przemek zajął I miejsce w Mistrzostwach Polski w grze aktywnej, 4 razy wygrał MP LZS, był dwa razy drugi i raz trzeci . 2 razy wygrał Kryształowy Kamień i raz zajął 2 miejsce . Zwyciężył w rozwiązywaniu zadań warcabowych na czas i raz był II. Wygrał 2 turnieje ogólnopolskie i 2 razy był drugi. Wraz z drużyną podczas MP LZS zdobył 2 złote, 3 srebrne oraz 2 brązowe medale. Był brązowym medalistą Indywidualnych MP seniorów, plasował się na medalowych pozycjach podczas młodzieżowych MP warcaby 64 oraz 100-polowych. Edward Perdek zdobył między innymi 8 medali na MP osób niepełnosprawnych w warcaby 100 polowe oraz medale w MP seniorów starszych/ grze błyskawicznej i na długi czas/ . Jest złotym, srebrnym i brązowym medalistą MP LZS w drużynie.

Medale zdobywali też: Stanisław Łucki, Ania i Krzysztof Białkowscy, Ksenia Skotarska, Paulina i Dawid Ciećka, Żaneta i Agnieszka Halamus. Najwyższe kategorie z naszych zawodników posiada Przemek ,,Mistrz” w warcaby 100 i 64- pol. W 2010 roku zajmując 29 pozycję podczas ME seniorów wypełnił I normę na MF. Piotr posiada ,,Kandydata,, w warcabach 100- pol. Najbardziej zasłużonymi działaczami w historii warcabów w Lututowie byli: Edward Perdek, Jan Osiołkowski, Wiktor Halamus, Wacław Zabłocki, Przemysław Oderkiewicz i Zygmunt Ślęzak.

Nasi warcabiści wygrywali konkursy na najlepszych sportowców powiatu wieruszowskiego lub byli wyróżniani przez jury / Mariusz Ślęzak, Przemysław Oderkiewicz, Piotr Osiołkowski/Szubert/, Arkadiusz Ślęzak/. Najlepszym sportowcem powiatu wieruszowskiego osób niepełnosprawnych został też kol. Edward Perdek. Nie byłoby tyle dobrych wyników, gdyby nie pomoc finansowa z Urzędu Gminy w Lututowie. Nie szczędzili nam pomocy Rada Wojewódzka Zrzeszenie LZS w Sieradzu oraz od 1998 roku Rada Wojewódzka Zrzeszenie LZS w Łodzi, na stałą pomoc możemy liczyć w Starostwie Powiatowym w Wieruszowie. Pomocy nigdy nie odmawiał Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie na czele z Prezesem Panem Marianem Fitą. W ciągu minionych 25 lat zawsze mogliśmy liczyć na Radnych naszej gminy oraz Wójtów i Naczelników, którzy urzędowali w tym okresie na czele z Wójtem Gminy Panem Józefem Suwarą, Skarbnikiem Gminy oraz Przewodniczącymi Rady Gminy. Nie powinniśmy zapomnieć o Panu Leszku Żbiku, Ryszardzie Trzeciaku, Kazimierzu Bartoszku. Pamiętamy też o wszystkich radnych naszej gminy /bo Oni decydowali o kwotach przeznaczonych na sport/.

Wiele zawodów organizowaliśmy w Szkole Podstawowej w Lututowie, ale większość odbywała się w Gminnym Ośrodku Kultury. I tu podziękowania dla pracowników domu kultury. Od czasu do czasu znaleźli się sponsorzy i Im też serdecznie dziękujemy. Ale też sami zawodnicy musieli wielokrotnie ponosić koszty udziału w turniejach warcabowych/ wyjeżdżając na zawody na własny koszt lub z częściową odpłatnością/. Do naszego klubu zgłosili się warcabiści gminy Łubnice i Sokolniki , chcąc reprezentować nasz klub i powiat na turniejach o randze mistrzowskiej. Oni dokładają własne środki /klub częściowo pokrywają koszty/, podnoszą swoje umiejętności ,zdobywają także medale podczas MP.

Propagandowo korzysta na tym nasz klub, ale trudno sobie wyobrazić, żeby bez naszej pomocy zawodnicy we własnym zakresie dokonaliby tak znaczących postępów i dokonań. Wiemy, że dzięki naszym warcabistom Lututów znany jest w najdalszych zakątkach naszego kraju ,a także poza nim. Co roku organizujemy mistrzostwa powiatu wieruszowskiego w warcabach 64 i 100 polowych. Od wielu lat także wojewódzkie mistrzostwa LZS w warcabach 100-polowych. Byliśmy organizatorem Międzywojewódzkiego turnieju w warcabach 100-polowych.

W 2011 roku po raz pierwszy w Lututowie zorganizowano Mistrzostwa Polski/były to warcaby 100-polowe aktywne/. Będziemy się starać, aby na nasze miejsce znaleźć godnych następców tak działaczy jak i zawodników. Żeby ta tradycja zagościła i przetrwała w Lututowie przez następnych 25 lat.
Edward Perdek
Sekretarz Rady Gminnej Zrzeszenie LZS w Lututowie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments