Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego

Dziś, w Wielki Piątek, Kościół katolicki obchodzi pamiątkę męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Tego dnia nie odprawia się mszy świętej. To dzień najgłębszej żałoby. W centrum adoracji jest krzyż. W świątyniach przygotowuje się Groby Pańskie. Wieczorem odprawia się nabożeństwo, na którym śpiewane są pieśni o krzyżu i tajemnicy Komunii Świętej. W wielu miejscach odtwarzane jest kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, a po jego zakończeniu wierni czuwają przy Grobie Chrystusa.

Liturgia słowa rozpoczyna nabożeństwo wielkopiątkowe, w której najważniejszą częścią jest opis Męki Pańskiej według św. Jana. Wierni koncentrują się na rozważaniu biblijnego opisu Męki Pańskiej, śmierci Jezusa na krzyżu, adoracji i uczczeniu Krzyża Świętego.

Kolejnym punktem nabożeństwa jest modlitwa powszechna, podczas której kapłan wraz z wiernymi modli się m.in. o pokój na świecie, za rządzących państwami itp. Tego dnia w modlitwie wiernych praktycznie nikt nie zostaje pominięty.

Ostatnią częścią nabożeństwa jest procesja z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego. Eucharystyczne Ciało Chrystusa niesione jest przez kapłana w osłoniętej welonem monstrancji i pozostaje tam aż do niedzielnej mszy rezurekcyjnej.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, od którego nie ma dyspensy. Kościół zabrania spożywania potraw mięsnych, nakazuje również zachować post ilościowy, według którego tylko raz można zjeść posiłek do syta.

Wielki Piątek ma być dla wiernych dniem skupienia i wzmożonej pobożności. Należy zachowywać powagę i gorliwie uczestniczyć w praktykach religijnych.

Mateusz Starowicz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments