25 lat działalności na ziemi kępińsko-wieruszowskiej

Na zaproszenie młodzieży kępińskiej w maju 1987 roku jako Prezes Clubu

,, FRIEND ‘’ im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie przyjechałem do Kępna, aby w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym im. majora Sucharskiego zorganizować spotkanie literackie.

Byłem pod urokiem miasteczka, postanowiłem zostać by odkryć zapomniany Ród. Szembeków z pobliskich Siemianic. W tym czasie organizowałem spotkania literackie na temat wybitnej poetki rodem z Częstochowy – Haliny Poświatowskiej.

Zorganizowałem spotkanie w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym

im Mikołaja Kopernika w Wieruszowie. O moich spotkaniach pisała lokalna Gazeta Kaliska -,, Ziemia Kaliska „ czy Gazeta Poznańska.

W roku 1988 w Hanulinie k. Kępna powołałem Klub Literacki im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej – cel był jeden aby nadać miejscowej Bibliotece

Publicznej w Kępnie imię wnuczki naszego komediopisarza Aleksandra hr. Fredry – Marii z Fredrów hr. Szembekowej.

Maria z Fredrów hr. Szembekowa urodziła się w 1882 roku w dworku na Chorążczyźnie we Lwowie – córka Jana Aleksandra hr. Fredry i Marii z hr. Mierów. Autorka książki o Aleksandrze hr. Fredrze pt.,, Niegdyś „ wydana w 1927 roku we Lwowie. Autorka fraszek satyr, książek np. na temat generała Piotra hr. Szembeka. Uznana w zbiorze poetów XIX wieku.

Kustosz pamiątek po swoim dziadku Aleksandrze.

Po śmierci Aleksandra hr. Fredry – Maria z Fredrów hr. Szembekowa zgromadziła w pałacu Szembeków w Siemianicach archiwa fredrowskie.

Niestety gdy złożyłem do Rady Narodowej Miasta Kępna wniosek sprawie nadania Bibliotece Publicznej im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej – odpowiedz była negatywna.

Postanowiłem zbierać podpisy np. od fredrologa profesora dr hab. Bogdana Zakrzewskiego z Wrocławia profesor pisze -,, Jako fredrolog popieram usilnie starania w sprawie nadania Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kępnie imienia Marii z Fredrów hr. Szembekowej, zasłużonej działaczce patriotycznej i znanej autorce ‘’. Pisze pismo do Rady Miasta Pani magister Helena Kijakowska – ,,popieram usilnie starania o nadanie Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kępnie imienia Marii z Fredrów hr. Szembekowej zasłużonej działaczce patriotycznej na ziemi kępińskiej i znanej autorki. ( Kępno 20 08 1989 r ).

W roku 1989 przygotowuje w listopadzie pierwsze sympozjum na temat

generała Piotra hr. Szembeka – uczestnik kampanii napoleońskiej, bohater

Powstania Listopadowego, przed Powstaniem Listopadowym stacjonując swoim wojskiem w Sochaczewie zaprosił Fryderyka Chopina aby zagrał koncert. To był trudny okres – pałac Generała Piotra hr. Szembeka po II wojnie światowej został przekształcony w Leśny Zakład Doświadczalny

im. Towarzysza Marchlewskiego filia Akademii Rolniczej w Poznaniu ( dziś Uniwersytet Przyrodniczy ) nie było zgody od Dyrektora Michockiego aby przeprowadzić sympozjum w pałacu, uroczystość odbyła się z Mszą św.

którą przewodniczył Ks. Dziekan Gmerek w miejscowym Domu Katolickim w Siemianicach. Po upadku systemu komunistycznego w 1990 roku w Biurze Posła Bohdana Pilarskiego w Kępnie zorganizowałem

okrągły stół w sprawie nadania Miejsko- Gminnej Bibliotece-Publicznej imienia Marii z Fredrów hr. Szembekowej.

Zostało napisane stosowne pismo do Przewodniczącego Rady Narodowej Miasta i Gminy w Kępnie, podpisy złożyły Andrzej Tyra,Henryk Tyszkiewicz. Zygmunt Piasecki,Dyrektor Biblioteki Publicznej mgr Grażyna Grzesiak, mgr Stanisław Kozłowski, nauczyciel Kowalski, Prezes Klubu Literackiego im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej z Hanulina Władysław Ryszard Szeląg.

W maju 1990 roku dobyła się doniosła uroczystość – poświecenia Biblioteki Publicznej im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej dokonał Ksiądz Proboszcz Zbigniew Rapior- Kapelan Biskupów Poznańskich. Cała uroczystość odbyła się w sali kinowej ,, SOKÓŁ „ w Kępnie…

Zawsze otwarte drzwi miałem w Szkole Muzycznej w Kępnie, tutaj zorganizowałem kilka spotkań literacko-muzycznych np. Marek Paprocki z Kepna czytał swoje wiersze.

Udałem się do Szkoły Podstawowej w Mikorzynie, aby przypomnieć poetkę rodem z Mikorzyna Panią profesor Alicje Iwańską, która osobiście poznałem w czasie spotkania autorskiego w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Z okazji 160 rocznicy Powstania Listopadowego przygotowałem w Laskach i pałacu Szembeków w Siemianicach bogaty program historyczny gdzie przybyli właściciele majątku Siemianic – Pani dr Elżbieta Szeptycka Weyman z Torunia, z córka i jej mężem Panem Naganowskim z Poznania. Jan Szembek . Z tej okazji przygotowałem 25 minutowy program telewizyjny na temat generała Piotra hr. Szembeka oraz bohaterów Powstania Listopadowego w programie ,, Teleranek ‘’pod redakcja Barbary Karwat.

W tym samym czasie przygotowałem sympozjum w Warszawie. Zorganizowałem spotkanie literackie w Mroczeniu w Szkole Podstawowej ( w pałacu Wężyków ).

Postanowiłem w maju 1990 zarejestrować w Sądzie Wojewódzkim w Kaliszu – Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Kępnie.

Pierwsze spotkanie organizacyjne zorganizowałem w Klubie Nauczyciela w Kępnie. Nie tylko działałem na terenie ziemi kępińsko – wieruszowskiej ale na terenie całego kraju. Jesienią 1992 roku pojechałem z Wójtem Gminy Łęka Opatowska Witoldem Jankowskim do Poręby Żegoty k. Krakowa, tzw. śladami rodu Szembeków, tutaj zorganizowałem pierwsze spotkanie na temat Księdza Włodzimierza hr. Szembeka i Jego brata Wiceministra Spraw Zagranicznych II R.P. Jana hr. Szembeka.

Odbyło się historyczne spotkanie z Wójtem Gminy Alwernia Papieżem a Wójtem Gminy Łęka Opatowska Witoldem Jankowskim. W roku 1993 przygotowywałem cykl spotkań fredrowskich z okazji 200 rocznicy urodzin Aleksandra hr. Fredry. brałem udział w telewizyjnej „Papkinadzie” z wybitnym aktorem Andrzejem Łapickim.

Od Kępna, poprzez Wieruszów aż do Warszawy organizowałem spotkania fredrowskie, byłem w Szkole Podstawowej w Bolesławcu k Wieruszowa, tutaj dla społeczeństwa w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowałem spotkanie szembekowsko-fredrowskie. Po roku fredrowskim, stwierdziłem że rod Szembeków który wydał dwóch Prymasów Polski, sześciu Biskupów, kilku generałów, męczenników, zakonników i zakonnice nie powinien być zapomniany. To byli prawdziwi obrońcy Polski i Polaków – naszej Ojczyzny.

Popularyzacja dokonań rodu Szembeków jest okazja do ożywienia lokalnej

tradycji i dobrej lekcji patriotyzmu, tym bardziej, że korzenie tego znamienitego Rodu wywodzą się z Niemiec, co powinno zastanowić w swym postępowaniu Rody i Rodziny o korzeniach polskich, a także może niejednokrotnie je pozytywnie zbudować a nawet czasem twórczo zawstydzić w zaniedbywaniu poczucia chrześcijańskiego, narodowego i patriotycznego. W roku 1993 przygotowałem pierwsze sympozjum na temat dr Aleksandra hr. Szembeka – pierwszy Prezes Izb Rolniczych w okresie międzywojennym, obecnie 20 kwietnia 2012 roku z okazji 15 lecia Krajowej Rady Izb Rolniczych w Lesznie pod Warszawą zostałem odznaczony przez Prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego – brązowym krzyżem zasługi, wcześniej gdy organizowałem konferencje rolniczą w Kępnie w roku 2009 otrzymałem odznakę honorową ,,Zasłużony dla Rolnictwa „ od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego a także Towarzystwo Historyczne im. Szembeków otrzymało od Wielkopolskiej Izby Rolniczej medal dr Aleksandra hr. Szembeka.

W czasie tej konferencji przybył Radca ds. Rolnictwa z Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pan Eryc Wenberg.

W roku 1997 postanowiłem przerejestrować Towarzystwo Historyczne im. Szembeków do Warszawy, by dopiero jako współorganizator 14 maja 2010 roku nadać Gimnazjum nr.22 w Warszawie imię generała Piotra hr. Szembeka, współorganizatorem i fundatorem sztandaru było Centrum Handlowe Szembeka z Prezesem Mirosławem Sztyberem.

Także w Warszawie w ramach cyklu spotkań fredrowskich nadałem 81 Liceum Ogólnokształcące imienia Aleksandra hr. Fredry, również Szkoła Podstawowa nr 34 w Częstochowie otrzymała imię Aleksandra hr. Fredry a także w Częstochowie Szkoła Podstawowa nr.8 otrzymała imię Haliny Poświatowskiej, a w Kłobucku k. Częstochowy Szkoła Podstawowa nr 1. otrzymała imię Władysława Sebyły i Dom Kultury także otrzymało imię Władysława Sebyły . Postacią poety z Katynia Władysława Sebyły 2006 roku zainteresowałem Starostę Powiatu Wieruszowskiego Andrzeja Szymanka i Pania Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej – konkurs poetycki im. Władysława Sebyły na terenie Powiatu Wieruszowskiego jest cykliczny co dwa lata. Młodzież pisze swoje własne wiersze a czasem pisze o zbrodni katyńskiej.

Moja działalność na ziemi kępińsko-wieruszowskiej trwa 25 lat,jest wiele jeszcze do zrobienia, dzięki Redaktorowi Naczelnemu Tygodnika Powiatowego Jerzego Przybyła mogę napisać jakiś artykuł i poruszyć serca czytelników. Zależy mi aby Biblioteka Publiczna im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej w Kępnie posiadała stała Izbę Pamięci swojej patronki,aby

odbudować kryptę Szembeków w Siemianicach,będzie okazja w roku 2013 przypada 225 rocznica urodzin generała Piotra hr. Szembeka i 220 rocznica urodzin Aleksandra hr. Fredry.

Jeszcze w tym roku przypada 150 rocznica urodzin Marii z Fredrów hr. Szembekowej, 100 rocznica urodzin Księdza majora Szczepana Walkowskiego rodem z Wieruszowa.

Pragnę zaprosić wszystkich którym droga jest sprawa przywracania korzeni i tradycji polskiej, zapraszam do współpracy. Zależy mi aby w Kępnie i w Wieruszowie powołać Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków. Podaje adres do naszego Towarzystwa.

Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków

Władysław Ryszard Szeląg

Foto: archiwum

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments