„Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serce mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają…”

Słowami Goethego pragniemy przybliżyć Państwu muzykę ludową, którą przez dziesiątki lat rozsławiał najpierw Chór Lututowski, a obecnie Kapela Ludowa „Lututowianie”. 3 listopada kapela będzie obchodzić jubileusz 25-lecia. Z okazji Srebrnych Godów  odbędzie się w Lututowie Biesiada Folkloru, z której relacje nie omieszkamy się Państwu przekazać.

Cofnijmy się jednak w przeszłość do lat 70. XX wieku, kiedy to w Lututowie zawiązał się Chór Lututowski. Dzięki opracowaniu Pana Wacława Zabłockiego Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lututowie, inspiratora wielu spotkań folklorystycznych, rzeźbiarza i artysty ludowego przybliżymy Wam Drodzy Czytelnicy skład i założycieli Chóru Lututowskiego. Kierownikiem muzycznym i nauczycielem na początku zostaje pan Stanisław Siudmak. Odbywają się przesłuchania a potem próby i występy. Chórzyści występują w strojach ludowych wzorowanych na dawnych strojach walichnowskich. Z czasem zmniejsza się stopniowo ilość chórzystów.

”Kierownictwo Chóru Ludowego obejmuje nauczyciel z Zespołu Szkół Rolniczych pan Jan Grzybek. Przy chórze utworzono Kapelę Ludową w składzie: Grąbkowski Zygfryd akordeon, Witych Marian kontrabas, Górny Jan trąbka, Kazimierz Tyczka trąbka, Błaszczyk tamburyno, Iskierski Jan Bęben. W 1987 Kapela Ludowa zaczyna działać przy GOK-u. W skład kapeli weszli: Leokadia Grąbkowska, która jednocześnie była instruktorką, Maria Styś, Maria Pawelec, Zygfryd Grąbkowski kierownik muzyczny, Kazimierz Zając, Czesław Reyman ,Władysław Szymczak, Stefan Kubasiewicz, Marek Olejnik, Bogdan Witych i Józef Matczak. W pełnym swoim składzie kapela zaczęła funkcjonować pod koniec 1987 roku….”.

25 lat istnienia kapeli to pasmo sukcesów, nagród i wyróżnień zarówno an wystepach w kraju jak i zagranicą.

Zapraszamy do zapoznania się z historią Chóru Lututowskiego i Kapeli „Lututowianie” oraz zmieniającego się wraz z upływem lat składu kapeli i repertuaru.

Anna Świegot

Foto: Wacław Zabłocki.

HISTORIA KAPELI „LUTUTOWIANIE”

Historia muzykowania w Lututowie jest ciekawa i dosyć długa. Sięga swoimi początkami lat 70-tych ubiegłego stulecia. Wtedy to po raz pierwszy w sercach i umysłach ludzi zrodził się pomysł utworzenia chóru.

W tym czasie gmina Lututów, po likwidacji powiatów, została włączona w granice administracyjne województwa sieradzkiego a Naczelnikiem naszej małej ojczyzny został pan Bronisław Bera.

Lata te kojarzą się z rozkwitem gospodarczym i kulturalnym Lututowa. Lututowski chór działał pod kierownictwem znakomitego muzyka i nauczyciela pana Stanisława Siudmaka. Chór ubrany był w czarne spódnice i białe bluzki zakupione przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lututowie. W swoich szeregach skupiał liczne grono ludzi pełnych pasji z różnych środowisk i grup wiekowych.

Członkowie ówczesnego zespołu z sentymentem wspominają tamte czasy, próby, występy, a ze szczególną sympatią wspominają naczelnika Bronisława Berę, który był wielkim miłośnikiem chóru, kapeli i muzyki. Uczestniczył w większości prób i występów. Organizował transport, zabezpieczał środki finansowe. Stroje ludowe wzorowane na struju walichnowskim zostały zakupione ze środków Gminnego Ośrodka Kultury za Naczelnika Bery Bronisława.

Po jego odejściu z Lututowa to już nie był ten sam zespół. Kierownictwo Chóru Ludowego objął nauczyciel z Zespołu Szkół Rolniczych pan Jan Grzybek. Przy chórze utworzono Kapelę Ludową. Grąbkowski Zygfryd akordeon, Witych Marian kontrabas, Górny Jan trąbka, Kazimierz Tyczka trąbka, Błaszczyk tamburyno, Iskierski Jan Bęben. Próby, występy, sukcesy i praca prowadzona była do 1982r. Po tym okresie próby reaktywowania działalności chóru i kapeli nie udawały się aż do roku 1987.

1987r

Rok ten okazał się przełomowy. Najpierw z inicjatywy państwa Zygfryda i Leokadii Grąbkowskich kapela powstała we wsi Świątkowice. Potem były przesłuchania z udziałem pani Małgorzaty Dziurowicz Kaszuba i do kapeli zotały zwerbowane dodatkowe osoby. Sama Kapela zaczęła działać przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie.

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi społeczników, którzy poświęcali się bez reszty pracy na rzecz kultury i folkloru, mogła powstać Kapela Ludowa. W skład kapeli weszli: Leokadia Grąbkowska, która jednocześnie była instruktorką, Maria Styś, Maria Pawelec, Zygfryd Grąbkowski kierownik muzyczny, Kazimierz Zając, Czesław Reyman ,Władysław Szymczak, Stefan Kubasiewicz, Marek Olejnik, Bogdan Witych i Józef Matczak. W pełnym swoim składzie zaczęła funkcjonować podkoniec 1987 roku. Byliśmy tez gospodarzami II Przeglądu Zespołów Ludowych KGW województwa sieradzkiego.

1988r

Początki były różne i różny był repertuar zespołu. Głównie były to pieśni patriotyczne, utwory podwórkowe i dawne pieśni chóru lututowskiego. Działalność kapeli powoli zaczynała nabierać barw. Najpierw są to występy uświetniające różne imprezy gminne. Potem opracowany repertuar prezentowany jest poza granicami Lututowa.

Kapela bierze udział w II Festynie Sztuki Ludowej województwa sieradzkiego w Sieradzu. Występuje w sąsiednich gminach i na dożynkach w Walichnowach. W 1989 r organizuje Dzień Działacza Kultury.

Po roku 1990 GOK przechodzi pod Zarząd Rady Gminy w Lututowie. Maleją środki finansowe i ilość etatów. Ze ze składu kapeli odchodzi „młodzież” ale również skrzypek Kazimierz Zając. Kapela prezentuje swój dorobek na wojewódzkim przeglądzie folklorystycznym i otrzymuje wyróżnienie. Jest to początek drogi sukcesów, występów i wyjazdów. Po trzech latach pracy kapela zajmuje IV miejsce w Przeglądzie Folklorystycznym woj. Sieradzkiego.

Rok 1992

Na początku 1992 r. skład kapeli stanowią ci co muzyce poświęcili serce i duszę czyli emeryci: na akordeonie gra kierownik muzyczny Zygfryd Grąbkowski, na skrzypcach Władysław Szymczak i Stanisław Łabędzki , w bęben bili Antoni Jarzyna i Stanisław Madaliński, soliści to: instruktor kapeli Leokadia Grąbkowska, Małgorzata Plewa, Stefan Kubasiewicz, Stanisław Walusiak. Próby raz w tygodniu i występy na imprezach gminnych i w gminach ościennych.

Kapela uczestniczy w Konkursie „O Sieradzi Dzban” zajmując II m-ce skrzypka Władysława Szymczaka i II m-ce solistki Marii Żuraw. Ponadto uczestniczyliśmy w trzech wręczaniach sztandarów OSP, Jarmarku Lututowskim, Nocy Świętojańskiej, Dożynkach i Święcie Seniora w Białej.

Na V Przeglądzie Folklorystycznym w Warcie w 1993 r. kapela otrzymuje wyróżnienie w kategorii kapel. W tym okresie kapela ma w swoim repertuarze pieśni patriotyczne, oraz utwory biesiadne i stylizowane na ludowe.

Pracuje też nad nowym repertuarem, teksty układają Stefan Kubasiewicz i Wacław Zabłocki, muzykę komponuje Zygfryd Grąbkowski. Nawiązujemy też ścisłą współpracę z Wojewódzkim Domem Kultury w Sieradzu.

Opieką naszą kapelę otacza pani Małgorzata Dziurowicz – Kaszuba i pani Teresa Dębska. Okazuje się, że program naszej kapeli tak naprawdę nigdy nie był ludowy. Rozpoczyna się więc mrówcza praca. Prowadzimy akcję wywiadów terenowych, jeździmy po wsiach nagrywamy stare melodie i słowa piosenek.

Opracowujemy nowy repertuar oparty na autentycznym folklorze i tradycji własnego regionu. Odkrywamy autentycznego twórcę ludowego we własnych szeregach. Był nim Władysław Szymczak.

W dzieciństwie w raz z ojcem i pięcioma wujami chodził po majówkach i zabawach. Z pamięci potrafił odtworzyć stare polki, oberki, owijoki i przyśpiewki. Dzięki tym utworom zdobył szereg nagród i dyplomów a wraz z nim i nasza kapela .

Drugą utalentowaną osobą okazała się Leokadia Grąbkowska dysponująca znakomitym głosem i znajomością gwary ludowej. Oboje natomiast stanowili niezwykle zdolną parę taneczną. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Występujemy; Bal Ostatkowy, Topienie Marzanny, Noc Świętojańska, Festyn Ludowy w Wieluniu,

W 1994 r. podczas VI Przeglądu Folklorystycznego województwa sieradzkiego w Warcie kapela zajmuje cztery pierwsze miejsce w kategoriach: kapel, skrzypków solistów – Władysław Szymczak za wykonanie starych polek i oberków, solistów Leokadia Grąbkowska i par tanecznych Władysław Szymczak i Leokadia Grąbkowska. Wielki to sukces i postęp. Kapela prezentuje swój repertuar; Przegląd Zespołów Seniora Łódź,, Festn Ludowy Wieluń, Tubądzin Konkurs Konia Wierzchowego, Park Julianowski w Łodzi, Dni Działoszyna, 2 x Klonowa, Sokoliniki, Brzeźnio, Ostrówek, Konkurs Tańca w Rzeszowie III miejsce. W tym samym roku kapela wyjeżdża na ogólnopolski festiwal do Kazimierza nad Wisłą gdzie zajmuje II miejsce.

W 1995 roku ze składu kapeli odchodzi Stefan Kubasiewicz i Antoni Jarzyna. W ich miejsce udaje się nam pozyskać Stanisława Walusiaka i Stanisława Madalińskiego.

Przez szereg lat członkowie kapeli śpiewali z kartek lub zeszytów. Występy na Przeglądach i coraz częstsze zaproszenia na różne imprezy zmusiły solistów do nauczenia się tekstów na pamięć. Trwało to pewien czas ale w końcu okazało się możliwe.

Soliści zaczęli śpiewać”do publiczności”czuli nastrój sali , niekiedy improwizowali bawili się razem z publicznością. Występujemy; Zapolice, Łask, Klonowa, Kamion, Sokolniki, Osjaków, Sieradz i ZszR.

W 1996. jesteśmy też gospodarzami VII Wojewódzkiego Przeglądu Folklorystycznego na którym nasi artyści zajmują I miejsce w kategorii kapel, skrzypków i par tanecznych. II m-ce solistek.

Na Międzynarodowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Tanecznych w Toruniu w plebiscycie publiczności Kapela „Lututowianie” zajmuje I miejsce.

Nasz czołowy muzyk i skrzypek Władysław Szymczak otrzymuje nagrodę Ministra Kultury i Sztuki .

Z końcem 1996 r z kapeli odchodzą państwo Grąbkowscy . Jednak nie całkiem do końca bo nazwisko pani Leokadii będzie się jeszcze parę razy powtarzać . Z jednej strony będzie naszą kapelę wspomagała na przeglądach folklorystycznych, a z drugiej strony będzie prowadziła pracę ze swoimi wnuczkami i wnukiem oraz młodzieżą szkolną.

Instruktorem kapeli zostaje Władysław Szymczak.

Kapela występuje dla Stowarzyszenia Studenckiego kultywującego tradycję ludową, muzykę i taniec w klubie „Remont” w Warszawie. Występuje również w; Hucie, Bełchatowie, Załęczu Wielkim, Osjakowie, Mokrsku, Ożarowie, Klonowej, Sieradzu, Ostrówku, 2 x Łasku, Krzeczowie, Klonowie.

Rok 1997

Proszę państwa okazuje się, że nasza kapela została zbudowana na skale. Zmieniają się dyrektorzy wójtowie, instruktorzy a kapela wciąż działa i odnosi sukcesy.

W 1997 r . do zespołu dołącza akordeonista Zbyszek Szczepański i klarnecista Bogdan Szczepański. Pierwsze wstępy w nowym składzie miały miejsce podczas Kongresu Kultury wsi Polskiej w Częstochowie. Prawdziwy sprawdzian miał dopiero nastąpić. Bowiem byliśmy współorganizatorami VIII Przeglądu Folklorystycznego woj. sieradzkiego i wtedy też otrzymaliśmy wysokie noty za pracę na rzecz kultywowania rodzimego folkloru. W kat. Mistrz-uczeń Leokadia Grąbkowska z Malwiną i Pawłem Paroniami otrzymują I nagrodę. W kategorii par tanecznych nagrodę otrzymują Agnieszka i Przemek Szczepańscy. Władysław Szymczak zostaje nagrodzony za wkład w kształtowanie, krzewienie i pielęgnację rodzimego folkloru.

Władysław Szymczak-człowiek legenda, a zarazem wspaniały, dobry i oddany przyjaciel w 1997 r .odbiera w Skierniewicach prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt pracy na rzecz umacniania folkloru. Nagrody, dyplomy, zaproszenia dopingują naszą kapelę do dalszej pracy. Rozszerza się współpraca z Zespołem Szkół Rolniczych w Lututowie. Młodzież zaczyna chętnie i masowo uczestniczyć w próbach zespołu.

Najpierw prowadzona była nauka śpiewu a później także tańca. Zespół zaczął rozkwitać młodzieńczym zapałem i entuzjazmem. Swoimi występami uświetniał Zjazdy Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, uczestniczył w uroczystościach szkolnych i gminnych a gościnnie występował w Sędziejowicach i Wojsławicach.

Ówczesny dyrektor ZSR Daniel Grzesiak wspólnie z panią Barbarą Hojka widząc, że zespół rozkwita wystarali się w Ministerstwie Kultury i Sztuki o środki finansowe na zakup 18 strojów ludowych. Tak więc kapela mając stroje stała się wizytówką naszej gminy.

W roku 1998 kapela z udziałem młodzieży opracowuje nowe piosenki. Repertuar prezentuje w; Wieluniu, Chojnem, Ostrówku, Sędziejowicach, Sokolnikach, Walichnowach. W ramach dotacji na warsztaty folklorystyczne trenujemy tanieć, śpiew ale również wycinankę, zdobnictwo, plecionkarstwo, rzeźbę i malarstwo na szkle, a dorobek prezentujemy wszędzie tam gdzie kapela występuje. Wszystko to jest możliwe dzięki współpracy z miejscowym kołem Towarzystwa Uniwersytetóe Ludowych, panią Barbara Hojka, Krajowym Zarządem TUL. Repertuar kapeli wzbogacają piosenki ze śpiewnika „Tulowskiego” – „A ty nam wierzbo graj”.

Uczestniczymy w 32 Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą. Repertuar, który zaprezentowali podczas Festiwalu pozwolił im wrócić do Lututowa z brązowym medalem. Ciężka praca została nagrodzona. W tym też czasie z zespołu odchodzi Stanisław Madaliński a jego miejsce zajmuje Tadeusz Majchrowicz.

Kolejny rok 1999 to kolejne sukcesy kapeli. W Przeglądzie Folklorystycznym „Tradycje 99” zespół i soliści otrzymują szereg nagród m. in. Leokadia Grąbkowska w kategorii gawędziarstwo, Paweł Paroń i Leokadia Grąbkowska w kategorii Mistrz-Uczeń, Kapela Ludowa w kategorii kapel, w kategorii skrzypków solistów Władysław Szymczak oraz Zespół młodzieżowy z Zespołu Szkół Rolniczych, jak również nagrodę specjalną otrzymała Leokadia Grąbkowska.

Po tych sukcesach zespołowi nie brakuje entuzjazmu i zapału do dalszej pracy. Skład osobowy z tego okresu to; Szczepańscy: Agnieszka, Zbigniew, Bogdan, Przemek, Marcin, a ponadto Małgorzata Plewa, Kasia Krzywańska, Magda Panek, Agnieszka Mikołajczyk, Jolanta Rył, Katarzyna Bak, Władysław Szymczak, Stanisław Walusiak, Stanisław Łabędzki, Tadeusz Majchrowicz, Jacek Bak, Marek Bajzert, Radek Dudka, Tomek Szkudlarek.

Repertuar swój kapela prezentowała podczas Tygodnia Regionalizmu, Dniach Lututowa, Dnia Seniora, Nocy Świętojańskiej, w Walichnowach, Klonowie, Wieruszowie, Wojsławicach.

Rok 2000

Pięknie prezentuje się młodzież w strojach ludowych. W ich występach jest dynamizm i radość,

ale z młodzieżą jest jeden problem, ona dorasta. Najpierw jest matura, potem praca, wojsko, rodzina albo dalsza nauka. Pod koniec 1999 roku okazało się, że młodzież nam dorosła i coraz mniej czasu zostało jej na zajęcia w zespole.

Wtedy kapela wraca do starego repertuaru. Próba zwerbowania do zespołu uczniów szkół podstawowych nie powiodła się. Rozpoczyna się praca z nowymi rocznikami młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych. Dopracowywane są stare piosenki, i nauka nowych. Rozpoczynają się próby tańców ludowych i układów tanecznych.

Nowi członkowie kapeli to: Ania Łukasik, Justyna Kobyłt, Radek Raczyński, Daniel Faltyński. Najczęściej jednak pojawia się nazwisko Szczepański: Zbigniew, Bogdan, Marcin, Łukasz, Przemek, Wojtek i Agnieszka. Dalej w skład kapeli wchodzą: Władysław Szymczak, Stanisław Walusiak, Małgorzata Plewa, Ewelina Rył, Stanisław Łabędzki, Tadeusz Majchrowicz. Nieco później przychodzą: Mariusz Domagalski, Paweł Piekarek, Łukasz Okoń oraz rodzeństwo Kropaczy Kasia i Przemek.

W 2000 roku Kapela występuje w Międzynarodowych Spotkaniach Kapel Ludowych w Toruniu. Występuje również w Łodzi, Wieluniu i Wieruszowie.

W 2001 roku do wytężonej pracy zmusiła członków kapeli wiadomość, że Starostwo Powiatowe w Wieruszowie zgłosiło „Lututowian” na wyjazd do Belgii i Luksemburga z okazji organizowanych tam Dni Polskich. Sprawy organizacyjne, paszporty, finanse i w końcu wyjazd z noclegiem w Hanowerze.

W Brukseli kapela występowała w reprezentacyjnym hotelu La Plaza a w Luksemburgu w Sali Kongresowej Królestwa. W ramach Dni Polskich prezentowało się wiele zespołów ale „Lututowianie” podbili wszystkich radością, młodością i wigorem. W zespole wokalno – tanecznym wystąpili: Ewelina Rył, Anna Łukasik, Justyna Kobyłt, Radek Raczyński, Daniel Faltyński, Marcin Szczepański.

W tym samym roku ten sam program prezentowany był jeszcze we Wrocławiu, Złotowie, Kaliszu i Wieruszowie. W październiku na Powiatowym Przeglądzie Folklorystycznym kapela zajęła I miejsca w kategoriach: kapel, skrzypków i zespołów tanecznych.

Był też bal Towarzystwa Przyjaciół Lututowa a w ramach współpracy z panią Barbarą Chojka Wigilia Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych i Koncert Kolęd na Boże Narodzenie.

Rok 2002 to mniej występów a więcej pracy z nową młodzieżą i dodatkowymi układami tanecznymi.

W czerwcu Kapela „Lututowianie” wyrusza do Kazimierza n/Wisłą na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Sama możliwość wystąpienia na kazimierzowskiej scenie to już wyróżnienie

i ukoronowanie wieloletniej pracy. Kapeli z Lututowa udaje się zająć III miejsce. Sukces wspomógł Eugeniusz Szczepański, który jako bębniarz towarzyszył naszej kapeli. Natomiast Władysław Szymczak w konkursie „Mistrz – Uczeń” z braćmi Banasiakami z Wielunia zajmuje I miejsce. Ponadto w tym samym roku „Lututowianie ” występowali w Złotowie, Łodzi, Łasku, Piotrkowie, Brąszewicach, Czajkowie, Białej, Sokolnikach i około 10 razy na różnych imprezach na terenie gminy Lututów.

26 listopada 2002 r. w sali “Dużego Kina” Łódzkiego Domu Kultury w Łodzi odbyło się uroczyste podsumowanie trzeciej edycji Festiwalu Folklorystycznego “Tradycje”. Doszło do tego z rocznym opóźnieniem. Finał nastąpił dzięki Zarządowi Województwa Łódzkiego. Na spotkaniu odczytano protokół jury i uroczyście wręczono nagrody i dyplomy.

Zespół Wokalno – Taneczny Zespołu Szkół Rolniczych otrzymał II nagrodę. Tańczyli; Justyna Kobyłt, Kasia Kropacz, Agnieszka Szczepańska, Ania Łukasik, Paulina Golec, Grażyna Rył, Wojtek Szczepański, Marcin Szczepański, Radek Raczyński, Daniel Faltyński, Przemek Kropacz. Solista skrzypek Władysław Szymczak otrzymał III nagrodę. Kapela “Lututowianie” wyróżnienie.

W dniu 17 listopada obchodziliśmy 15 lecie powstania kapeli i byliśmy gospodarzami Biesiady Folkloru. 22 listopada wspólnie z emerytami i Towarzystwem Przyjaciół Lututowa zorganizowany był bal Andrzejkowy. W programie znalazło się wiele zabaw, konkursów, wspólnych śpiewów i toastów.

ROK 2003

Kapela „Lututowianie” rok 2003 rozpoczyna w niezmienionym składzie i od samego początku rozpoczyna solidną pracę. 22 lutego 2003 r. GOK i kapela organizują Bal Ostatkowy

i przedstawienie pt. “Zapusty u Józwowej”. Z przedstawieniem tym zespół wyjeżdża w kwietniu na Przegląd Zespołów Teatralnych w Wieruszowie skąd artyści wracają z I nagrodą. 14 czerwca obchodzone są Dni Lututowa i Biesiada Folklorystyczna Zespołów Ludowych i Kapel Podwórkowych z udziałem; Czastar, Sokolnik, Lututowa, Klonowej, Białej i Ostrówka. W lipcu kapela wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Lututowa w Małym parku organizują dla społeczeństwa „Spotkanie przy Grillu”, natomiast 22.11. pracownicy GOK-u wspólnie zespołem organizują bal Andrzejkowy, z wróżbami, wierzeniami i konkursami. Natomiast w grudniu kapela uczestniczy w wigilii dla osób samotnych i bierze udział w widowisku o narodzeniu Dzieciątka Jezus.

28 stycznia 2004 r. Wieczornica z ks. Kanonikiem Franciszkiem Jodłowskim.

14.02. występy dla studentów Akademii Rolniczej. 21.02 Bal Karnawałowy emerytów i młodzieży.

1 maj Majówka Europejska w Łodzi, reprezentujemy gminę i powiat wieruszowski. 29 maja na Otwarciu Szlaków Turystycznych a 30 maja w Sieradzu na III Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej “ Od kujawiaka do oberka”. Ponadto kapela występowała na;

Nocy Świętojańskiej, 80-leciu RBS, festynie w Chojnach, Hucie, dożynkach szkolnych, dożynkach w Doruchowie, Wrocławiu.

W dniu 24 października zorganizowaliśmy V Biesiadę Zespołów Folklorystycznych

i Kapel Podwórkowych “Ocalić od Zapomnienia”.

Rok 2005 Zaczynamy Dniem Babci i Dziadka w przedszkolach w Lututowie i Unikowie.

Potem zaliczmy festyny w przedszkolu, Hucie i “Pożegnanie Wakacji” w Lututowie.

Obsługujemy dożynki Zespołu Szkół Rolniczych i w Czajkowie. Wyjazd na Przegląd do Opoczna i Noc Świętojańska w Lututowie. 13 do 15 październik do wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Jajek na Węgrzech połączony z prezentacją rodzimego folkloru, sztuki ludowej i pisanek. 19.XI występy na targach Związku Hodowców Przepiórek Ptactwa Ozdobnego i Łownego w Wieluniu. W dniu 20 listopada jesteśmy gospodarzami VI Powiatowej Biesiady Folklorystycznej z udziałem; Sokolnik, Czastar, Dzietrzkowic, Wieruszowa i Lututowa. Na koniec wigilie; PSL w Szkole Podstawowej, Internatu ZSzR i osób samotnych w Urzędzie Gminy w Lututowie.

W L U T U T O W I E B I E S I A D O W A L I

W dniu 20 listopada 2005 r. Gminny Ośrodek Kultury w Lututowie rozbrzmiewał śpiewem i muzyką. Powodem była VI Powiatowa Biesiada Zespołów Folklorystycznych i Kapel Podwórkowych. Impreza ta została w Powiecie Wieruszowskim zorganizowana już po raz szósty, z tego w Lututowie po raz piąty. Otwarcia biesiady dokonał Wójt Gminy Lututów Pan Józef Suwara. Po otwarciu w swoje ręce prowadzenie biesiady przejęła Pani Agnieszka Szczepańska pełniąca z powodzeniem funkcję konferansjera. Przegląd zainaugurowali soliści muzycy. Jako pierwszy wystąpił skrzypek z Czastar, 95 letni Pan Władysław Suchy. Po nim marsze i polki prezentował akordeonista z Lututowa pan Alfred Kamiński. W kategorii zespołów jako pierwszy wystąpił zespół „Sokolnik” z Gminy Sokolniki. Zespół ten działa już od 1974 r. Kultywuje folklor Ziemi Wieluńskiej. Najczęściej występował na terenie dawnych województw kaliskiego i sieradzkiego. W 2002 r. występował na „Torwarze” w Warszawie. Obecnie koncertuje najczęściej na terenie Powiatu Wieruszowskiego. Występ zespołu był pełen werwy i zaangażowania. Kierownikiem organizacyjnym jest pani Teresa Żbik. Instruktorem muzycznym pan Roman Sawicki. Po Sokolnikach swój program prezentowała kapela „Podpora Rodziny”. Kapela powstała w 1974 r. przy Urzędzie Gminy w Łubnicach, który jest zarazem jej patronem i sponsorem. Na początku był to kabaret i zespół okolicznościowy, jego członkowie grywali też po weselach i zabawach. Przez ponad 30 lat instruktorem kapeli jest pan Gołek Piotr z Dzietrzkowic. Kapela zaprezentowała dobrze dopracowany program z elementami kabaretowymi a podczas występu dp class=”MsoNormal”ominowały silne męskie głosy. Właściwie Dzietrzkowice zawsze są niewiadomą i nie do końca są wykorzystane w Powiecie Wieruszowskim. W Lututowie w przeszłości oglądaliśmy chór, kabaret, kapelę podwórkową i jakby mix tych stylów w roku bieżącym. Trzecim zespołem był Zespół Folklorystyczny przy Gminnym Ośrodku Kultury w Czastarach. Zespół ten istnieje od 20 lat i występował na różnych imprezach środowiskowych i przeglądach folklorystycznych. Za swoje występy zebrał szereg nagród i wyróżnień. W zespole gra 95 letni skrzypek pan Władysław Suchy, najstarszy czynny muzyk w powiecie a może nawet w województwie. Wygląd i stronę wokalną zespołu wzbogacają dwie panie Anna Wierzbińska i Anna Drosińska. Całością od lat kieruje pan Andrzej Wajner. Zespół z roku na rok podnosi systematycznie poziom prezentowanego repertuaru. Kapela Ludowa „Lututowianie” powstała w 1987 r. Jej skład osobowy i repertuar zmienia się nieustannie. W przeszłości była laureatem przeglądów folklorystycznych wojewódzkich, w Kazimierzu, Toruniu, Rzeszowie. Odwiedziła też Luksemburg, Brukselę i Węgry. W programie zabrakło żywiołowych tańców. Dominowały przyśpiewki i piosenki. Jest to zarazem najmłodszy zespół bo połowa składu to uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie. Kierownikiem i instruktorem kapeli jest pan Zbigniew Szczepański. Jako ostatnia wystąpiła Kapela Podwórkowa „Sami Swoi”. Kapela powstała w 2000 r. i działa przy Wieruszowskim Domu Kultury. Patronat i mecenat nad kapelą sprawuje Urząd Miasta i Gminy i Starostwo Powiatowe w Wieruszowie. W swoich wojażach zaliczyli Poznań, Katowice, Łódź, Łotwę i Litwę. Instruktorem jest pan Stanisław Bojko. Jest to zespół który ma najlepiej dopracowany program i dosyć dobry poziom prezentowanej muzyki. Po zakończeniu prezentacji podsumowania dokonał Starosta Wieruszowski pan Andrzej Szymanek. Podkreślił rolę zespołów folklorystycznych, podwórkowych i kapel w rozwoju kulturalnym naszego regionu i podziękował uczestnikom biesiady. Następnie wręczył na ręce instruktorów okolicznościowe dyplomy i nagrody. Był jeszcze skromny posiłek dla zespołów i zaproszonych gości. Zakończeniem była Andrzejkowa Zabawa Taneczna. Do tańca grały zespoły uczestniczące w biesiadzie a zwłaszcza „Sami Swoi” i „Zespół Rodzinny Szczepańskich”.

Atmosfera uroczystości była koleżeńska i rodzinna. Tańce zakończyły się około północy. Liczymy, że za rok ponownie spotkamy się w Lututowie.

„Lututowianie” rozpoczęli rok 2006 w składzie;

3. Szczepańscy; Zbigniew, Bogdan, Wojciech,

Baki; Kasia, Jacek, Weronika

Anna Kolańska

Kasia Kropacz

Paulina Golec

Bożena Kubiak

Tadeusz Majchrowicz

Stanisław Walusiak

Marcin Musiał

Występowała; Jasełka Bożonarodzeniowe, Akademii Rolniczej, Bobrownikach, Kobielach Wielkich,Festiwal Jajek na Węgrzech, była gospodarzem VII Biesiady Powiatowej, Andrzejkach i 50-leciu par małżeńskich.

Rok 2006 obfituje również w wiele imprez i występów. Kapela obsługuje Dzień Seniora w przedszkolu w Lututowie i w Unikowie. Z okazji ostatków zespół organizuje wieczorek taneczny.

Wspólnie z młodzieżą ze szkoły podstawowej kapela świętuje pożegnanie zimy oraz gościnnie występuje w Czastarach podczas Jubileuszu Kapeli z Czastar. Cały czas wzbogacany jest repertuar zespołu. Występują na Nocy świętojańskiej, Targach Rolniczych w Zduńskiej Woli, dożynkach

w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie, wyjeżdżają na święto plonów do Kobieli Wielkich koło Radomska. Śpiewem i tańcem umilają czas podopiecznym w Domu Pomocy Społecznych

w Sieradzu. Po raz kolejny wyjeżdżają na Festiwal Jajek organizowany na Węgrzech. Promują nasz region poprzez śpiew, taniec, wystawy rękodzieła ludowego, plakaty i foldery. Wspólnie z grupą recytatorską zespół przygotowuje program słowno – muzyczny o tradycji kolęd. Z programem tym występują podczas wigilii dla osób samotnych w Urzędzie Gminy oraz w Zespole Szkół Rolniczych. Z kapeli odeszli; Kropacz Kasia, Anna Kolańska, Wojtek Szczepański,

Przyszły; Magda Kowalska, Agnieszka Kalus, Ilona Sobieraj.

Rok 2007

W kapeli zadomawiają się ; Magdalena Kowalska, Agnieszka Kalus, Ilona Sobieraj, Arek Witkowski. Trwa praca nad nowymi utworami i z nowymi wykonawcami a jednocześnie organizowane są występy.

Rok rozpoczęto Koncertami Kolęd w Świątkowicach i Lututowie. Kapela gościła w Szkole Podstawowej w Hucie. Grała z okazji Dnia Seniora w Lututowie. Na Dniu Babci i Dziadka w Przedszkolu. Zorganizowała wspólnie z Klubem III Wieku wieczorek taneczny. Występowała w Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu dwukrotnie. Na Święcie Straży w Kobielach Wielkich. Dniu Rodziny w Przedszkolu i otwarciu sezonu turystycznego w Wieruszowie. Gała też na festynie w Niemojewie i przed dyskoteką wakacyjną w Lututowie. Starostwo w Wieruszowie zaprosiło Kapelę na dożynki w Mieleszynie. W dniach 12 – 14 października reprezentowała nasz region, gminę i powiat na Międzynarodowym Festiwalu Jajek na Węgrzech. Były jeszcze Dożynki Zespołu Szkół Rolniczych. A dzisiaj kapela gra i śpiewa na VIII Powiatowej Biesiadzie Zespołów Folklorystycznych i Kapel Podwórkowych. Świętuje swój Jubileusz 20 – lecia. Wszyscy młodzi, zdrowi, uśmiechnięci i zadowoleni. U nikogo nie widać upływającego czasu. Tylko, czy aż tyle, można dyskutować, ale jedno jest pewne dali z siebie wszystko co potrafili i starali się umilać życie i czas naszemu społeczeństwu i wszystkim co ich zaprosili gościnnie na występy. Uatrakcyjniali imprezę wigilijną zorganizowaną przez Krajowy Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie.

Rok 2008

Występują; Szczepański Zbigniew, Bogdan, Majchrowicz Tadeusz, Bakowie; Katarzyna, Weronika Jacek, solistki; Ilona Sobieraj, Magda Kowalska, Paulina Golec, Kasia Kalus i Agnieszka Kalus. Odszedł Stanisław Walusiak i Arek Witkowski, przyszedł Robert Łuczak.

Na działalność Kapeli Ludowej składają się próby i występy. „Lututowianie” występowali; w Szkole Podstawowej w Lututowie, 22 stycznia w Przedszkolu w Lututowie, 5 lutego Ostatki Kapeli, Muzeum Regionalne Sieradz festyn w skansenie, Dzień Dziadka w Unikowie,, majówce wakacyjnej, Dożynkach Powiatowych w Mieleszynie, Międzynarodowym Festiwalu Jajek na Węgrzech nad Balatonem, Powiatowej Biesiadzie Zespołów Folklorystycznych i Kapel Podwórkowych, dwa razy w domach pomocy społecznej, trzy razy w Zespole Szkół Rolniczych. Pod koniec roku kapela wykonywała kolędy na pięciu spotkaniach wigilijnych.

Rok 2009

Na działalność Kapeli Ludowej składają się próby i występy. Skład kapeli ciągle się zmienia. W roku 2009 do grona śpiewaków dołączyli Kasia Kalus i Robert Łuczak. Muzycy to; Zbigniew Szczepański, Bogdan Szczepański, Tadeusz Majchrowicz, soliści i instrumentaliści to; Robert Łuczak, Katarzyna Bak, Jacek Bak, soliści to; Magdalena Kowalska, Ilona Sobieraj, Agnieszka Kalus, Weronika Bak. „Lututowianie” występowali; w kościele prezentując kolędy i pastorałki, w Szkole Podstawowej w Lututowie oraz Hucie, Przedszkolu Publicznym w Lututowie podczas Dnia Seniora oraz Dnia Rodziny, brali udział w imprezie plenerowej „Noc Świętojańska”, w Powiatowej Biesiadzie Zespołów Folklorystycznych, dwa razy w domach pomocy społecznej, trzy razy w Zespole Szkół Rolniczych. Pod koniec roku kapela wykonywała kolędy na czterech spotkaniach wigilijnych.

40 – lecie Koła Pszczelarskiego 19.10.2009 r. . 15.11.2009 Biesiada Powiatowa. 50 – lecie par małżeńskich 26.11.2009 , 12.12.2009 Opłatek PSL-Powiatowa Konferencja .20.12.2009 wigilia Zarządu Gminnego OSP, wigilia osób samotnych,

Rok 2010 Na działalność Kapeli Ludowej składają się próby i występy. Skład kapeli ciągle się zmienia. Soliści to; Ania Szczepańska, Kasia Kalus, Ilona Sobieraj, Weronika Bak, Magdalena Kowalska. Muzycy to; Zbigniew Szczepański, Bogdan Szczepański, Tadeusz Majchrowicz, i Kazimierz Gruchot soliści i instrumentaliści to; Robert Łuczak, Katarzyna Bak, Jacek Bak. „Lututowianie” występowali; w kościele prezentując kolędy i pastorałki, Przedszkolu Publicznym w Lututowie podczas Dnia Seniora oraz Dnia Rodziny, brali udział w imprezie plenerowej „Noc Świętojańska”, Dniu Niepodległości,

w Powiatowej Biesiadzie Zespołów Folklorystycznych, w domu Pomocy Społecznej w Sieradzu, trzy razy w Zespole Szkół Rolniczych, w skansenie na zaproszenie Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Na IX Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od kujawiaka do oberka” kapela wywalczyła II nagrodę. Za udział w III Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi otrzymała wyróżnienie. Za udział w eliminacjach 44 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą również wyróżnienie.

Rok 2011 zaczyna się pracą nad nowymi piosenkami; próby, zmiany solistów; szukanie nowych brzmień. Soliści to; Ania Szczepańska, Kasia Kalus, Ilona Sobieraj, Weronika Bak, Magdalena Kowalska, Marta Kalus i Agnieszka Kalus. Muzycy to; Zbigniew Szczepański, Bogdan Szczepański, Tadeusz Majchrowicz i Kazimierz Gruchot. Soliści i instrumentaliści to; Robert Łuczak, Katarzyna Bak, Jacek Bak, Dla „Lututowian” był to bardzo pracowity rok bowiem występowali w: Przedszkolu Publicznym w Lututowie podczas Dnia Seniora oraz Dnia Rodziny, brali udział w imprezie plenerowej „Noc Świętojańska”, Dniach Lututowa, w Sulmierzycach, Wieluniu, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Dożynkach w Lututowie i Galewicach, trzy razy w Zespole Szkół Rolniczych.

Ponadto: w Dąbrowie Górniczej, w Powiatowej Biesiadzie Zespołów Folklorystycznych, i w skansenie na zaproszenie Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Na X Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od kujawiaka do oberka” kapela wywalczyła I nagrodę. Za udział w III Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi otrzymała wyróżnienie w przeglądzie Jurajskim w Poraju Kapela zajęła I miejsce i zespół śpiewaczy zajął również I miejsce. Nasza kapela rozsławia Gminę Lututów poza jej granicami i jest zespołem o bardzo szerokiej gamie muzycznej. Z zespołu odchodzą; Bak Katarzyna, Jacek i Weronika oraz Ilona Sobieraj

Rok 2012. rozpoczyna się od prezentacji kolęd i pastorałek na sali widowiskowej GOK w Lututowie czasowo przystosowanej na potrzeby kościoła i w kościele w Świątkowicach.

Potem były imprezy; Carnawalia w Łodzi, w przedszkolu, Szkole Podstawowej i Zespole Szkół Rolniczych, Święto Strażaków w Lututowie czyli „Florian”, występy z okazji 35 lecia Zespołu z Sokolnik, Noc Świętojańska, Festyn w Galewicach, występy na gościnne zaproszenie na skansenie w Sieradzu, impreza przyjaźni w Klonowie, Dożynki Powiatowe w Osieku oraz Kłomnicki Jarmark z jajem.

Skład dwurodzinny; z rodu Szczepańskich; Zbigniew, Bogdan, Ania. Oraz klan Kalusów z dawnej Żmudy; Marta, Agnieszka i Kasia.

Pozostali artyści to panowie; Majchrowicz Tadeusz, Gruchot Kazimierz, Łuczak Robert, oraz czołowa solistka kapeli Magda Kowalska.

Powiatowa Biesiada Folkloru planowana jest na 3 listopada w połączeniu z 25 leciem „Lututowian”.

p class=”MsoNormal”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wdzięczni chórzyści
11 lat temu

Dziękujemy Państwu za te wspomnienia. Na początku rzeczywiście było nas bardzo dużo. Wielu kolegów i koleżanek nie ma już wśród nas, a Państwo pozwoliliście nam ich ponownie zobaczyć. W takiej chwili wspomnienia same nachodzą. Dziękujemy i niech wam Pan Bóg błogosławi.