XXV Sesja RPW

Radni Powiatu Wieruszowskiego na XXV Sesji debatowali czy Program Zapobiegania Przestępczości i Zapewnienia Porządku Publicznego gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu wieruszowskiego? Szczególną aktywnością w dyskursie wykazali się rajcy powiatowi Piotr Morta, Stanisław Piskuła i Marek Stojecki.

Podczas dyskursu o bezpieczeństwie radni Marek Stojecki i Stanisław Piskuła dociekali jak zabezpieczony jest wypoczynek letni i zimowy dla dzieci i młodzieży dlaczego nie realizowano utrzymania przejezdności dróg do punktów czerpania wody na obszarach leśnych.

Z kolei radny Piotr Morta oceniając pozytywnie Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości sporządzone w formie pisemnej i rozszerzone werbalnie przez sekretarza powiatu skoncentrował się na kilku problemach związanych z brakiem działań zapobiegawczych. Niszczone są znaki drogowe, wszystkim wiadomo kiedy te zdarzenia mają miejsce, jakie działania prewencyjne zostaną podjęte aby zapobiegać tym zjawiskom? Zdaniem radnego „Program” i „Sprawozdanie” winny zawierać informacje o tego typu akcjach. W sprawozdaniu brak jest informacji o programach a w szczególności o przygotowaniu szkół z terenu powiatu wieruszowskiego do zapobiegania przemocy. Sprawozdanie nie zawiera również informacji czy i jak są zabezpieczone szkoły przed możliwością handlu narkotykami prowadzonym przez dilerów zewnętrznych. W przekonaniu radnego Morty tego rodzaju projekty powinny być również realizowane w Powiatowym Programie Bezpieczeństwa a informacja o ich realizacji powinno zawierać „Sprawozdanie”.

Na te i inne sugestie oraz pytania radnych odpowiadali Komendant Powiatowy Policji Dariusz Dworczak, dyrektor Szkoły Podstawowej Piotr Zawada. Bardzo ciekawe stanowisko przedstawiła dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie im Wincentego Baranowskiego Grażyna Boryczka, które było jednocześnie ripostą na wypowiedź Komendanta Powiatowego Policji.

Komendant sugerował bowiem pełną odpowiedzialność szkoły za to co się dzieje na jej terenie. W ocenie dyrektora Szkoły Rolniczej, placówki szkolne mogą przyjąć pełną odpowiedzialność za dzieci i młodzież ale organ prowadzący musi zabezpieczyć stosowne środki finansowe na realizacje również tych misji, które są związanych z organizacją czasu wolnego młodzieży jak i tych powinności, które są związane z bezpieczeństwem. Niestety na dzień dzisiejszy takimi zasobami szkoły nie dysponują.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
11 lat temu

Według komendanta to szkoły powinny zadbac o bezpieczenstwo, rodzice, w koncu my sami. Wobec tego po co jest potrzebna komenda i ponad 80 pracowników. Policzmy ile kosztów niepotrzebnych czy potrzebnych p. komendancie? Bo jezeli pan uwaza że my sami mamy sobie zagwarantowac bezpieczenstwo to uważam że pan etat i reszty jest zbędny.