Wyjazd studyjny z gminy Kępno i Łęka Opatowska do Wrocławia

W dniu 27 czerwca 2013 roku odbył się wyjazd 48 osób do Wrocławia. Tematyka wyjazdu to; pozytywne wzorce pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich – agroturystyka.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu to I etap naszego wyjazdu. Podziwialiśmy piękne stare drzewa – pomniki przyrody, oczka wodne ze wspaniałymi liliami wodnymi, fontannę, oraz niezliczone ilości krzewów, bylin i kwiatów, które można posadzić w swoich ogródkach przydomowych i gospodarstwach agroturystycznych. Szczególnie urzekające były kwitnące różnokolorowe róże rabatowe, pnące itp.

Kolekcję roślin tropikalnych, kaktusów, palm, bluszczy podziwialiśmy w trzech szklarniach.

Bardzo interesująca była również wystawa; panorama natury – gdzie zgromadzono kolekcje skał od początku ich powstawania oraz roślin i zwierząt od najdawniejszych czasów po okazy współczesne  /ryby, roślinność akwariowa /itp. Na skałach, częściach drzew można było podziwiać odciski roślinności. Spiker objaśniał wszystkie okresy historyczne a my zgodnie z jego sugestiami przechodziliśmy od jednego okresu historycznego do następnego podziwiając skały, rośliny, zwierzęta.

Uświadomiliśmy sobie jak wiele pokoleń ludzkich poprzez rozwój nauk geologicznych, przyrodniczych dochodziło do współczesnych osiągnięć i jak wiele Stwórca dał ludzkości, aby czynili sobie ziemię poddaną. To wielkie zadanie dla współczesnego pokolenia, aby zachować to wspaniałe dziedzictwo w postaci pięknych krajobrazów, roślin, zwierząt, skał i przekazać jeszcze piękniejsze, bez zniszczeń i zdegradowania następnym pokoleniom.

Chwile ciszy i modlitwy towarzyszyły nam podczas zwiedzania Katedry Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, gdzie znajdują się 3 Kaplice Bożego Ciała, Najświętszej Marii Panny i Św. Elżbiety. Panoramę Wrocławia podziwialiśmy też płynąc statkiem po Odrze.

Piękne były stare kamienice Wrocławia  jak i strzeliste kolorowe blokowiska i ogrody działkowe przy Odrze. Dużo czasu też poświęciliśmy na zwiedzanie wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego zwłaszcza, że w czwartki są najtańsze bilety dla emerytów i rencistów, którzy przeważali w naszej grupie. Oglądaliśmy nasze rodzime zwierzęta  gospodarskie: owce, kozy, świnie – różnych ras, świnki wietnamskie, koniki polskie, strusie, ptactwo, które z powodzeniem można hodować w agroturystyce tworząc Mini ZOO.

Bardzo ciekawe były zwierzęta wodne od ryb po większe okazy np. rekiny. Było naprawdę wiele do oglądania szczególnie zwierząt afrykańskich. Widowiskowo interesujące były też foki dające popis swoich umiejętności.

W drodze powrotnej podsumowaliśmy nasze wiadomości i zastanawialiśmy się co z obejrzanych roślin i zwierząt czy podpatrzonych w ZOO miejsc zabaw dla dzieci można byłoby zrobić w agroturystyce.

Myślę, że współczesny zapracowany człowiek z dużego miasta chętnie przyjedzie w zaciszne rejony nawet niezbyt atrakcyjne turystycznie, aby się wyciszyć i dlatego szanse do rozwoju agroturystyki są wszędzie. Zwłaszcza, że można skorzystać z dofinansowania unijnego na różnicowanie działalności na obszarach wiejskich.

Maria Pieczara – WODR – ZD Kępno

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments