Rajd rowerowy na trasie: Wieruszów – Stary Ochędzyn – Przywory – Sokolniki – Wieruszów

 

Rajd rowerowy28 września br. opiekunka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego działającego przy Zespole Szkół w Sokolnikach im. Jana Pawła II – p. Marzena Ogorzelska wraz z p. dyrektor Anną Frankowską, Urzędem Gminy w Sokolnikach oraz Oddziałem PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA przygotowały i przeprowadziły Rajd rowerowy upamiętniający 150. rocznicę Powstania Styczniowego na Ziemi Wieruszowskiej.

Trasa rajdu liczyła ok. 38,2 km długości.

Organizatorami rajdu byli: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokolnikach, Wójt Gminy Sokolniki, Oddział PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA oraz Towarzystwo Historyczno-Kulturalne ARSONIUM.

W rajdzie wzięli udział członkowie SKKT PTTK z Wieruszowa, Galewic i Sokolnik oraz członkowie PTTK z Kępna, Łęki Mroczeńskiej, Mroczenia, Słupi, Siemianic, Mieleszyna i Wieruszowa.

Na linii startu grupę z Wieruszowa i Kępna serdecznie powitał życząc wielu niezapomnianych wrażeń na trasie – p. wicestarosta Mirosław Urbaś, podkreślając jednocześnie, jak wielkie znaczenie ma dla władz powiatu udział w rajdzie tak wielu gości.

Pierwszym miejscem na trasie związanym z powstaniem styczniowym była kapliczka w Starym Ochędzynie. Kapliczka na skraju lasu upamiętnia miejsce, gdzie 20 kwietnia 1863 roku doszło do potyczki powstańców z oddziału Franciszka Parczewskiego ze ścigającym go oddziałem majora Siemionowa. W walce poległ powstaniec Browarski pochodzący ze Szczytnik koło Kalisza. Historię tego miejsca znakomicie przedstawiła uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sokolnikach – Matylda Dziechcińska, po czym uczniowie zapalili znicze.

Pamięć o tym wydarzeniu w świadomości mieszkańców Starego Ochędzyna przetrwała dzięki przekazom i krzyżowi, który widniał na drzewie w miejscu bitwy. W 1981 roku dzięki staraniom mieszkańca Feliksa Jarocha w tym miejscu zawieszono niewielką kapliczkę z informacją o tym wydarzeniu zawartą w słowach: Przechodniu! Pochyl czoło przed tym miejscem, które uświęcone krwią wylaną o wolność Polski. W tym miejscu zginął dowódca oddziału powstańczego w 1863 r. Browarski z Piwonic k/Kalisza. Za wiarę i wolność.

Znakarz szlaków turystycznych – Członek Honorowy Oddziału PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA kolega Andrzej Olbromski w kilku słowach omówił potrzebę i sposób wytyczenia szlaku pieszo-rowerowego „Śladami Powstania Styczniowego 1863 r.”

Kolejnym punktem było najwyższe wzniesienie Powiatu Wieruszowskiego w okolicach wsi Przywory – Góra Szklarka, na którym znajduje się krzyż powstańczy. Według przekazów mieszkańców w miejscu tym dokonywano straceń powstańców, oraz osób sprzyjających powstaniu w latach 1863-64. W tym miejscu czekali na nas przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej w strojach rekonstruujących powstańców styczniowych oraz dyrektor GOK w Czastarach pan Jarosław Kubacki. O wydarzeniach z przed 150 lat, jakie rozegrały się w tym miejscu opowiedział członek Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” pan Tomasz Jaciuk.

Od dawna na tutejszym terenie ludzie powtarzali, z pokolenia na pokolenie, że na wzgórzu, na Szklarkach w lesie stała szubienica, gdzie Rosjanie wieszali schwytanych powstańców. Ma to swoje odzwierciedlenie w tym, że w latach trzydziestych XX wieku podczas prac budowlanych związanych z budową wieży obserwacyjnej na tym wzgórzu wykopano ludzkie kości, po czym prowadzący prace inżynier nakazał ich zakopanie i przeniesienie fundamentów wieży nieco dalej. Wieża była drewniana i już nie istnieje. Istnieje natomiast granitowy słup-punkt wysokościowy na tej leśnej polanie, obok którego postawiony został krzyż z pamiątkową tablicą.

 

Ostatnim odwiedzanym miejscem był grób powstańca styczniowego Glieda na starym cmentarzu w Sokolnikach. Historię tego miejsca, jak również historię powstania styczniowego w ciekawy sposób przedstawił nam miejscowy historyk pan Jan Juszczak.

Zakończenie rajdu miało miejsce na terenie Zespołu Szkół w Sokolnikach, gdzie na wszystkich czekał gorący poczęstunek przygotowany przez p. dyrektor Annę Frankowską, a uczestnicy mogli wypocząć i podzielić się wrażeniami.

W podziękowaniu za udział w rajdzie wszyscy uczestnicy otrzymali upominki w postaci książeczek do zbierania punktów na odznakę regionalną Ziemia Wieruszowska. Książeczki ufundowane zostały przez Wójta Gminy Sokolniki.

Trasa rajdu przebiegała wzdłuż nowo wyznakowanego szlaku pieszo- rowerowego „Śladami Powstania Styczniowego1863”. Na szlaku, oznaczonym kolorem czerwonym, który liczy140 km, znajdują się miejsca bitew, straceń powstańców i powstańcze mogiły. Uczestnicy rajdu podążając śladami potyczek 1863 roku pokonali około38 km, odwiedzając wiele urokliwych miejsc, pozwalających na chwilę zadumy i prawdziwego relaksu.

Rajd jest ostatnim przedsięwzięciem zrealizowanym przez „Komitet Organizacyjny 1863” w czasie trwania obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Wieruszowskiej.

Najmłodszymi uczestnikami rajdu byli: Małgorzata Olbromska i Michał Marek, którzy oczywiście trasę ukończyli. Gratulujemy!!!

Była to wspaniała i niezapomniana lekcja historii.

Tekst: Marzena Ogorzelska

Fot.: Adam Chmielecki, Tomasz Jagielski, Rafał Dąbik, Marzena Ogorzelska.

Szczegóły: http://ziemia-wieruszowska.pl/2013/rajd-rowerowy-na-trasie-wieruszow-stary-ochedzyn-przywory-sokolniki-wieruszow/#more-2257

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments