Koncert pieśni patriotycznej dla Niepodległej

Koncert pieśni patriotycznej dla Niepodległej (27)W dniu Święta Niepodległości 11 listopada po południu w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbe odprawiona została uroczysta msza święta za ojczyznę. We wspólnej modlitwie za ojczyznę uczestniczyli przedstawiciel władz samorządowych, poczty sztandarowe: kombatantów, szkół i jednostek OSP z terenu Gminy oraz mieszkańcy Gminy Łęka Opatowska. Po mszy wszyscy zgromadzeni udali się na salę sesyjną Urzędu Gminy w Łęce Opatowskiej. Młodzież szkolna i ludzie jesieni zaprosili mieszkańców gminy na koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich. Licznie zebranych witała dyrektor Gimnazjum Anna Synowiec. Szczególnie serdecznie witała wójta Gminy Łęka Opatowska Witolda Jankowskiego i wszystkich obecnych w Dniu Narodowego Święta 11 listopada. Niezmiernie mi miło, że zechcieliście przyjąć zaproszenie, aby Dzień Niepodległości świętować. W sposób szczególny chciałam wyróżnić kpt. Stanisława Jeziornego żołnierza Generała Maczka i panią Irenę Nawrocką żołnierz grupy OTTA. Myślę, że obecność tych osób, którzy walczyli o wolność i niepodległość jest niezmiernie ważna. Dzisiaj mamy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Polska 95 lat temu 11 listopada odrodziła się na nowo. 123 lata niewoli to walka z zaborcą, germanizacją, rusyfikacją, to lata konspiracji. Dyrektor Gimnazjum Anna Synowiec w skrócie i w ciekawy sposób przedstawiła ważne wydarzenia z historii Polski, nasze polskie cierniste, wyboiste drogi do wolności i niepodległości. Przypomniała również wybitne osoby, których działania przyczyniły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości.(…) Winniśmy pamiętać, że wolność człowiekowi jest nie dana , ale zadana. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Józefa Piłsudskiego twórcy Niepodległości. „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”.

Na koncert pieśni patriotycznych , legionowych i żołnierskich zaprosili zebranych uczniowie Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Opatowie. Sala wypełniona po brzegi. Pieśń żołnierska i legionowa zajmuje w naszej historii miejsce szczególne.

Pozostawiła ona wielki ślad dążeń Polaków do Nieodległości. Stała się również źródłem poznania odczuć i nastrojów tych, którzy w latach zmagań o wolność i suwerenność, poszli budzić Polskę do Zmartwychwstania. Pieśń żołnierska powstająca w tak trudnych okolicznościach na drodze ku Niepodległości w marszu i w bitwie, w okopach i wrzosowiskach leśnych oddają najlepiej klimat wydarzeń, których świadkami wydarzeń byli żołnierze J. Piłsudskiego a później ich zastępcy w walce o Polskę. J. Piłsudski stwierdził – Jeżeli pieśń ma jakieś znaczenie, jeżeli to co jest piękne, co odpowiada głębokiej potrzebie duszy ma jakiś wpływ to pieśń żołnierska. Istotnie pieśń w sposób niezwykle piękny oddaje to co się komu w duszy śni – mówili wprowadzając w nastrój tamtych dni gimnazjaliści. W koncercie pieśni patriotycznych wystąpili uczniowie Gimnazjum w Opatowie a także uczniowie ze Szkół Podstawowych w Siemianicach i Opatowie. W ich wykonaniu zebrani usłyszeli: Pieśń Konfederatów Barskich, Marsz Sybiraków, Wojenko, wojenko; Białe róże, Dziś do Ciebie przyjść nie mogę, Żeby Polska była Polską, Ojczyzna – Ziemio ojczysta, ,„My Pierwsza Brygada”, Przybyli ułani pod okienko. Po występach młodzieży zgromadzeni goście wysłuchali dalszej części koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu ludzi jesieni chóru „Echo” Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łęce Opatowskiej pod batutą Jadwigi Kłodnickiej, który wykonał m. in. utwory : Szara Piechota, My pierwsza Brygada, Bywaj dziewczę zdrowe, Rota. Młodzież przy każdej pieśni opowiedziała o jej twórcach i historii. Zwieńczenie koncertu to wspólne wykonanie owacyjnie na stojąco Roty przez chór i wszystkich zgromadzonych na sali gości. A. Synowiec dziękowała artystom za czas, który pozwolił zebranym zasłuchać się i zapomnieć w Niepodległej. Po występach głos zabrał kombatant kapitan Stanisław Jeziorny i Wójt Gminy Witold Jankowski, który podziękował wszystkim za przygotowanie występów i uczestnictwo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Na zakończenie uroczystości wszystkich przybyłych na uroczystość panie z Koła Emerytów i Rencistów częstowały rogalami marcińskimi.

Narodowe Święto Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Łęka Opatowska rozpoczęły się już dnia 8 listopada kiedy to w miejscach pamięci zostały złożone wiązanki i zapalone znicze. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz gminy Wójt Gminy Witold Jankowski, Sekretarz Gminy Małgorzata Gąszczak, Przewodniczący Rady Gminy Adam Kopis, Wiceprzewodnicząca Radny Gminy Krystyna Jankowy, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe harcerze, oraz kombatant kpt Stanisław Jeziorny. Poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele władz oraz delegacje uroczyście złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami upamiętniającymi poległych w I i II wojnie światowej w Opatowie i Łęce Opatowskiej”.

Mała

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments