„Nie ma muzyki bez matematyki”

OLYMPUS DIGITAL CAMERATe słowa szczególny entuzjazm wzbudziły wśród nauczycieli matematyki Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie.

Padły one na koncercie muzyki jazzowej jaki miał miejsce 20 listopada 2013 roku w GOK-u w Lututowie, a inicjatorem którego był Samorząd Uczniowski ZSR. Uczestniczyli w nim uczniowie klas pierwszych i drugich ZSR z nauczycielami. Warsztaty jazzowe w wykonaniu Wiesława Pyzalskiego,  absolwenta Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu im. J. Kochanowskiego miały na celu:

*       zapoznanie z podstawowymi wiadomościami na temat muzyki jazzowej

*       popularyzację muzyki artystycznej

*       przygotowanie do korzystania z dorobku kultury muzycznej.

Muzyka zaprezentowana na koncercie była wykonana na żywo przez jednego artystę jednocześnie na kilku instrumentach. Wykonawca śpiewał piosenkę lub grał ustami na kazobo (instrument podobny do trąbki) jednocześnie wykonując partię basu lewą ręką, partię fortepianu prawą ręką oraz obiema nogami partię instrumentów perkusyjnych.

            W programie m.in.:

*       słuchanie standardów jazzowych

*       zapoznanie z definicją i elementami jazzu

*  prezentacja instrumentów i możliwości wykonania jednocześnie kilku partii  instrumentalnych przez jednego artystę

*    komponowanie współczesnej muzyki jazzowej opartej na serii dodekafonicznej (serię komponuje młodzież)

*       wspólne muzykowanie z młodzieżą

*       wysłuchanie kompozycji młodzieży

*       słuchanie utworów Fryderyka Chopina w transkrypcjach jazzowych

Muzyka jazzowa nie jest znana  młodzieży. Jeżeli już się z nią zetknęli to najczęściej na koncertach takich jak ten, czyli zorganizowany z inicjatywy szkoły. Nieliczni mieli z nią kontakt i to najczęściej przez przypadek.  Warsztaty muzyczne przybliżyły uczniom charakter tej muzyki. Najciekawsze okazało się wspólne muzykowanie z młodzieżą, kiedy to na scenie pojawili się uczniowie. Doping, śmiech, ogólna radość były udziałem wszystkich. Wśród chętnych do wspólnego muzykowania znalazł się Karol Jakóbczak (uczeń klasy II Technikum Mechanizacji Rolnictwa). Z pomocą instrumentów perkusyjnych świetnie sobie poradził z improwizacją zyskując uznanie artysty i zachwyt wśród swoich kolegów i koleżanek.  Jak się okazało pomysł zorganizowania warsztatów był strzałem w dziesiątkę, a uczniowie stali się bogatsi o nowe doznania artystyczne.

Anna Sztajer

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments