Zenon Szacfajer – uzupełnia informacje

Zenon SzacfajerW uzupełnieniu  do artykułu p. Piotra Grądziela   Wyzwolenie? Dlaczego nie?”

Link do artykułu: http://powiatowy.pl/2014/01/wyzwolenie-dlaczego-nie/

dołączam zdjęcie Lucyny Olbromskiej (l.18), oraz Benedykta Magotta  (l.20) wykonane w roku 1938 na ulicy Warszawskiej obok domu p. Grądziela.

„Szanowny Piotrze. W Twoim ciekawym artykule w szóstym akapicie wystąpił błąd, który niniejszym koryguję. Piszesz; Lucyna Magott z domu Olbromska ginie w Auschwitz.

W obozie koncentracyjnym Auschwitz 28 lipca 1943 roku ginie jej mąż Benedykt Magott-członek grupy ruchu oporu „Olimp” we Wrocławiu. Lucyna Magott umiera w 2007 r we Wrocławiu i jest pochowana na wieruszowskim cmentarzu przy głównej alei vis a vis grobu Walkowskich. Na grobie jest informacja‚ pro memoria’ o Benedykcie Magocie”.

Komentarz do zdjęcia Nr 1 w artykule; p. Piotra Grądziela 

Ulica Warszawska zimą w latach 30-tych.Ulica pusta pokryta śniegiem na której można uprawiać sannę. Sanki ciągną Lucyna Olbromska z Haliną Wesołowską. Na sankach siedzi Wanda Wesołowska i prawdopodobnie Sutarzewicz Zofia. Po prawej stronie dom p. Olbrychów dalej p. Wesołowskich.

Na tym zdjęciu z prawej strony widoczne są domy które stały po prawej stronie ulicy Kordeckiego( dziś 19 stycznia) do dzisiejszej ulicy Jacka i Agatki. Te budynki zostały spalone we wrześniu 1939 r.

Zenon Szacfajer

W galerii omawiane fotki:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments