Obraz Pięciu Ran Jezusa w kościele Ducha Świetego w Wieruszowie

J. PięciorańskiegoPo Wielkanocy, w Kościele czcimy Chrystusowe rany, Boże miłosierdzie Miłosiernego. W Wieruszowie w kościele Ducha Świętego od dawna czczony jest obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego.

W którymkolwiek miejscu stoją w kościele, zawsze Jezus Pięciorański patrzy w ich stronę i zawsze Jezus ma miłosierne oczy. Wielu zachęconych tym spojrzeniem.

Ojciec Święty wyniósł na ołtarze Faustynę Kowalską, której ukazał się Jezus Miłosierny. Przypomnijmy. Roku 1931 w Płocku, w zakonnej celi siostrze Faustynie ukazał się Chrystus. Prawą rękę uniósł do góry, aby tą ręką pobłogosławić świat. Lewą rękę położył na sercu. Z tego serca na ludzkość spływały promienie – Boże miłosierdzie. Po chwili Pan Jezus powiedział do Faustyny: „Wymaluj obraz wedle wizerunku, który widzisz, z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Pragnę, by ten obraz czczono na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Pragnę, aby to miłosierdzie rozlało się na cały świat”. Innym razem Jezus powie do Faustyny: „Wiedz, córko moja, że Serce moje jest miłosierdziem samym. Z tego morza miłosierdzia rozlewają się łaski na cały świat (…)Ze wszystkich ran Moich jak ze strumieni płynie miłosierdzie dla duszy, ale rana Serca Mojego jest źródłem niezgłębionego miłosierdzia.Z tego źródła tryskają wielkie łaski dla dusz. Przychodź i czerp łaski z tego źródła naczyniem miłosierdzia – ufnością.

 Z historii o Obrazie Jezusa Pięciorańskiego.

Południowy filar podtrzymujący łuk tryumfalny wsparty jest ołtarz zwany dziś Pięciorańskim. Wzniesiony i konsekrowany pod koniec XVII w. razem z całym obecnym kościołem. Wielu przybywających do Niego pątników doznawało Bożego Miłosierdzia, odzyskiwało wiarę, zdrowie lub pozbywało się swych ułomności cielesnych. Obraz o wymiarach 89 x 66 cm oprawiony jest w drewnianą ramę pozłacaną o wymiarach 160 x 115cm. wzbogacony nad i pod samym obrazem elementami roślinnymi także pozłacanymi.

Obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie pochodzi prawdopodobnie z warsztatu mistrza, który malował obraz z Donaborowa oddalonego od Wieruszowa o 10 km. Obraz Pięciorański w Wieruszowie malowany jest na desce. Łączenia tych desek, ich pęknięcia, sęki i narożniki ram oklejano kawałkami płótna. Powierzchnię drewna i płótna nasycano klejem glutenowym, a następnie powlekano kilkakrotnie zaprawą klejowo – kredową Na to nałożona jest farba temperowa bardzo popularna w tym okresie.

Z obrazu Pana Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie dziwnie pięknie i ujmująco patrzy na oglądającego. Jego łagodna twarz wyraża ból, a zarazem przyciąga ku sobie przez siłę. Wrażał Obolałe i pokrwawione ciało, oraz przebite ręce i bok a także korona cierniowa to znaki realnych cierpień Jezusa przedstawionych na obrazie. Zbawiciel jest obnażony, ujęty frontalnie, przedstawiony do bioder wystających z sarkofagu – studni. Chrystus prawą ręką wyciąga z przebitego boku eucharystyczną postać chleba. Lewą ręką podtrzymuje kielich poniżej przebitego boku. Po obu stronach Chrystusa Pięciorańskiego, aniołowie ze skrzydłami uniesionymi ku górze, przyodziani w kapy koloru zielonego i czerwonego zwróceni ku Chrystusowi stoją za Nim, trzymając vellum – obrus koloru białego, który niejako staje się stołem dla postaci Eucharystycznych Chleba i Wina. Vellum to modelowane jest ostrymi załamaniami fałd i otacza z przodu postać Chrystusa.

Korpus Chrystusa jest miękko modelowany, wyraźnie zaznaczona klatka piersiowa i żebra. Głowa lekko pochylona w prawo, twarz wyrażająca cierpienie, a jednocześnie miłosierna. Brwi uniesione wysoko ukośnie ku górze, oczy głęboko osadzone, nos mięsisty, usta szerokie, kąciki warg opadają ku dołowi. Włosy faliste, ciemne, spadają w lokach na ramiona. Na głowie korona cierniowa koloru zielonego. Dookoła głowy znajduje się srebrzyste – szara aureola. Spod korony cierniowej spływają stróżki krwi. Krew płynie także z ran na dłoniach, oraz z przebitego boku, ukazując ogrom, cierpienia Zbawiciela.

Cały ołtarz zaliczany jest do ołtarzy brackich; początkowo modlili się tu i dbali o jego uposażenie członkowie Bractwa Aniołów Stróżów, a potem po 1701 r. czciciele Krzyża Świętego uznali go za symbol swego kultu i miejsce zgromadzeń na modlitwę. Najstarszy z zachowanych opisów ołtarza Pięciorańskiego pochodzi z 1728 r. Jest wśród nich sukienka srebrna, miejscami pozłacana, kielich srebrny z takąż hostią, są też dwa srebrne aniołki oraz korona cierniowa srebrna, pozłocista. W zakrystii przechowywano srebrną lampę służącą temu ołtarzowi, a w 1798 r. znalazły się przy nim również wota; większe z nich to srebrne serce, dwie srebrne nogi i nieokreślone bliżej wotum od pań Taczanowskich.

(posługiwałem się źródłami  zaczerpniętymi z art. www.wieruszow.paulini.pl)

Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego jest od 18 kwietnia 2009 roku erygowane przez ordynariusza kaliskiego   bp. Stanisława Napierały.

Jutro u Ojców Paulinów w parafii Zesłania Ducha Św. – odpust ku czci Miłosierdzia Bożego – Suma Odpustową o 17.30 odprawi ks.kan. Jan Bednarek.

Ze serdecznym pozdrowieniem w Niedzielę Miłosierdzia i kanonizację  Jana Pawła II i Jana XXIII.

Piotr Kołodziejczyk

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments