Sukcesy uczniów ZSS w Słupi pod Kępnem

Pleszew 10.04 (7)Międzyszkolny konkurs recytatorski

10 kwietnia 2014 r. w odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych Specjalnych w Pleszewie pod hasłem „Zdrowy styl życia”. Do zmagań konkursowych przystąpiło 4 uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem oraz uczniowie szkół specjalnych z byłego woj.kaliskiego.

Każdy uczestnik miał za zadanie przygotować i zaprezentować wiersz o tematyce zdrowotnej.

Celem konkursu było promowanie i popularyzacja literatury dziecięcej o tematyce zdrowotnej, rozbudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej dzieci, kształtowanie charakterów młodych artystów poprzez zdrowe współzawodnictwo. Do takiej postawy zachęcali recytatorzy z placówek kształcenia specjalnego.

Młodzi artyści z ogromnym zaangażowaniem i wypiekami na twarzy deklamowali utwory,  którymi skłaniali do przemyśleń i wskazywali zasady zdrowego stylu życia.

Naszą szkołę reprezentowali:

  • W kategorii wiekowej 7-11 lat: Faryś Szymon, Nowakowski Dominik ,
  • W kategorii wiekowej 12-14 lat: Augustyniak Jakub, Paprocka Iwona.

 

Wszyscy recytatorzy z niecierpliwością oczekiwali na ocenę jury. Werdykt okazał się szczęśliwy dla recytatorów z naszej Szkoły.

Szczególne wyróżnienie zdobył : Dominik Nowakowski .

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które sprawiły, że w ich sercach zagościła radość i wzruszenie.

Do recytatorskich sukcesów naszych wychowanków przyczyniła się Pani: Alicja Zimoch, Katarzyna Żołędziewska, Magdalena Mikołajczyk, które pomogły w doborze repertuaru i interpretacji wierszy.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Przegląd teatralny

 Działająca w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem grupa teatralna Bez kurtyny odniosła kolejne sukcesy. Doceniono nowatorską formę jaką prezentuje grupa, łączącą elementy pantomimy i sceny plastycznej. Spektakle przez nią przygotowywane poruszają problemy uniwersalne, dotyczą wartości istotnych dla ludzi w każdym wieku.

Dnia 3 kwietnia młodzi aktorzy wzięli udział w XIII Przeglądzie Form Teatralnych MASKA w Ostrowie Wielkopolskim. W konkursie udział wzięło 13 zespołów z całego województwa wielkopolskiego prezentując spektakle wykorzystujące różne formy teatralne – od pantomimy, przez teatr cieni, po klasyczny teatr słowa. Grupa Bez kurtyny zaprezentowała krótki, ale bardzo ekspresyjny spektakl zatytułowany ”Brzemię miłości” zdobywając II miejsce. Spektakl w ciągu kilku minut przedstawia kolejne etapy rozwoju dziecka otoczonego miłością rodziców i wspieranego przez nich. Sielskie sceny, rozgrywające się na tle spokojnej muzyki trwają do chwili, gdy w życiu dziewczynki pojawia się ZŁO. Ciężar, który przygniata rodziców nie zmniejsza jednak ich determinacji w walce o dziecko. Odrzucają tytułowe brzemię (czarne worki spoczywające na ich ramionach) i wyrywają swoje dziecko spod wpływu złego towarzystwa. Główną bohaterką nie jest wcale dziewczynka, ale właśnie rodzice. Jasny, czytelny przekaz, ascetyczna wręcz forma wzmocniona jest doskonale dobraną muzyką. Przewodnicząca jury pani Anita Stefańska tak uzasadniła werdykt jury: „Jest to przykład jak teatr może w najczystszej formie pokazać wielkość naszych moralnych dylematów. Siła tego teatru jest wielka, to jest teatr, który mieści się w kieszeni. Z tym przedstawieniem można wyjść do widza gdziekolwiek, nie koniecznie na scenę”.

Kolejnym sukcesem był udział w Ogólnoszkolnym Przeglądzie Teatralnym gminy Baranów, który odbył się 4 kwietnia w Sali OSP w Słupi pod Kępnem. Do rywalizacji stanęło pięć zespołów. Aktorzy z ZSS zdobyli III miejsce. W uzasadnieniu werdyktu przewodnicząca jury pani Maria Jendro podkreśliła efekt jaki wywiera niezwykle ekspresyjna gra aktorska oraz prostota formy jaką prezentuje grupa. Zwróciła również uwagę na symboliczne znaczenie barw oraz uniwersalną, choć niezwykle trudną problematykę podejmowaną przez młodych aktorów. Uczniowie przekazali zdobyte nagrody na ręce uczniów z autyzmem naszej szkoły, w związku ze Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu.

Grupa wystąpiła również na deskach sceny w LO w Kępnie, jako gość w ramach XV Powiatowego Festiwalu Teatralnego, który odbył się 18 marca. Zaprezentowała spektakl „Sąd króla Salomona”, który zdobył I miejsce na ubiegłorocznym festiwalu MASKA i Przeglądzie Form Teatralnych w Kępnie. Choć w gościnnych progach Liceum młodzi aktorzy nie brali udziału w zmaganiach konkursowych mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i zobaczyć warsztat innych zespołów. Opiekunki grupy panie Katarzyna Rachel i Sylwia Bierwagen – Gierak podkreślają fakt ogromnego zaangażowania uczniów w działania teatralne. Młodzież nie tylko chętnie uczestniczy w przygotowaniu przedstawień, ale wykazuje się ogromną kreatywnością. Udział w wielu różnych konkursach, również tych, w których może zmierzyć się z rówieśnikami ze szkół masowych, podnosi jej wiarę we własne możliwości i daje ogromną satysfakcję. „Nasi podopieczni zyskują, dzięki działaniom teatralnym, nie tylko wiedzę o tej dziedzinie sztuki, ale większą świadomość siebie, własnych uczuć, zdolność wczucia się w sytuacje, których jako młodzi ludzie nie doświadczają. Oni dojrzewają i stają się mądrzejsi, jednocześnie doskonale się bawią i czują odpowiedzialność za wspólnie podejmowane działania.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments