„W przededniu kanonizacji” uroczyste otwarcie wystawy pana Antoniego Filipowicza

goluchow wystawa 2014 (53)W dniu 8 kwietnia w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „W przededniu kanonizacji” nawiązującej do zbliżającej się uroczystości kanonizacyjnej Jana Pawła II.

Na wystawie zostały zaprezentowane pamiątki związane z działalnością papieża  J.P II, są to: medale, monety, karty telefoniczne oraz wiele cennych eksponatów łącznie z relikwiarzem włosów ówczesnego Metropolity Krakowskiego ks. kard. Karola Wojtyły.

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów pana Antoniego Filipowicza kolekcjonera, leśnika, z-cy Nadleśniczego w Przedborowie, mieszkańca Węglewic. Pan A. Filipowicz kolekcjonuje swe zbiory od 27 lat. Jest to przepiękna kolekcja, którą na pewno warto obejrzeć.

Wprowadzenia na temat wystawy dokonał Dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie dr inż. Benedykt Roźminek.

O wystawie opowiadał właściciel kolekcji pan A. Filipowicz. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca br.

Zachęcamy państwa do odwiedzenia Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdyż jest to przepiękny obiekt nazwany przez leśników sanktuarium kultury leśnej, będący jednocześnie żywym muzeum lasu.

Ośrodek mieści się w zabytkowych obiektach dawnych posiadłości rodziny Czartoryskich i Działyńskich.

W ośrodku podziwiać można bogate kolekcje trofeów łowieckich.W obiektach dawnych owczarni i powozowni znajduje się Muzeum Techniki Leśnej, które jest jedynym tego typu w Europie Środkowej. Można również odwiedzić pokazową zagrodę zwierząt, w której atrakcją są żubry, koniki polskie, dziki i daniele. Dla zwiedzających udostępniony jest przepiękny park- arboretum o pow. 160 ha.

Perełką tego „zakątka kultury” jest zamek położony w malowniczym parku, nad rzeką Trzemną. Charakteryzuje go renesansowa architektura i niezwykłe urokliwe wnętrze. Gmach powstał w 2 poł. XVI wieku, należał do rodziny Leszczyńskich, w poł. XIX wieku stał się własnością małżeństwa Izabeli (córki ks. Adama Czartoryskiego) i Jana Działyńskich. Pielęgnowany do dziś muzealny charakter miejsca zawdzięczać należy Izabeli, która stworzyła wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, a zamek – rezydencję przekształciła w muzeum.

Na załączonych zdjęciach i filmie będziecie Państwo mogli choć trochę poczuć magię tego miejsca i tej wystawy. Jeśli będą zorganizowane grupy autokarowe, to pan Antoni Filipowicz będzie mógł z państwem pojechać i oprowadzać po wystawie. Kontakt z panem A. Filipowiczem przez redakcję ITP.

 Wojciech Kudaś

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments