Lututów już czternasty raz obchodził swoje święto

 Dni Lututowa I (38) (Kopiowanie)Uroczystości rozłożone zostały na dwa dni. Sobota 28 czerwca przebiegała pod hasłem „Przez sport do zdrowia”, natomiast niedziela 29 czerwca była dniem muzyki, śpiewu i tańca.

 Sobota – dzień sportowy rozpoczął się bardzo wcześnie, bowiem już o godzinie 6.00.

Z okazji Dni Lututowa Zarząd Koła Wędkarskiego zorganizował zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Lututów. W pierwszy dzień Dni Lututowa został rozegrany turniej w Siatkówkę Plażową. Po blisko siedmiu godzinach zmagań w słońcu ale i przelotnym deszczy wyłoniono zwycięzców w drużynach męskich oraz drużynach mieszanych.


Wyniki par mieszanych
1.m. Aleksandra Pichlak, Paweł Gwiazdowski
2.m. Klaudia Wolniewicz, Mateusz Wilczyński
3.m. Donata Kaczmarek, Krzysztof Lipa

Wyniki par męskich
1.m. Sławomir Frankowski, Michał Kowalczyk
2.m. Paweł Gwiazdowski, Grzegorz Tymieniecki
3.m. Krzysztof Lipa, Szymon Bednarek

 

W ramach Dni Lututowa rozegrano szereg meczów z których ważniejszymi były; Turniej Dzikich Drużyn Piłki Nożnej chłopców. Do rozgrywek przystąpiło sześć drużyn. Po zawziętych i pełnych niespodzianek pojedynkach. Zwycięzcami zostali;

  1. m-ce Złote Pawie
  2. m-ce FC Niemojew
  3. m-ce Czerwone Tygrysy
  4. m-ce FC Wilki
  5. m-ce Smoczy Owoc

VI. M-ce Czerwone Misie

 

Do współzawodnictwa przystąpiły również drużyny dziewczęce. Kolejność ukształtowała się następująco;

  1. m-ce Dzikie Koty
  2. m-ce Super Dziewczyny
  3. m-ce Smerfetki

IV. m-ce Cocacolki

 

O godzinie 18.00 na scenie wystąpił legendarny mistrz parodii i satyry z lat 60 i 70 Bolesław Gromnicki. Program był ciekawy i ciepło przyjęty przez najmłodszą i najstarszą publiczność.

O godzinie 19.00 wystąpiła z wiązanką melodii Kapela Ludowa „Lututowianie”.

I wreszcie o godz 20.00 wystąpiła Gwiazda Wieczoru a mianowicie zespół disco polo „BASTA”.

Do tradycji należą już mecze oldbojów w przeszłości grających w Lututowskiej „Jadze”. Różnych miewali przeciwników. W tym roku przeciw nim wystąpiła drużyna juniorów „Jagi”. Nazwa meczu to Mecz Piłki Nożnej z okazji Dni Lututowa o Puchar Wójta Gminy Lututów. Mecz w normalnym czasie gry zakończył się wynikiem 8 ; 8. Natomiast w rzutach karnych zwyciężyli Oldboje wynikiem 7;6.

Na zakończenie były puchary i gratulacje.

W tym również czasie można było usłyszeć muzykę dobiegającą z kręgu w Małym Parku gdzie zaczynała się dyskoteka.

 

Niedziela była dniem muzyki Lututowsko – Czajkowskiej a mianowicie o godz. 15.30 zaprezentowała musztrę paradną na rynku w Lututowie Orkiestra Dęta z Czajkowa.

O godzinie 16.00 było wystąpienie Wójta Gminy Lututów p. Józefa Suwary. Mówił

o tradycji i znaczeniu uroczystości w naszej lokalnej społeczności, w naszej małej ojczyźnie. Symbolicznie wypuścił gołębia i na ten znak wypuszczono 608 gołębi w 608 rocznicę przyznania Lututowowi praw miejskich.

Już po raz ósmy rozdajemy nasze lututowskie oskary czyli Honorowe Nagrody Gminy Lututów „LUTOLDY”. Ideą przyznawania Lutoldów jest wyróżnienie tych, którzy mają szczególne zasługi dla rozwoju gminy Lututów. Jako symboliczne wyróżnienie przyjmuje się statuetkę średniowiecznego założyciela Lututowa Lutolda Wierusza. W roku 2005 rozdaliśmy 11 statuetek, w 2006 – 7 statuetek, w 2007 – 7, w 2008 – 10 statuetek, w 2009 r. – 8, w 2010 – 6 statuetek, w 2011 – 6 statuetek, natomiast w roku bieżącym kapituła przyznała 3 nagrody w trzech kategoriach. Kapituła pracowała w następującym składzie:

Józef Suwara – Wójt Gminy Lututów – Przewodniczący

Magdalena Kaźmierska – Sekretarz Gminy – Sekretarz Kapituły

Wacław Zabłocki – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury

Członkowie:

Dariusz Szyszka– Przewodniczący Rady Gminy

Jan Wardęga– Wiceprzewodniczący Rady Gminy

Tomasz Klimecki – Wiceprzewodniczący Rady Gminy

Bogusława Wojewódka – Przewodnicząca Komisji Społeczno – organizacyjnej

Paweł Szremski – Przewodn. Komisji GIRiOŚ

Renata Pagacz – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej

W roku bieżącym honorową nagrodę LUTOLDA przyznano w następujących kategoriach: „Działacz Społeczny”, „Edukacja Dzieci i Młodzieży”, oraz „Najlepszy Rolnik Gminy Lututów”,

Pierwszą kategorią jest kategoria „Działacza Społecznego” zasłużonego dla Gminy Lututów. W roku bieżącym postanowiliśmy przyznać Lutoldy osobom które zasłużyły się w działalności społecznej na rzecz gminy Lututów. Tą osobą jest niewątpliwie: Bronisław Bąk

Bronisław Bąk – ur. 15 stycznia 1942r. w Lututowie, aktywny działacz społeczny, wieloletni Prezes Koła Pszczelarzy w Lututowie od początku jego istnienia tj. od 10 października 1968r. Od ponad 40 –u lat aktywny działacz na rzecz środowiska, propagator wiedzy ekologicznej, aktywnie uczestniczy w działaniach edukacyjnych zmierzających do poprawy stanu pszczelarstwa, która ma istotne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa. To pszczelarz praktyk, który wykorzystuje własny potencjał i angażuje się w działania mające na celu popularyzowanie wiedzy o pszczołach i pszczelarstwie również wśród młodego pokolenia oraz kształtowania pozytywnego wizerunku pszczelarstwa i pszczelarzy w świadomości społecznej. Za swoje zasługi na rzecz pszczelarstwa w 2013 roku został odznaczony złotą odznaką Polskiego Związku Pszczelarstwa.

Kolejną kategorią której wręczamy LUTOLDY jest „Edukacja Dzieci i Młodzieży”. W latach poprzednich nagrody w tej kategorii przyznaliśmy Feliksowi Kądzieli zasłużonemu Dyrektorowi ZSR w Lututowie, Pani Dr Bożenie Rabikowskiej twórczyni filii AR w Lututowie, Panu Zbigniewowi Wołk – byłemu Gminnemu Inspektorowi Oświaty i Wychowania w Lututowie, Wiktorowi Binkowskiemu, Józefowi Pichlińskiemu, Pani Stanisławie Bartoszek, Zdzisławowi Szewczykowi, Panu Edmundowi Duś, Panu Jerzemu Kurczewskiemu oraz Pani Sabinie Kiełbasa.

W roku bieżącym w tej kategorii Kapituła nagrodę LUTOLDA przyznała

Panu Tadeuszowi Majchrowiczowi

Tadeusz Majchrowicz – ur. 28 września 1951r. w Borkach Lipkowskich gm. Poddębice.Zasłużony pedagog, Dyrektor Zespołu Szkół w Lututowie w latach 1986 – 1992r. Członek kapeli Lututowianie od 1997r. Popularyzator tradycji ludowych i folkloru ziemi wieluńskiej i sieradzkiej. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy. Zawsze otwarty na wszelkie inicjatywy społeczne. Radny V kadencji Rady Gminy w Lututowie w latach 2006 – 2010 w czasie której pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Gminy oraz Przewodniczącego Komisji Społeczno – organizacyjnej.

W roku bieżącym kolejną kategorią w której przyznaliśmy nagrodę LUTOLDA jest kategoria, która dotyczy rolniczego charakteru naszej gminy. Tą kategorią jest „Najlepszy Rolnik Gminy Lututów”. Mamy na pewno na terenie gminy bardzo dobrych rolników. Nie możemy jednak wyróżnić ich wszystkich. Kapituła po wnikliwej analizie postanowiła przyznać tytuł najlepszego rolnika Gminy Lututów i statuetkę LUTOLDA rolnikowi, działaczowi społecznemu, Panu Tadeuszowi Lichtorowi ze Świątkowic

Tadeusz Lichtor –ur. 22 czerwca 1959r. w Wieluniu prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 10ha. Specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Największy hodowca i producent trzody na terenie gminy Lututów. Otrzymał wyróżnienie jako rolnik zasłużony dla rolnictwa na terenie powiatu wieruszowskiego. Jest aktywnym działaczem społecznym.”

 

Po tych wystąpieniach nastąpiło wręczenie pucharów i „Lutoldów”.

W drugim dniu były wręczone również puchary dla „Jagi” Lututów za awans do klasy okręgowej. Oraz dla drużyny „Start” Świątkowice za awans do klasy A.

Aktu wręczenia dokonali Wójt Gminy Lututów pan Józef Suwara oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Dariusz Szyszka.

Do zabawy zaproszone zostały dzieci, bowiem dla nich organizatorzy przygotowali miasteczko z wieloma ciekawymi atrakcjami a mianowicie: Euro Bungee, Zamek Dmuchany, Figloraj, Kule Wodne, Miękka Góra.

A na scenie prezentowały się zespoły; Zespół Czajkowianki z Czajkowa, który ma swoją ponad dwudziestoletnią historię. W swoim repertuarze posiada bogaty album pieśni ludowych ,obrzędowych i okolicznościowych. Panie i panowie w pięknych strojach ludowych zaprezentowali program artystyczny składający się z wierszy,skeczy, muzyki i śpiewu. Kolejnym czajkowskim akcentem był Koncert Orkiestry Dętej z Czajkowa. Orkiestra pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Sowy oraz grupa mażoretek z wdziękiem zaprezentowała wiele utworów i składanek muzycznych co spotkało się z ciepłym odbiorem publiczności. Na święcie naszego miasteczko nie mogło zabraknąć gospodarzy czyli kapeli „LUTUTOWIANIE”. Zespół posiada prawie trzydziestoletnią tradycję. Przez wszystkie lata swojej działalności odniósł wiele sukcesów i nagrodzony został wieloma prestiżowymi nagrodami na przeglądach i konkursach. Obecnie Kapelę tworzy pięciu muzyków i pięć solistek. Dziewczęta nadają zespołowi kolorytu i wnoszą powiew młodzieńczego entuzjazmu. Zespół zaprezentował wiązankę melodii biesiadnych stwarzając ciepłą i miłą atmosferę.

Gościem niedzielnego popołudnia był również Kabaret Wiejski EWG z Doruchowa.

EWG czyli Eksportowy Wytwór Gminy działa od ponad dziesięciu lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Doruchowie. Na swoim kocie ma występy w większości województw w Polsce, od Podlasia poprzez Małopolskę,Śląsk aż po województwo Mazowiecki i Kujawsko – Pomorskie. Artyści – kabareciarze przedstawili widowisko rozrywkowe, które spotkało się z aplauzem publiczności.

Podsumowaniem dnia był Koncert Gwiazdy Wieczoru czyli zespołu „Wielebny Blues Band”, przyjmijmy, że też z Lututowa bo solistą jest ksiądz Arkadiusz Wieczorek z Lututowa.

Grupa własne kompozycje do własnych tekstów, które pisze przede wszystkim ksiądz Arek. W swych muzycznych dokonaniach są wierni bluesowi i otwarci na wszystko co dobre. Kierują się mottem”Blues jest wtedy, kiedy dobry człowiek śpiewa jakie niełatwe jest życie”.

Na lututowskiej scenie zespół dał profesjonalny pokaz muzyki bluesowej i spotkał się z ciepłym przyjęciem. Bisów nie było końca.

Na koniec wszyscy mogli się pobawić na zabawie odpustowej w Małym Parku a grał

do tańca zespół „VENUS”.

Nagłośnienie, światła i pełne ekspresji zachowanie solistów bardzo podobało się publiczności. Były też i spontaniczne tańce, śpiewy razem z solistami. A na zakończenie oklaski

i bisy. Już od paru lat ten stadion nie widział takich tłumów.

 

Organizatorzy

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OFICER
9 lat temu

Dlaczego występujący chodzą w wojskowym ubiorze typu pustynnego.
Żandarmeria wojskowa już się tym zajmie.