15 sierpnia – świeto kościelne i państwowe

115 sierpnia obchodzimy Święto kościelne – Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej i państwowe – Święto Wojska Polskiego związane z rocznicą Cudu Nad Wisłą (1920).

Od roku 1992 ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. dzień 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy.

Święto Matki Boskiej Zielnej przypada na czas zbioru plonów z pól, ogrodów i sadów.

W Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. W kościołach odprawiane są nabożeństwa. W ofierze Maryi składane są  dary ziemi: zioła, kwiaty, warzywa, kłosy zbóż.

Na Święto Zaśnięcia Maryi oraz Jej Wniebowzięcia  na Jasną Górę udają się liczne pielgrzymki.

W wielu miejscowościach w tym dniu odbywają się dożynki – święto dziękczynienia rolników, sadowników i ogrodników za zebrane plony.

Dziś  święto rolnicze odbędzie się np.  w Trzebieniu, w gminie Łęka Opatowska.

 

Święto Wojska Polskiego–  święto  Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskie.

Obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę   bitwy warszawskiej z 1920 roku. Inaczej zwanej też Cudem nad Wisłą. Ta zwycięska bitwa była jedną z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata, jak również  ocaliła   niedawno odzyskaną polską niepodległość. Nasze Wojsko Polskie na czele z  wodzem marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową  Armię Czerwoną.  Tym samym ratowało Polskę, ale i całą Europę przed niewolą, jak również  przed wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu czy systemu komunistycznego.
W związku z tym, w dniu 15 sierpnia, w całej   Polsce  odbywają się  msze święte w intencji poległych  w tej bitwie, apele i uroczystości państwowe.

O godz. 17.00 w Czastarach, na boisku przyszkolnym odbędzie się żywa lekcja historii.

Członkowie Klubu historyczno – regionalnego Gloria Victis opowiedzą o powstaniu warszawskim w związku z jego 70. rocznicą wybuchu oraz o powstaniu  styczniowym i wrześniu 1939 roku.

AŚ. 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments