ZE WZGÓRZA ŚWIĘTEGO ROCHA

 DSCF2371Na wzgórzu, za miastem, w centralnym punkcie cmentarza znajduje się drewniany kościół p.w. Świętego Rocha. Został pobudowany w 1786 r. Jest to kościół jednonawowy z dobudowanymi dwoma kaplicami. Nie jest to to pierwszy kościół w tym miejscu pod patronem tego świętego.

Do odbudowy kościoła przyczyniły się epidemie, które nawiedzały Mikstat i okoliczne miejscowości. Święty Roch- patron od morowego powietrza ochronił ludzi i ich zwierzęta. /o szczególnym kulcie św. Rocha świadczy zachowany do dnia dzisiejszego zwyczaj błogosławieństwa zwierząt w dniu 16 sierpnia/.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Świętego Rocha. Przedstawia młodego mężczyznę w stroju pielgrzyma z laską. Na lewej nodze widoczna jet rana. Nogę tę podtrzymuje stojący anioł, z drugiej strony znajduje się pies -wierny towarzysz Świętego. W zwieńczeniu znajduje się obraz św. Marii Magdaleny. Ołtarz pochodzi z końca XVIII w., zaś na obrazie znajduje się data 1707 r. Na mensie ołtarza umieszczony jest rok 1785. W kościele znajdują się dwa barokowo – klasyczystyczne ołtarze.

W jednym, obraz świętej Rozalii patronki od morowego powietrza, w drugim Przemienienia Pańskiego. W kościele znajduje się barokowy chór i organy pochodzące z XVIII w., chrzcielnica, barokowy konfesjonał. Cennym zabytkiem jest drewniana figura św. Rocha wykonana w połowie XIX w przez Pawła Brylińskiego. Na uwagę zasługuje obraz św. Izydora a także płaskorzeźby polichromowane przedstawiające Trójcę Świętą, adoracje Maryi z Dzieciątkiem, św. Agatę, św. Jadwigę, św. Antoniego i św. Mikołaja.

W 2011 r. kościół został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Kustoszem Sanktuarium jest Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak. Na terenie Diecezji Kaliskiej mamy 12 kościołów mające patrona Świętego Rocha, na terenie powiaty wieruszowskiego jest kościół w Kuźnicy Skakawskej i w Radostowie. /jest to jedyna parafia na terenie diecezji, która ma za patrona Św Rocha/.

Sympatycy turystyki rowerowej z Wieruszowa do Mikstatu mogą dojechać wyznakowanymi szlakami rowerowymi tj: Wieruszów IT – Tokarzew Dwór/kolor czarny/ 20,3 km, Tokarzew Dwór-Rez ,,Jodły Ostrzeszowskie”/kolor czerwony/ 6 km, Rez ,,Jodły Ostrzeszowskie”-Drewniany Kościół Św. Rocha Mikstat /kolor żółty/ 21 km.

Andrzej Olbromski Instruktor Krajoznawstwa PTTK

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments