W Bolesławcu dziękowano wszystkim rolnikom z powiatu wieruszowskiego

Doz Bolesławiec (135)Dożynki  Powiatowo – Gminno – Parafialne  w Bolesławcu rozpoczęły się w kościele parafialnym  Świętej Trójcy, Mszą Świętą w intencji rolników. Po uroczystym nabożeństwie korowód dożynkowy udał się na miejsce obchodów tegorocznych dożynek. Uroczystości rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Gospodarz gminnych dożynek wójt gminy Bolesławiec Leszek Dominas w swym wystąpieniu m.in. powiedział: obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej Ziemi – dożynki. Najpiękniejszy obrzęd, od wieków zakorzeniony w naszej kulturze i tradycji, świadczący o naszej tożsamości narodowej. To zwyczaj, którym wyrażamy szacunek dla chleba i wdzięczność tym, którzy swoją ciężką pracą sprawiają, aby nie zabrakło go na naszych stołach. Praca rolnika jest podstawa egzystencji ludzkiej. To Wy rolnicy czynicie sobie ziemie poddaną. To wy jesteście spadkobiercami bardzo chlubnego dziedzictwa narodowego. W tradycji polskiej wsi pielęgnowania zwyczajów religijnych i patriotycznych. Już historyczny przywódca ludowców Wincenty Witos, był przekonany, że w chłopie żyje i odradza się naród. Z niego czerpie swą siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Dzisiaj najmniej dostaje. Bez niego nie może być i niema zdrowego narodu i państwa. Po powitaniu przez wójta rolników oraz dużej rzeszy zaproszonych gości i mieszkańców powiatu wieruszowskiego przystąpiono do dalszej dożynkowej ceremonii.

Starostowie dożynek – Anna Światłowska i Henryk Polus na ręce włodarzy: ks. Czesława Parnowskiego, Leszka Dominasa i Andrzeja Szymanka, złożyli chleb ze świeżych zbiorów, który następnie zostały rozdzielony wśród zebranych gości oraz mieszkańców. Starosta przyjmując bochen chleba powiedział: dziękujemy wam wspólnie rolnicy, za tegoroczne bochny chleba, które złożyliście na nasze ręce. Dziękujemy za wasz rolniczy trud. Deklarujemy, że będziemy się starać dzielić ten chleb jak najbardziej sprawiedliwie, tak, aby tego chleba dla naszych mieszkańców wystarczyło do następnych żniw. Dziękujemy bardzo! W kolejnym obrzędzie gospodarze dożynek otrzymali wspaniałe wieńce dożynkowe wyplecione z tegorocznych plonów, które wspólnie zostały obtańczone w rytm ludowej melodii. Burmistrz Wieruszowa oraz wójtowie gmin z terenu powiatu otrzymali śliczne bukiety kwiatów. W kolejnym punkcie uroczystości głos zabrał gospodarz powiatowych dożynek Andrzej Szymanek.

Szanowni Parlamentarzyści,
Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego,
Szanowni przedstawiciele władz samorządowych gmin i powiatu wieruszowskiego,
Czcigodni Księża,
Starościno i Starosto Dożynkowi,
Mieszkańcy Gminy Bolesławiec i całego powiatu,
A przede wszystkim Szanowni Rolnicy 

Dożynki to jedna z najważniejszych uroczystości religijno-ludowych w tradycji polskiej wsi. Stanowi wyraz naszego hołdu i szacunku dla ludzkiego wysiłku, dzięki któremu na polskich stołach nie brakuje chleba. To wokół dorodnego bochna chleba i pięknych wieńców dożynkowych świadczących o obfitych zbiorach, skupiają się rolnicy, mieszkańcy wsi liczni goście, dzieląc się radością z pomyślnego zakończenia żniw.

Dożynki Powiatowe to doskonała okazja do prezentacji bogactwa ludowej kultury i sztuki. Szansa poznania staropolskich zwyczajów i obrzędów, będących kiedyś codziennością polskiej wsi. W obliczu postępujących procesów globalizacyjnych bardzo ważne wydaje się zachowanie tożsamości kulturowej Małych Ojczyzn.  Organizując dzisiejsze święto plonów wnosimy również swój wkład w dziedzictwo kulturowe naszej społeczności lokalnej.

Szanowni Państwo,

Polskie rolnictwo i hodowle konsekwentnie umacniają konkurencyjną pozycję na rynkach świata i Europy. Młodzież wiejska jest coraz lepiej wykształcona. Na wsi rosną wciąż nowe domy i nowoczesne budynki gospodarskie a także budowane nowe sieci wodociągowe, kanalizacyjne, powstają linie światłowodowe dające dostęp do Internetu szerokopasmowego oraz nowoczesnej technologii informatycznej. Rozwijana jest infrastruktura ważna dla życia mieszkańców naszych wsi. Mnoży się liczba samochodów, nowoczesnych ciągników, wysokowydajnych maszyn rolniczych pozwalających na wdrożenie nowych technologii w rolnictwie.

Nowe szanse przed polskim rolnictwem otworzyło członkostwo naszego kraju
w europejskiej wspólnocie. Z perspektywy dziesięciu lat możemy ocenić, że nasi rolnicy potrafią z tych szans coraz lepiej korzystać. Robią to efektywnie i z korzyścią zarówno dla własnych gospodarstw, jak i wszystkich mieszkańców. Jestem przekonany, że w przyszłości rzetelność i zaradność naszych gospodarzy pomogą sprostać stojącym przed rolnictwem wyzwaniom.  

W 25 lat od transformacji ustrojowej na polskiej wsi powstało wiele firm, które decydują dziś o poziomie gospodarczym naszego powiatu. Dają miejsca pracy, wytwarzają dobra
i świadczą usługi służące rolnikom, mieszkańcom miasta i naszych wsi.

Drodzy Mieszkańcy Gminy Bolesławiec i Powiatu Wieruszowskiego,

Obchodzimy dzisiaj uroczyście święto plonów naszej lokalnej ziemi-oceniając efekty całorocznej trudnej pracy naszych rolników. Tegoroczne plony są wyjątkowo dorodne wręcz rekordowe. Niemniej jednak ze względu na dynamiczne zmiany klimatu, na terenie powiatu wieruszowskiego wystąpiły silne burze, gradobicia, a także wysokie temperatury, które spowodowały punktowe straty w uprawach. Jak wynika ze wstępnych szacunków zbiory zbóż ogółem w 2014r, są o 6% do 10% większe w odniesieniu do zbiorów ubiegłorocznych, zbiory rzepaku i rzepiku są mniejsze od ubiegłorocznych zbiorów o 3 %. Przewidziane są również rekordowe zbiory owoców, które w tym roku wyniosą o ponad 43% więcej od średnich zbiorów w latach 2006-2010. To cieszy, że nasze rolnictwo nie ustępuje wysokorozwiniętym państwom Europy i Świata. Wręcz przeciwnie daje dobrą i zdrową żywności. Smuci fakt, że powstaje nadprodukcja polskiej żywności-efektem pracy naszych rolników-nie może często znaleźć zbytu na rynku krajowym i zagranicznym a uzyskiwane ceny nie są adekwatne, do jakości produktów rolnych. Jest to skutek coraz częstszych zawirowań i konfliktów międzynarodowych, stosowanych sankcji gospodarczych i często niezrozumiałych decyzji politycznych. Globalna wymiana terenów rolnych ułatwia przenoszenie groźnych dla produkcji zwierzęcej chorób, co także ma ogromny wpływ na możliwości zbytu naszych produktów rolnych.  

Drodzy Rolnicy!

Dożynki to przede wszystkim Wasze święto. Za ten wspaniały dar Waszych rąk, · za owoce Waszej ciężkiej pracy proszę przyjąć podziękowania oraz słowa najwyższego uznania. To dzięki Państwa pracy, zaangażowanej postawie oraz chęci działania na rzecz dobra wspólnego, rolnictwo zmieniało się i zmienia się nadal, z niewątpliwą korzyścią dla jego mieszkańców. Dlatego ten wyjątkowy dzień dla społeczności wiejskiej winien być przepełniony radością i satysfakcją z efektów wytężonej pracy.

Życzę Wam, aby kolejne lata sprzyjały rolnictwu, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Życzę Wam dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności, a także satysfakcji z wykonywanej pracy. Niech dzisiejsze święto dostarczy wielu wrażeń oraz pozwoli z nadzieją i optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Na zakończenie pragnę podziękować Wójtowi Gminy Bolesławiec Leszkowi Dominasowi, księdzu proboszczowi Czesławowi Parnowskiemu, Staroście i Starościnie dożynek za pełnienie wraz ze mną obowiązków gospodarzy dzisiejszych dożynek. Zespołom śpiewaczym, orkiestrze dętej i kapeli dziękuję za uświetnienie obrzędów. Słowa podziękowania kieruje do strażaków i policjantów, wystawców i sponsorów oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego wspaniałego święta.  Dziękuje władzom samorządowym i mieszkańcom gminy Bolesławiec, pracownikom gminy za podjęcie trudu organizacji tegorocznego Święta Plonów.

Życzę wszystkim zebranym by ten piękny symbol dożynek, jakim jest bochen chleba- gościł na waszych stołach każdego dnia. By nigdy go dla nikogo nie zabrakło. Dziękuję bardzo.

Tradycyjnie już nie zabrakło także miejsca na wyróżnienia i podziękowania.

Tytuł producenta zbóż 2014 nadano Tomaszowi Kalecie z Łubnic. Za produkcje dorodnych i smacznych borówek amerykańskich wyróżnienie otrzymał Jerzy Kmiecik z Wójcina.  Krzysztofa Grzanę z Mieleszyna wyróżniano tytułem najlepszego producenta owoców. Natomiast najlepszym producentem bydła i trzody chlewnej został Radosław Hocaj z Chotynina.

Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek wykorzystując uroczystości dożynkowe, jako wspaniały moment do tego rodzaju działań, wręczył przyznane przez Zarząd Powiatu wyróżnienia i nagrody za wysokie osiągniecia sportowe. Otrzymali je: Natalia Syguła, Justyna Kacała, Bartosz Musiała, Łukasz Dembecki, Huber Musiała, Justyna Garczarek, Łukasz Gołąb, Patrycja Moska, Mateusz Kacała oraz Wiktor Żuraw. Nagrody otrzymali także szkoleniowcy w osobach Jarosława Urbaniaka, Daminika Cegiełki oraz Michała Pazka. Uznanie w oczach starostwa zyskali także lokalni przedsiębiorcy, którym z okazji 25-lecia transformacji ustrojowej wręczono też podziękowania.

Dalsza część dożynek to realizacja bogatego programu artystycznego, którego atmosferę oddają zamieszczone w galerii zdjęcia i przygotowany przez naszą redakcje film.

E.T.

foto/film – S. Grzegorzek/ E.Tomaszek

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments