Zmarł ks. prał. Bronisław Preder

prederZ wielkim smutkiem  odnotowaliśmy informację podaną na stronie Kurii Częstochowskiej  dotyczącą śmierci  ks. prał. Bronisława Predra, proboszcza parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika i kustosza Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

 

 

 

 

(Ks. prał. Bronisław Preder 1943-2014)

W wieku 71 lat zmarł w Częstochowie ks. prał. Bronisław Preder proboszcz parafii pw. św. Józefa  Rzemieślnika i kustosz Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, gorliwy duszpasterz, popularyzator Pisma Świętego i duchowości biblijnej.

Ks. Bronisław Preder urodził się 21 lipca 1943 r. w Wieruszowie. Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończył w Wieruszowie. W 1961 r.,  po zdaniu egzaminu dojrzałości. W latach 1961 – 1967 odbył studia  filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Częstochowskiej w Krakowie . Święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1967 r. z rąk bp. Stefana Bareły w katedrze częstochowskiej św. Rodziny.

Po święceniach pracę duszpasterską jako wikariusz rozpoczął w parafii Ręczno. Następnie był wikariuszem kolejno w parafiach: Kamienica Polska, Pajęczno, św. Wojciecha w Częstochowie, św. Lamberta w Radomsku. Jako wikariusz  parafii św. Lamberta w Radomsku, z polecenia bp. S. Bareły, zorganizował w północnej części tej parafii  wikariat terenowy pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku – Bartodziejach.

W 1981 r., na fali wydarzeń sierpniowych i powstania „Solidarności”, wikariat ten został  podniesiony do rangi parafii, w której pierwszym proboszczem został ks. B. Preder. W tym samym roku rozpoczął on budowę kościoła parafialnego  z zapleczem katechetycznym, które obejmowało siedem sal. W 1982 r. rozpoczął budowę plebani oraz założył nowy cmentarz grzebalny. W 1985 r.  budynki zostały ukończone w stanie surowym.

W 1985 r. ks. Preder  został przeniesiony do Częstochowy na stanowisko budowniczego Domu Katedralnego i kierownika Wydziału Gospodarczo-Budowlanego Kurii Diecezjalnej. W 1987 r. rozpoczął budowę trzech segmentów Domu Katedralnego. W latach 1990 – 1996 był proboszczem parafii katedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Od 1996 r. był proboszczem parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie. Jako proboszcz tej parafii w dzielnicy robotniczej Raków kontynuował dzieło swojego poprzednika ks. Zenona Raczyńskiego, duszpasterza ludzi pracy i kapelana „Solidarności”. Ks. Preder dbał o zachowanie tradycji solidarnościowych i sierpniowych. Kontynuował stałą modlitwę za Ojczyznę. Niestrudzenie propagował  kult św. Józefa Rzemieślnika i bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. W swoich kazaniach często nawiązywał do myśli bł. ks. Jerzego Popiełuszki, sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Jego kazania były bardzo często diagnozą czasów współczesnych. Upominał się w nich m. in. o poszanowanie Prawa Bożego w Polsce, rodziny i małżeństwa i praw człowieka, szczególnie ludzi bezrobotnych.

W 1980 r. ks. Preder uzyskał stopień doktora teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie na podstawie rozprawy pt. „Problemy literacko-teologiczne Psalmu 104”. Od 1984 r. był wykładowcą Starego Testamentu w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W 1986 r. otrzymał nominację na krajowego  duszpasterza ogrodników.

W 1987 r. bp Stanisław Nowak mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Bazyliki Katedralnej w Częstochowie. W 1994 r. otrzymał godność kapelana  Jego Świątobliwości. Ks. Preder był  asystentem kościelnym Legionu Maryi i Katolickiego Stowarzyszenia Nauczycieli.

Opublikował książki  z zakresu Pisma Świętego, teologii i duchowości  biblijnej oraz duszpasterstwa m. in.  „Droga do mądrości. Pięcioksiąg dla zwykłych ludzi”, „Ewangelia na dachach. Ewangelizacja dla zwykłych ludzi”, „Zagadki na niedziele, Rok A”, „O tajemnicy kapłaństwa dzisiaj. Rozmowy ze świętą Faustyną”, „Zagadki świętego Józefa”, „Zagadki na niedziele, Rok B”, „Wskazówki nie tylko dla ojców”, „Kiedy niebo jest na ziemi. O Eucharystii dla zwykłych ludzi”, „Święci z innej strony”, „Spacerek z Biblią”, „Tajemnica symboli eucharystycznych dla zwykłych ludzi”, „Zagadki wielkanocne”, „Droga do Domu Ojca”, „Zagadki Bożego Narodzenia”, „Perła Psałterza”, „Modlitewnik do św. Józefa”, „Kod miłości. Rozmowa ze św. Faustyną”, „Dokąd idziesz Ojczyzno?”.

Współpracował m. in. z Wydawnictwem Misjonarzy Krwi Chrystusa „Pomoc”. Był laureatem Medalu„Mater Verbi” (2009 r.) przyznawanego przez redaktora naczelnego i tygodnik katolicki „Niedziela” za promocję ewangelizacji przez środki społecznego przekazu i wspieranie dzieł „Niedzieli”.

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 3 września 2014 r. w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela, KAI

Przy pisaniu biogramu korzystałem m. in. z książki „50 lat Kapituły Częstochowskiej 1951-2001″ (Biblioteka „Niedzieli”, Częstochowa, 2002 r.)

Fot z książki „50 lat Kapituły Częstochowskiej 1951-2001″ (Biblioteka „Niedzieli”, Częstochowa, 2002 r.)

Źródło: http://kuriaczestochowa.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
9 lat temu

Śmierć stawia nas w obliczu bezsilności, która nas obezwładnia i zabiera w nieznane.
A kiedy pojawia się przeszywa serce bólem i odznacza w nim swoje piętno,
które przypomina nam stale jacy jesteśmy wobec niej bezsilni.
Cześć jego pamięci.

Piotr Kołodziejczyk
9 lat temu

Znamienita postać ks. dr. Bronisława, był wielkim budowniczym, był także budowniczym wielu pomników min. Św. Jana Ewangielisty, Św. Jana Nepomucena, zasłużony dla naszego miasta

Krystyna
9 lat temu

Smutna wiadomość.