KRONIKA POLICYJNA

KPP w WieRzecznik prasowy KPP Wieruszów  asp. Radosław Szkudlarek – informuje

 

 

 

• Wyjaśniamy okoliczności śmiertelnego potrącenia pieszego, do którego doszło nad ranem 17 stycznia w Walichnowach na drodze nr 8. Zdarzenie miało miejsce poza obszarem zabudowanym na wysokości Chaty Walichnowskiej. Mieszkaniec Wrocławia jadąc w kierunku Warszawy uderzył volkswagenem caddy w znajdującego się na jezdni 23-letniego mieszkańca powiatu sieradzkiego. Pomimo podjętej reanimacji mężczyzna zmarł. Kierowca był trzeźwy. Jak wynika ze wstępnych ustaleń pieszy szedł po jezdni w tym samym kierunku – nie posiadał na sobie elementów odblaskowych. W celu ustalenia jego stanu trzeźwości pobrano mu krew do badań.

Zwracamy się do pieszych uczestników ruchu drogowego z apelem o konieczności noszenia po zmroku elementów odblaskowych. Elementy te w znaczny sposób poprawiają bezpieczeństwo pieszych. Kierowca dzięki założonym odblaskom widzi pieszego z dużej odległości. Pieszy bez odblasków na nieoświetlonej niekiedy śliskiej nawierzchni zauważany jest w ostatniej chwili kiedy droga hamowania może okazać się niewystarczająca. Od 31 sierpnia 2014 roku wszyscy piesi poruszający się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Na pieszych nie stosujących się do tego przepisu policjanci mogą nałożyć mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych.

• 16 stycznia policjanci zatrzymali 25-letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego, który ukradł z ciężarówki zaparkowanej przy ulicy Bolesławieckiej paliwo. Dzięki osobie przejezdnej, która poinformowała, że w rejonie pojazdu kręci się podejrzana osoba policjanci szybko podjęli reakcję na zgłoszenie i dzięki temu złodzieja udało się ująć. Jak się okazało wyłamał dwa zabezpieczenia wlewów do zbiorników ciężarówki i spuszczane paliwo nosił do swojego samochodu zaparkowanego w pobliżu. Był nietrzeźwy, udało mu się ukraść jedynie 25 litrów oleju napędowego. Mężczyznę zatrzymano do wytrzeźwienia. Wyjaśniamy dokładne okoliczności kradzieży tej kradzieży.

• W nocy z 15 na 16 stycznia na terenie powiatu wieruszowskiego doszło do dwóch kradzieży z włamaniem i jednego usiłowania. Złodzieje około godziny 23:30 usiłowali włamać się do sklepu w Chróścinie, jednak nie weszli do środka – zostali spłoszeni, zdążyli uszkodzić kraty i drzwi od zaplecza. Włamywacze najprawdopodobniej poruszali się samochodem honda koloru srebrnego.

Między godziną 23:00 a 2:30 na parkingu samochodowym przy Chacie Walichnowskiej nieznani sprawcy skradli z dwóch ciężarówek 700 litrów oleju napędowego. W tym przypadku sprawcy również zostali spłoszeni bo pozostawili na miejscu 13 plastikowych baniek ze 180 litrami paliwa.

Tuż po czwartej nad ranem złodzieje włamali się do sklepu spożywczego w Walichnowach znajdującego się przy drodze nr 8. Złodzieje po wyważeniu drzwi weszli do środka i skradli papierosy. Wartości skradzionych papierosów oszacowano na kwotę 10 tysięcy złotych.
Poszukujemy sprawców tych zdarzeń. Wszystkie osoby, które w tych miejscach w godzinach nocnych widziały podejrzane osoby bądź pojazdy prosimy o kontakt z naszą jednostką policji, można kontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 627832411 lub 997. Osobom kontaktującym się zapewniamy anonimowość.

• Bądź ostrożny przy posługiwaniu się kartą płatniczą i chroń swoje dane w sieci. Skimming – to kopiowanie kart wraz z przechwyceniem numeru PIN (mini kamera, lub nakładka na klawiaturze), a następnie realizacja wypłat fałszywymi kartami. Skimming to przestępstwo polegające na wytworzeniu bez wiedzy ofiary kopii jej karty płatniczej. Taką kopię przestępcy wykorzystują do płatności za towary i usługi, lub dokonują nimi wypłat z bankomatów.

Rozróżniamy dwa typy skimmingu:

Pierwszy to skimming w placówce handlowej. Polega on na wykonaniu kopii karty przez sprzedawcę lub inną osobę, która weszła w jej chwilowe posiadanie.

Drugi typ skimmingu to skimming bankomatowy. Stosujący go przestępcy korzystają z urządzeń doczepianych do bankomatów, które skanują pasek magnetyczny karty wprowadzanej do urządzenia. Jednocześnie z odczytaniem zawartości paska, przestępcy podglądają wprowadzony kod PIN. Ten rodzaj skimmingu jest bardziej niebezpieczny, bowiem stosujący go przestępcy mogą pobierać kopią karty gotówkę z bankomatów.

Należy podkreślić, że wszystkie wspomniane urządzenia są instalowane przez przestępców na zewnątrz bankomatu. Dlatego każdy kontrolujący pracownik oraz klient, przy zachowaniu pewnej dozy ostrożności, jest w stanie zauważyć dodatkowe urządzenia dołączone do bankomatu. Mimo to należy chronić swoją kartę przed dostępem innych osób i starać się zakrywać wpisywanie kodu na klawiaturze a nawet zakrywać moment wprowadzania karty do bankomatu. Policyjne statystyki wskazują na coraz częstsze zjawiska podejmowania środków płatniczych z podrobionych kart bankomatowych. Bądźmy ostrożni również podczas umieszczania w sieci swoich danych osobowych. Na ich podstawie haker może otworzyć internetowe konto bankowe i podjąć pożyczkę. W ostatnim okresie otrzymaliśmy zgłoszenie o założeniu anonimowo dwóch takich kont, na jednym zaciągnięto kredyt.

Opracował:
rzecznik prasowy KPP Wieruszów
asp. Radosław Szkudlarek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments