Powitanie wiosny ze szkolnym teatrem

Teatrzyk Magia (8)Z okazji powitania wiosny na szkolnej scenie w Wyszanowie zaprezentował się miejscowy teatrzyk ,,Magia”. Uczniowie ze wszystkich klas mogli obejrzeć barwne i wesołe przedstawienie pt. ,,Baśń o porach roku”.

 

Wystąpili w nim: Karolina Fiołka, Agata Małys, Kamila Puchalska, Julia Wróbel, Natalia Mazur, Jakub Przybył, Patrycja Smiatacz-Rabiega, Kacper Sroczyński, Weronika Fiołka, Miłosz Cielas, Weronika Wróbel, Julita Chuda, Jadwiga Zawidzka, Paulina Sułkowska, Agnieszka Wardęga. Za stronę techniczną inscenizacji odpowiadali Hubert Sopel i Bartosz Zagrobelny. Nad całością czuwała Agnieszka Rybak.

Teatr amatorski to działalność popularna zarówno wśród dorosłych, jak i i dzieci. Tworzą go osoby, które nie są z zawodu reżyserami, scenografami, aktorami …. Łączy je jednak wspólna pasja – teatr. Taką formą działalności zajęto się w Szkole Podstawowej w Wyszanowie. Od wielu lat uczniowie od klasy czwartej do szóstej mają możliwość występowania w różnorodnych inscenizacjach. Są one prezentowane na uroczystościach szkolnych, konkursach, uświetniają wydarzenia wiejskie i gminne.

Praca w zespole ,,Magia” daje dzieciom wiele radości. Chętnie zapisują się na te zajęcia i uczestniczą w spotkaniach na szkolnej scenie w ramach koła teatralnego, a jeśli jest taka potrzeba przychodzą na dodatkowe próby. Różni je od typowych lekcji swobodna atmosfera oraz nastawienie na wykorzystanie naturalnej żywiołowości, aktywności i ekspresji dziecięcej.

Ta na pozór błaha zabawa rozwija wiele umiejętności. Po pierwsze uczy obcowania z piękną polszczyzną. Poza tym poszerza wiedzę o literaturze. Dzieci mają możliwość zrozumienia na czym polega prawidłowa dykcja, emisja głosu. Podejmują trudne zadania aktorskie polegające na wyrażaniu emocji, uczuć bohaterów… Muszą wykazać się kreatywnością, ciekawymi pomysłami. Ważne jest także to, że uczą się współpracy, odpowiedzialności za wspólne dzieło i nawzajem sobie pomagają. Przedstawienie to praca zbiorowa, w której każdy element jest ważny, zarówno główna rola, jak i krótki epizod. Podczas przygotowań są różne chwile – wielkie zaangażowanie, euforia, ale także zniechęcenie, zmęczenie, tak jak w życiu. Dlatego też teatr może być traktowany jako szkoła życia nastawiona na promocję ponadczasowych wartości takich jak: dobro, piękno i prawda.

W bieżącym roku szkolnym grupa teatralna uczestniczyła w XVII POWIATOWYCH PREZENTACJACH TEATRALNYCH W WIERUSZOWIE, gdzie zdobyła I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Następnym etapem były eliminacje do XXXIII WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW DZIECIĘCYCH „KONFRONTACJE” 2015 w SIERADZU, w których zespołowi z Wyszanowa udało się otrzymać wyróżnienie. Członkowie koła nie zniechęcają się.

Pracują nadal i są otwarci na kolejne wyzwania teatralne. Szkoda tylko, że najbardziej doświadczeni i najlepiej obyci ze sceną wykonawcy, czyli uczniowie klasy szóstej, muszą zakończyć przygodę ze szkolną grupą ,,Magia”. Istnieje jednak nadzieja, że będą mogli rozwijać swoje zainteresowania w gimnazjum. Natomiast w Szkole Podstawowej w Wyszanowie czekają już koledzy i koleżanki z klas młodszych z dużymi oczekiwaniami na dobrą zabawę i sukcesy w kole teatralnym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments