Warsztaty rzeźbiarskie w Unikowie

Uników (17)W dniu 11 marca w Szkole Podstawowej w Unikowie, Gmina Złoczew, gościli twórcy ludowi na zaproszenie Dyrekcji Szkoły.

 

 

 

Przez około godzinę czasu twórcy przygotowali wystawkę etnograficzną na którą złożyły się; rzeźby, wycinanki, hafty, koronki, płaskorzeźby, pisanki, kwiaty i wianki z bibuły i maski z kory topolowej.

Po przygotowaniu wystawy na salę gimnastyczną zaproszono młodzież szkolną na gawędę o danych czasach z przed 100- 200 lat kiedy to na wsiach żyło się ciężko i nieraz przymierało się głodem a najbardziej się liczyła praca, gospodarność i oszczędność.
Liczyło się wszystko co można było zrobić własnymi rękami. Plecionkarstwo, bednarstwo, garncarstwo, stolarstwo, ale również haft, koronkarstwo, tkactwo, rzeźbiarstwo. Każda z tych zdolności dawała kawałek chleba i jakiś podstawowy zarobek.

Były też opowieści o dawnych wierzeniach, legendach i zabobonach które były popularne na wsi polskiej. Przypomniano dawne opowieści o skrzatach, strzygach, plonkach, zmorach, czarownicach, płanetnikach, wodnikach, brodawicach i diabłach których ludzie najbardziej się bali.

Potem były jeszcze praktyczne zajęcia z rzeźbienia. Rzeźbiono ptaszki
z kawałka drewna lipowego. Młodzież z Unikowa zapoznała się z rodzajami drewna jego praktycznym wykorzystaniem i zasadami bezpiecznej pracy
z naprawdę ostrymi narzędziami. Każdy rzeźbiarz i rzeźbiarka wykonała prawie samodzielnie ptaszka. Cztery skaleczenia to całkiem poprawny wynik jak na zakres wykonanej pracy.

Relacja Wacław Zabłocki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments