Wielki Czwartek – Ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa

Wielki Czwartek (40)Dziś Wielki Czwartek – rozpoczynamy Triduum Paschalne.

Wieczorem w kościołach odprawiane są Msze Wieczerzy Pańskiej, obmycie nóg 12 mężczyznom. Wierni dziękują za dar Eucharystii i Kapłaństwa. Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. W milczeniu i zadumie wpatrzeni w Pana Jezusa uczestniczymy w najważniejszych dniach w roku i życiu Kościoła. Przez paschalne misterium błogosławionej Męki Pana Jezusa dokonuje się dzieło odkupienia ludzi. W tym czasie przechodzimy z Chrystusem Drogę Krzyżową, padamy pod krzyżem do Jego stóp i oczekujemy, by wraz z Nim zmartwychwstać i na nowo się narodzić. W kościołach na całym świecie w czasie sprawowanych wieczorem Mszy św. wspominane są wydarzenia upamiętniające Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Pan Jezus ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa.

Kościół czyni to wszystko, co Pan uczynił wieczorem przed swą śmiercią, a co sam Zbawiciel przykazał naśladować. Podczas Ostatniej Wieczerzy, w której uczestniczyło dwunastu Apostołów, Chrystus zapowiedział, że jeden z nich Go zdradzi. W trakcie tej wieczerzy Pan Jezus wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał dwunastu, mówiąc: Bierzcie, to jest Ciało moje. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym (Mk 14, 23-25).

Słowa wypowiedziane przez Pana Jezusa zapowiadają jego rychłą śmierć, której celem było wybawienie nas od grzechu. W ten sposób Ewangelista Marek przybliża nam Ostatnią Wieczerzę, która obecna jest w każdej Mszy św., a której celem było zbawienie nas od grzechu, zwyciężenie śmierci, a także wskazanie na ogromną miłość, jaką zostaliśmy otoczeni przez Pana Boga. Chrystus polecił: Czyńcie to na moją pamiątkę. Tym samym wskazał Apostołom, by przekazywali tę pamiątkę Jego śmierci i zmartwychwstania. Chrystus umył swoim uczniom nogi, a zwyczaj ten celebrowany jest do dziś na całym świecie właśnie w Wielki Czwartek. Gest ten oznacza postawę pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości, jaką powinni cechować się uczniowie Jezusa.

Po zakończonej Mszy Wieczerzy Pańskiej kapłan obnaża ołtarz, co ma na celu upamiętnienie pozbawienia szat Jezusa Chrystusa, z ołtarza ściągane są krzyże i lichtarze.

Piotr Kołodziejczyk

fot. wieruszów.paulini

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments