Jubileusz 25 lecia Samorządu

1Na kępińskim Rynku 24 maja br. odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia Samorządu Terytorialnego. Na spotkanie jubileuszowe przybyło wielu znamienitych gości, którzy w tamtych latach tworzyli oraz tych, którzy kształtują lokalną rzeczywistość obecnie.
Przypomnijmy: 8 marca 1990 roku ówczesny Sejm RP uchwalił ustawę o samorządzie gminnym, a kilka tygodni później odbyły się pierwsze wybory do samorządu terytorialnego. Pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej w Kępnie I kadencji został Wojciech Sosnowski. – Po majowych wyborach w 1990 roku została utworzona 30-osobowa Rada Miejska w Kępnie i wiadomo było, że musi jej ktoś przewodniczyć.

Inauguracyjna sesja odbyła się 7 czerwca, w ówczesnym kinie Bajka, na którą przyszło mnóstwo osób, wybrano tzw. prezydium Rady Miejskiej. Na przewodniczącego wówczas zaproponowano mnie i mam szczególną satysfakcję, bo spotkało się to z aprobatą wszystkich radnych. Moimi zastępcami zostali Andrzej Tyra i Bronisław Pazdyka – wspominał pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej I Kadencji Wojciech Sosnowski.

Następnie głos zabrała Minister Andżelika Możdżanowska podkreślając istotę powołania Samorządu Terytorialnego. – Warto pamiętać o początkach budowy polskiej samorządności. Pierwsza ustawa z marca 1990 roku, która przywracała samorządność Polsce jest warta wspomnienia jako początek kładzenia mocnych fundamentów pod „gmach” zwany państwem polskim, w którym dzisiaj mieszkamy i z którego możemy się cieszyć – mówiła minister Możdżanowska.

Obecna podczas uroczystości posłanka Bożena Henczyca wspomniała, że kiedy tworzył się pierwszy samorząd miała 14 lat, ale też jako była wójt wie jak wielkie znaczenie ma samorząd. Widzimy jak pięknie przez te lata nasz kraj się zmienił, jak wypiękniała nasza mała ojczyzna. Te 25 lat bardzo nam się przysłużyło – dodała poseł Henczyca. – 27 maja 1990 roku odbyły się wybory samorządowe do reaktywowanego samorządu gminnego.

W naszej Gminie wybierano wtedy 30 radnych do Rady Miejskiej, która następnie wybierała burmistrza. W czerwcu 1990 roku wybrano Burmistrzem Miasta i Gminy Kępno Jerzego Trzmiela, którego niestety nie ma już wśród nas, ale jestem przekonany, że towarzyszy on naszemu samorządowi do dziś – mówił Piotr Psikus, który na ręce Wandy Trzmiel złożył bukiet kwiatów.

W okresie 25 lat istnienia samorządu terytorialnego zaszło wiele zmian, gmina, my wszyscy mieszkańcy miasta i gminy staliśmy się rzeczywistymi decydentami o losach naszej małej ojczyzny, staliśmy się właścicielami mienia komunalnego. (…)Im bardziej zagłębiam się we wspomnienia tym większej nabieram pewności, że to właśnie na nasze samorządowe barki spadł największy ciężar, ciężar rzeczywistego tworzenia kraju.

Jesteśmy tą częścią zdecentralizowanej władzy, która znajduje się najbliżej obywatela. Jako ludzie pierwszego kontaktu dla mieszkańców, wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom i problemom. Samorządowiec ciągle musi planować, wybierać i działać. Nie zawsze nasze decyzje zyskują aprobatę, nie zawsze podobają się stu procentom odbiorców. Trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy jednymi z was drodzy mieszkańcy i to dla was tu jesteśmy. Są z nami osoby które poświęciły całe życie samorządowi.

Jestem dumny, że mogę być jednym z nich. Kępno jest niepowtarzalne, niewątpliwie żyjemy w miejscu z którym można się identyfikować i to należy czynić. Różnimy się w wielu sprawach, ale w jednej nie możemy. (…) Kochajmy Gminę Kępno, bo jest nasza. To wielkie wyzwanie i podejmujemy je każdego dnia. Miłość bywa trudna i wymagająca, ale jej najważniejszą cechą jest to, że nie możemy bez niej żyć. Na podsumowanie chciałbym powiedzieć wszystkim tu obecnym, że Nasza Kępińska Ziemia żyje, bo właśnie my żyjemy dla niej…

25-lecie samorządu terytorialnego było okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowej pracy samorządowej, ale również do podziękowań i wyróżnień osób, które przez minione ćwierćwiecze wniosły znaczny wkład w rozwój samorządności, wykazując się zaangażowaniem w działania na rzecz Gminy Kępno – dodał Psikus, który razem z minister Andżeliką Możdżanowską przy okazji jubileuszu wyróżnił wiele osób, które przez minione ćwierćwiecze wniosły znaczny wkład w rozwój samorządności, wykazując się zaangażowaniem w działania na rzecz Gminy Kępno.

Pierwszą z wyróżnionych osób był Jerzy Trzmiel burmistrz, wieloletni starosta. Wyróżnienie odebrała pani Wanda Trzmiel. Symbolicznie nagrodzono także osoby działające na rzecz małej ojczyzny a byli to Henryk Tyszkiewicz, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej – wyróżnienia odebrali Krystyna Sumisławska i Marian Lorenz, Kazimierz Kemski, Cecylia Płaza, Anna Parzonka, Anna Wojtaszek, Irena Sadek, Maria Główka, Urszula Rozwadowska, Małgorzata Frala-Kędzior, Adam Tęsiorowski, Kazimierz Czworowski, Andrzej Stachowiak, Wojciech Kardaś, Stanisław Kowalski, Aleksander Woźniak, Krzysztof Dąbrowski, Wiesław Walas, Zygmunt Nowacki, Roman Siudy, Włodzimierz Mazurkiewicz, Jerzy Woźniak.

Wyróżnienie za publikację imprez kulturalnych, patroni sportu i sztuki, informacji i wielu podań na temat Gminy Kępno otrzymała także redakcja. Radia SUD. Wyróżnienie odebrał właściciel Radia Sud i Kuriera Lokalnego Jerzy Stempin oraz Redaktor Naczelny Michał Zaczyk. Wyróżniono także Kępińską Inicjatywę Samorządową, Tygodnik Kępiński oraz zasłużonych sołtysów: Mariana Połomskiego, Henryka Soleckiego, Jana Blabusia, Stanisława Szmatę, Grzegorza Kliksa, Zbigniewa Gajdę. Tadeusza Głowacza, Franciszka Jańskiego, Stanisława Młynarczyka, Piotra Baraniaka, Franciszka Trąpczyńskiego.

Zwieńczeniem jubileuszu był koncert Grzegorza Turnaua artysty, aranżera, pianisty, kompozytora, wokalisty i poety.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments