Ojczyzna- najwyższe dobro

Sz.P (4) (Copy)Zadaniem szkoły jest wychowanie młodego pokolenia tak, by Ojczyzna była dla nich największym dobrem. Dlatego należy kształtować u uczniów poczucie umiłowania Ojczyzny i postawy patriotyczne. W związku z tym w Szkole Podstawowej w Lututowie 29.05.2015 r. odbyła się wyjątkowa uroczystość patriotyczna z udziałem kombatantów.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych: wójt gminy Marek Pikuła, przewodniczący Rady Gminy Jan Wardęga oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Wacław Zabłocki. Najważniejszymi jednak gośćmi tego dnia byli kombatanci: Bronisław Rybak, Czesław Paś, Zenon Stężała, Józef Krawczyk i Ireneusz Mak z Koła Gminnego Związku Kombatantów RPiBWP.

To właśnie im poświęcona była uroczysta akademia, podczas której Jan Miłek, wiceprezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów w Sieradzu, wręczył Panu Zenonowi Stężale odznaką honorową za zasługi dla ZKiBWP oraz odznaczył dyrektor Dorotę Bartoszek kombatanckim krzyżem pamiątkowym „Zwycięzcom” za działalność społeczną w dziedzinie upowszechniania historycznych dokonań polskiego oręża w dziejach naszej ojczyzny oraz za działalność w zakresie międzypokoleniowego solidaryzmu i pojednania kombatantów i ofiar wojny. Szkoła Podstawowa w Lututowie została wyróżniona Dyplomem Uznania za upowszechnianie żołnierskiego męstwa i ofiarności wyrażonej w walce.

Wójt M.Pikuła zabierając głos uczcił minutą ciszy pamięć o ofiarach wojny oraz nieżyjących kombatantach z gminy Lututów. Podziękował zacnym gościom za współpracę z władzami gminy oraz aktywny udział w życiu społecznym, zwłaszcza za uświetnianie uroczystości państwowych, gminnych, powiatowych czy kościelnych udziałem kombatanckich pocztów sztandarowych.

Dyrektor szkoły dziękując za przyznane wyróżnienia, podkreśliła zasługi harcerzy i uczniów skupionych w Szkolnym Kole Przyjaciół Kombatantów, prowadzonym przez Panią Renatę Rębską i Annę Błaszkiewicz. Ich wspólne działania kultywują pamięć historyczną i nie pozwalają zapomnieć o poległych bohaterach walk narodowowyzwoleńczych oraz żywych świadkach historii. Podziękowała również uczniom, prezentującym część artystyczną, za wyjątkowe zaangażowanie i sugestywny przekaz oraz wkład pracy wniesiony w przygotowanie akademii.

Wrażenia artystyczne na długo zapadną w pamięć uczestnikom, a zwłaszcza kombatantom, którzy włączali się w wokalne fragmenty uroczystości i wspólnie z wykonawcami śpiewali dobrze im znane pieśni żołnierskie takie jak „Polskie kwiaty” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące”.

Goście wpisali się do kroniki szkoły. Długie rozmowy w kuluarach, w ciepłej, serdecznej atmosferze jeszcze bardziej przybliżyły nam postaci weteranów, uczestników walk frontowych, więźniów obozów koncentracyjnych, którzy mimo upływu lat i braku sił niestrudzenie propagują wiedzę historyczną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments