FALA UDERZENIOWA-SKUTECZNA WALKA Z BÓLEM NARZĄDU RUCHU

2Oferta Działu Rehabilitacji PCM NZOZ Szpitala Powiatowego w Wieruszowie w zakresie standardowych metod postępowania w leczeniu schorzeń stawów obwodowych od stycznia 2015 roku została rozszerzona o terapię radialną falą uderzeniową(ESWT), która zapewnia niesamowite efekty lecznicze, w krótkim czasie.

 

Zakupiony został jeden z najlepszych dostępnych na polskim rynku aparat ShockMaster 500.

Niestety zabieg ten nie jest refundowany przez NFZ i istnieje możliwość skorzystania jedynie komercyjnie. Zaleca się wykonanie 3-5 zabiegów, w większości przypadków to wystarcza by osiągnąć efekt przeciwbólowy. Najczęściej spotykane w praktyce fizjoterapeuty dolegliwości, które można zakwalifikować do leczenia falami uderzeniowymi, to: ostroga piętowa, łokieć golfisty i tenisisty, stany zapalne ścięgien i mięśni rotatorów stawu barkowego, kolano skoczka, bóle barku z towarzyszącymi zwapnieniami, podwyższone napięcie mięśniowe, zespół mięśnia piszczelowego przedniego, zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego.

Na podstawie przypadków, w których zebraliśmy największe doświadczenie, mogę stwierdzić, iż u około 80% pacjentów nastąpiła znaczną ulga i redukcja, bądź całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych – wyjaśnia Agnieszka Kubot Koordynator Działu Rehabilitacji.

Zabiegi falą uderzeniową w przypadku ostróg piętowych skutkują poprawą u około 90% przypadków. Bezpośrednio po pierwszej aplikacji następuje silny efekt analgetyczny. Po drugim lub trzecim zabiegu osoby poddawane terapii zgłaszają zdecydowaną ulgę w rozruchu porannym, a następnie coraz mniejsze problemy w obciążaniu stopy. Efekty są wyraźne i widoczne po każdym zabiegu. Pacjenci doceniają natychmiastowy efekt analgetyczny oraz brak nawrotów bólu, chociaż muszą czasami zmierzyć się z krótkotrwałym bólem podczas zabiegu.

Jak wyjaśnia Agnieszka Kubot Koordynator Działu Rehabilitacji – w przypadku łokcia tenisisty skuteczność ESWT jest również wysoka. Według obserwacji przypadków leczonych w naszym Dziale Rehabilitacji wynosi ona około 85% . Generalnie trzeba zaznaczyć, że ból zabiegowy rekompensuje silny efekt przeciwbólowy, rozluźnienie mięśni przedramienia i to natychmiast po aplikacji. Natychmiastowy efekt uzyskujemy również w zespole tarcia pasma biodrowo-piszczelowego, najczęściej aby osiągnąć efekt przeciwbólowy wystarcza około trzech zabiegów. W tej grupie pacjentów 80% odczuło znaczną ulgę i redukcję bólu. W przypadku stawu kolanowego najlepsze rezultaty otrzymaliśmy w leczeniu tzw. „kolana skoczka”. Skuteczność terapii w tej grupie pacjentów wyniosła około 75%.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.