Pierwszy w Łódzkiem nabór projektów konkursowych

WER30 czerwca 2015 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi ogłosił konkurs na dofinansowanie projektów z zakresu działań aktywizacyjnych na rzecz osób młodych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

To pierwszy nabór wniosków konkursowych w ramach tego programu w województwie łódzkim.

Przypomnijmy: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój to program krajowy, który jest odpowiedzią na potrzebę reform w obszarach: zatrudnienia, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia; wspiera także innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową. W perspektywie finansowej 2014-2020 stanowi on uzupełnienie regionalnych programów operacyjnych, gdzie zaangażowana jest większość środków Europejskiego Funduszu Społecznego i gdzie finansowane są przedsięwzięcia dedykowane konkretnym osobom i grupom. W PO WER, tylko w jednej – pierwszej osi priorytetowej, wsparcie kierowane jest bezpośrednio do osób. To osoby młode, w tym niepełnosprawne, w wieku 15-29 lat, pozostające bez pracy (również niezarejestrowane w urzędach pracy), w tym w szczególności osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. kategoria NEET).

Dla regionalnej części działań Osi Priorytetowej I „Osoby młode na rynku pracy”, Instytucjami Pośredniczącymi są wojewódzkie urzędy pracy. W ramach budżetu unijnego 2014-2020 województwo łódzkie na zwiększenie możliwości trwałego zatrudnienia osób do 30 roku życia, otrzymało kwotę około 131 milionów euro (136 milionów euro z tzw. rezerwą wykonania). Pieniądze te przeznaczone zostaną m.in. na poprawę umiejętności praktycznych i kompetencji bezpośrednio związanych z poszukiwanym zawodem, na zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez szkolenia i staże oraz na zwiększenie poziomu przedsiębiorczości wśród tej grupy wiekowej poprzez udzielenie pomocy bezzwrotnej (dotacji) na utworzenie firmy.

Ogłoszony nabór wniosków dotyczy Działania 1.2 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty konkursowe”. Celem konkursu – na który przeznaczono ponad 32 mln zł – jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych, pozostających bez pracy, które nie kształcą i nie szkolą się, w tym w szczególności osób niezarejestrowanych w urzędach pracy.

O dofinansowanie projektów będą mogły ubiegać się instytucje rynku pracy tj. publiczne służby zatrudnienia, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego i instytucje partnerstwa lokalnego.

Wnioski przyjmowane będą w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łodzi od 30 lipca do 20 sierpnia 2015 r.

Wsparcie zaplanowane w projekcie konkursowym powinno mieć charakter indywidualny i kompleksowy oraz niwelować trudności i bariery, na jakie młodzi ludzie trafiają, próbując wejść i utrzymać się na rynku pracy. Wsparcie to realizowane będzie poprzez następujące instrumenty i usługi rynku pracy:

– identyfikowanie potrzeb, diagnozowanie możliwości doskonalenia zawodowego, pośrednictwo pracy dla wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami oraz poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej
– umożliwienie kontynuacji nauki przez osoby młode, odczuwające potrzebę uzupełnienia edukacji formalnej lub wzbogacenia kwalifikacji m.in. poprzez wysokiej jakości szkolenia
– służące zdobyciu doświadczenia zawodowego, wymaganego przez pracodawców (m.in. poprzez staże i praktyki, wsparcie zatrudnienia osoby młodej u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy, stanowiące zachętę do zatrudnienia, m.in. poprzez pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia dla osób, refundację wyposażenia lub doposażenia stanowiska)
– wsparcie mobilności międzysektorowej osób, które mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia w danym sektorze lub branży, m.in. poprzez zmianę lub uzupełnienie kompetencji lub kwalifikacji, poprzez praktyki, staże i szkolenia
– wsparcie mobilności geograficznej osób młodych, które mają problemy z zatrudnieniem w miejscu zamieszkania, m.in. poprzez pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania
– niwelowanie barier, jakie napotykają osoby młode niepełnosprawne, próbujące zdobyć i utrzymać zatrudnienie, m.in. poprzez finansowanie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej i doposażenie stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Łącznie w 2015 roku na projekty konkursowe i pozakonkursowe, pobudzające do aktywności zawodowej grupy wiekowe 15-30 lat, przeznaczonych zostanie ponad 100 milionów złotych (32 miliony złotych w ramach konkursu oraz około 69 milionów złotych w ramach projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy). Zakłada się, że pieniądze te pozwolą objąć wsparciem około 10 tysięcy młodych osób.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments