Podziękowano rolnikom

Dozynki pow 2015 (27)30 sierpnia w Łubnicach pow. wieruszowski odbyły się powiatowo- gminno- parafialne –  dożynki.

 

 

 

 

Uroczystość Święta Plonów rozpoczęła się Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony w kościele  pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łubnicach, którą odprawił ks. Kazimierz Kłapkowski proboszcz parafii.

W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz  płody rolne  z tegorocznych urodzajów, złożone jako dar. Po mszy w kolorowym, dożynkowym korowodzie udano się na boisko sportowe, gdzie miała miejsce oficjalna uroczystość.

Na przodzie korowodu prezentowały się  orkiestry dęte dzialajace na terenie gminy Łubnice wraz z mażoretkami. Korowód przedstawiał cztery pory roku, które wyznaczają cykl pracy rolnika. Jako pierwsza szła wiosna i z nią siewcy, następnie lato z kosiarzami i wozami drabiniastymi, za nimi jesień z koszami pełnymi warzyw, owoców i innych plonów. Nie zabrakło zimy. W upalną, ostatnią niedzielę sierpnia  tylko w Łubnicach możną było zobaczyć  św. Mikołaja i Śnieżynki.

W pochodzie szli rolnicy, gospodynie z wieńcami dożynkowymi, zaproszeni samorządowcy,  przybyli goście, władze powiatowe, gminne, proboszcz parafii Łubnice i proboszcz parafii Wójcin i starostowie dożynek, a wszystkim  umilał to przejście  zespół „Los emerytos”. Wspaniały korowód kończył park maszynowy i prezentacja nowoczesnych  maszyn rolniczych.

Mobilny korowód zameldował się na placu, a gospodarze dożynek  dokonali uroczystego otwarcia gali dożynkowej. Wszystkich uczestników dożynek powitał  Henryk Ciosek wójt Łubnic. Wśród gości dożynkowych byli m.in.: Poseł na Sejm RP pani Elżbieta Nawrocka,  pani Mariola Mirecka – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, pan Marian Fita Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, pan Mariusz Orzechowski z Banku Ludowego w Kępnie radni Rady Powiatu Wieruszowskiego i Rady Gminy w Łubnicach na czele z przewodniczącymi Rad, wójtowie gmin z powiatu wieruszowskiego, sekretarze urzędów gmin, pracownicy Starostwa Powiatowego w Wieruszowie, pszczelarze z kół działających na naszym terenie i wystawcy. Zanim gospodarze dożynek podziękowali rolnikom  za Ich ciężką pracę oraz jej owoce, których symbolem były  dożynkowe bochny chleba nastąpił obrzęd przecięcia  powrozu ze zbóż.

Starostowie dożynek pani Jolanta Skop i pan Tomasz Kaleta przekazali na ręce gospodarzy dożynek poświęcone  bochny chleba.

Dziękujemy Wam  rolnicy za te dorodne bochny chleba, które są symbolem ciężkiej pracy. Będziemy  ten chleb dzielić  sprawiedliwie, aby każdy mieszkaniec naszego powiatu miał go pod dostatkiem i oby starczyło na cały nadchodzący rok – mówił  starosta wieruszowski p. Andrzej Szymanek.

Włodarz powiatu wieruszowskiego dodał:  „Dożynki dla rolników są jednym z najpiękniejszych dni w roku. Święto Plonów jest zwieńczeniem żniw i  ciężkiej,  żmudnej, a nawet niespokojnej pracy.  Po tej pracy przychodzi czas na radość z pozyskanych plonów i zasłużony odpoczynek.  Święto Plonów to  uroczystość rolników i święto dziękczynienia  wszystkich mieszkańców powiatu. 

Chylę głowę przed rolnikami za ten chleb, który trafia na nasze stoły. Chleb – dar Ziemi i efekt  pracy Rolników” – dodał starosta.

Do podzielenia się chlebem z mieszkańcami z gminy Łubnice i powiatu wieruszowskiego zostali zaproszeni gospodarze dożynek:  starosta wieruszowski, wójt Łubnic, proboszcz parafii Łubnice i p. Elżbieta Nawrocka Poseł na Sejm RP.

Przyszedł czas  przekazania gospodarzom dożynek wieńców, a po ich przekazaniu obrzęd obtańcowania i ośpiewania przez kapelę „Podpora rodziny”.

Wójt Henryk Ciosek przeczytał również listy dla rolników od parlamentarzystów z racji uroczystości Święta Plonów Łubnice 2015.

Głos zabrała p. Elżbieta Nawrocka Poseł na Sejm RP.

Święto Plonów to tradycja wpisana w historię polskiego rolnictwa. To święto rolników, to czas podziękowań za szczęśliwe zebranie plonów. To czas podziękowań za pracę i trud pracowitych rąk Rolnika. To Państwo swoimi rękoma przyczyniacie się  do odradzania naszej Rodzicielki Ziemi, która niezmiennie, każdego roku wydaje plon i nas wszystkich żywi…Dożynki to  odpowiedni moment do wyrażenia naszej wdzięczności za kultywowanie tradycji przodków oraz przekazanie szacunku do ziemi i jej płodów kolejnym pokoleniom – pięknie powiedziała Pani Poseł Nawrocka.

Nasza przedstawicielka w Sejmie dodała jeszcze: – To również czas spojrzenia na dzień  dzisiejszy. Susza, która dotknęła nasz region, a właściwie obszar całej Polski, dotkliwie odbiła się na plonach. Obowiązkiem Rządu jest  bezpośrednie wsparcie, szybkie działanie i pomoc dla rolników. I tu, chciałabym Was trochę uspokoić. Mam najświeższe informacje, bo wczorajsze przywiezione z Warszawy bezpośrednio od Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego. 25 sierpnia Rząd ustalił Program pomocy krajowej dla rolników dotkniętych suszą. Na jego realizację przeznaczono 488 mln zł., z tego 450 mln zł. na bezpośrednią pomoc do powierzchni upraw i 17 mln zł. na zwiększenie limitu środków przeznaczonych w 2015 r. na dopłaty do materiału siewnego, udzielanej w formie pomocy de minimis – ważne i istotne informacje przekazała rolnikom Poseł na Sejm RP Elzbieta Nawrocka. Pani Poseł przypomniała także , że  w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 są nowe środki unijne do wykorzystania. Trzeba po nie sięgnąć.

Dożynkowa uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń dla rolników, producentów rolnych, sportowców i stowarzyszeń promujących nasze lokalne produkty. Odbyło się  podsumowanie konkursów – Najlepszy produkt lokalny i Markowy Produkt Powiatu Wieruszewskiego.

Równolegle ze Świętem Plonów odbywał się Piknik Zdrowotny, który prowadził  najlepszy i najsympatyczniejszy polski strongmen Tyberiusz Kowalczyk. W ramach projektu realizowanego przez powiat wieruszowski z środków norweskich „Kompleksowy program zmniejszania zachorowalności na choroby związane ze stylem życia na obszarze powiatu wieruszowskiego” na terenie naszego powiatu zaplanowano 10 Pikników zdrowotnych.

Tyberian zapraszał do wspólnej zabawy dzieci i dorosłych. Za udział w konkursach  czekały nagrody. Główną nagrodą we wszystkich Piknikach Zdrowotnych  jest rower górski, który można było wygrać podczas losowania. Szczęśliwcem, który z dożynek w Łubnicach odjechał górskim rowerem okazał się Michał z Wójcina.

Wiele emocji, śmiechu i radości wzbudziła konkurencja – przeciąganie liny. Oprócz drużyn: ITP, radnych, strażaków, samorządowców wystąpiła drużyna „Dzikich wieprzy”, którzy okazali się niepokonani. Zawodnicy  Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego w przeciąganiu liny „poszli jak orły”, no może nie udało im się wzbić w górę, raczej były to loty „przyziemne”, ale walczyli dzielnie i nie szczędzili poświęcenia. Jedak z „Dzikimi wieprzami” nie mieli szans, podobnie, jak pozostałe drużyny.

Święto Plonów w Łubnicach  było w tym roku wyjątkowo udane. Pogoda  dopisała, a organizatorzy: Powiat Wieruszowski, Gmina Łubnica i Parafia Łubnice  zapewnili moc atrakcji m.in.: występ orkiestry dętej z Łubnic i Dzietrzkowic oraz mażoretek tych orkiestr,  wspólne wykonanie na scenie  utworu pod dyrekcja wójta Łubnic, pokaz musztry mażoretek i orkiestry dętej z Łubnic, scenkę tematyczną, w której udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół w Łubnicach, skecz z udziałem sołtysa, wójta i p. Kazimierza, pokaz Kazia strongmena i inne. W ramach pikniku zdrowotnego był pokaz ratownictwa medycznego, zumby, instruktaż chodzenia z kijkami nordic walking, porady dietetyka i bezpłatny pomiar masy ciała. Pochwały trzeba zachować na koniec. I tu warto wspomnieć o gospodyniach z terenu gminy Łubnice, które przygotowały smaczne potrawy i wyśmienite ciasto. Uroczystość dożynkowa zakończyła się występem zespołu disco polo i zabawą taneczną.

tekst: Anna Świegot

foto. E.Tomaszek

Wkrótce więcej fotek i filmów w kolejnych relacjach naszych fotoreporterów.

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łubnice, Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments