Projekt zdrowotny Powiatu Wieruszowskiego…

PL13Powiat Wieruszowski realizuje „Kompleksowy program zmniejszania zachorowalności na choroby związane ze stylem życia na obszarze powiatu wieruszowskiego”.

 

 

Składa się on z dwóch części: programu badań profilaktycznych oraz programu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.

Ze środków projektu realizator może finansować tylko i wyłącznie działania wskazane we wniosku aplikacyjnych na potrzeby Programu PL13, które zatwierdziło Ministerstwo Zdrowia – Operator Programu PL13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.

W ramach programu badań profilaktycznych w ramach projektu zaplanowano bezpłatny dla mieszkańców powiatu wieruszowskiego udział w badaniach przesiewowych pod kątem chorób naczyń krwionośnych mózgu i chorób serca. Objęcie mieszkańców powiatu badaniami w kierunku tych właśnie chorób jest ściśle związane z przeprowadzoną diagnozą. Zgodnie z opublikowanymi danymi dotyczącymi standaryzowanych wskaźników umieralności w latach 2009-2011, główną przyczyną zgonów na terenie powiatu wieruszowskiego były właśnie choroby układu krążenia.

W związku z tym dzieci i młodzież w wieku 7-20 lat będą badane w kierunku chorób serca, natomiast dorośli mieszkańcy w wieku 45- 70 lat w kierunku chorób naczyń krwionośnych mózgu i chorób serca. Aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych należy wypełnić ankietę, z którą trafią do Państwa ankieterzy. Ankieta ma formę wywiadu medycznego i to na jej podstawie zespół specjalistów wyłoni osoby kwalifikujące się do dalszych badań laboratoryjnych.

Bezpłatne badania ankietowe wśród mieszkańców powiatu wieruszowskiego prowadzić będzie firma: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku sp. z o. o. z Kutna. Każdy ankieter, przeprowadzający ankietę będzie posiadał specjalne upoważnienie wydane przez Starostwo Powiatowe w Wieruszowie oraz umieszczoną w widocznym miejscu plakietkę z podstawowymi danymi.  W przypadku wątpliwości czy osoba, która chce z Państwem przeprowadzić wywiad (badanie ankietowe) jest rzeczywiście pracownikiem projektu, należy taką osobę wylegitymować (upoważnieniem i dowodem osobistym). Mogą Państwo również telefonicznie potwierdzić angaż takiej osoby w realizację projektu u kierownika projektu Pana Michała Holickiego pod nr telefonu: 502-524-816.

W ramach programu promocji zdrowia realizowane są następujące działania projektowe: dziesięć pikników zdrowotnych, dziesięć punktów medycznych na imprezach innych organizatorów, dziesięć warsztatów w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w zakresie zdrowego żywienia (łącznie dla 500 dzieci), dziesięć warsztatów dla edukatorów w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia (szkolenia lekarzy POZ i innego personelu medycznego), wykonanie filmu promującego zdrowy styl życia, wykonanie broszury promującej zdrowy styl życia, organizacja akcji „Antytytoniowi” w szkołach ponadgimnazjalnych.

Na terenie powiatu realizowane już są pikniki zdrowotne i punktu medyczne, na których to imprezach wszystkie atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych są bezpłatne i mają na celu promocję zdrowia i zdrowego stylu życia. W ramach pikników zdrowotnych zapewnione są m.in. następujące atrakcje: dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, trampoliny, kule wodne do chodzenia po wodzie, konsultacje dietetyczne, ćwiczenia grupowe zumby z instruktorką, nauka prawidłowego chodzenia z kijkami nordic walking pod okiem instruktora, gry i konkursy z nagrodami (w tym na każdym pikniku do wygrania rower).

Natomiast w ramach organizowanych punktów medycznych zapraszamy Państwa m.in. do
poddania się podstawowym badaniom profilaktycznym: zmierzenie ciśnienia krwi, cholesterolu całkowitego i glukozy, bezpłatnych konsultacji z dietetykiem, nauki prawidłowego uprawiania ćwiczeń z kijkami nordic walking, konkursów z nagrodami.

Pracownicy projektu serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na imprezy, które organizowane będą w najbliższym czasie.

Pikniki zdrowotne:
29 sierpień (sobota) – Sokolniki (park) w godzinach od 13 do 20,
30 sierpień (niedziela) – Łubnice w godzinach 13 do 20,
10 wrzesień (czwartek) – Lututów,
18 wrzesień (piątek) – Wieruszów.

Punkty medyczne:
23 sierpień (niedziela) – Osowa,
5 wrzesień (sobota) – Wieruszów.

Szanowni Państwo, pamiętajmy, że nasze zdrowie i jakość życia w dużej mierze zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Wśród czynników ryzyka zachorowań na wiele chorób znajdują się: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL- cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu), cukrzyca, palenie tytoniu, nadwaga, otyłość, brak lub niska aktywność fizyczna, nieprawidłowe odżywiania i nadużywanie alkoholu, stres.

Podejmowane codziennie decyzje w zakresie tego:
− co i kiedy jemy?,
− czy uprawiamy jakiś sport?,
− czy palimy papierosy?,
− czy wykonujemy badania profilaktyczne? mają kluczowe znaczenie na stan naszego zdrowia.

Dlatego warto przemyśleć to jak dbamy o własne zdrowie – bezcenny dar. Czy prowadzimy zdrowy tryb życia? „Kompleksowy program zmniejszania zachorowalności na choroby związane ze stylem życia na obszarze powiatu wieruszowskiego” to projekt, który ma na celu poprawę zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu
oraz zmniejszenie zachorowalności na choroby związane ze stylem życia wśród
mieszkańców powiatu wieruszowskiego.

Więcej informacji na temat projektu mogą Państwa znaleźć na stronie:
www.pl13.powiat-wieruszowski.pl , do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenie płatne, Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments