Manewry strażackie w Trębaczowie

DSCF2077W sobotę dnia 5 września odbyły się Powiatowe Manewry pożarnicze „Kuropka 2015” w Trębaczowie i na terenach leśnych Dziadowej Kłody.

Udział w nich wzięły jednostki OSP z całego powiatu kępińskiego a uczestniczyło w nich około 150 druhów strażaków ochotników i składały się z dwóch części: teoretycznej – warsztatów szkoleniowych i praktycznej sprawdzenia przygotowania jednostek do walki z pożarami lasów.

W sali OSP Trębaczów o godz. 13.00 szkolenie teoretyczne przeprowadzili funkcjonariusze KP PSP w Kępnie: komendant PSP w Kępnie bryg. Wojciech Grabarek, następnie część praktyczną omówił z-ca dowódcy JRG mł. bryg. Mariusz Szczepański, natomiast szkolenie z zakresu dostarczania, przetłaczania i przepompowywania wody na terenach leśnych przeprowadził kpt. Jarosław Kucharzak.
Następnie strażacy przemieścili się na tereny leśne.

W ćwiczeniach uczestniczyła poseł Bożena Henczyca, wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek oraz przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Stanisław Baliński.

„Jesteśmy na terenie leśnictwa Dziadowa Kłoda, ale jesteśmy na terenie Gminy Perzów. Są to powiatowe manewry Ochotniczych Straży Pożarnych. Działacze OSP Trębaczów byli inicjatorami tych manewrów, które po raz pierwszy zyskały miano manewrów powiatowych, bo do tej pory były to manewry o zasięgu gminnym. Celem manewrów było sprawdzenie przygotowania jednostek OSP do walki z pożarami lasów. Ktoś by mógł powiedzieć, że na jesień robimy te ćwiczenia, no ale niestety był teraz okres żniw, rolnicy szczególnie nie mieli czasu zajmowali się żniwami, a były i pożary kombajnów, słomy i inne, dlatego nie było czasu. Teraz jest ten odpowiedni moment i mogliśmy to zorganizować. Chodzi o sprawdzenie, by wszystkie jednostki wiedziały jak działać w przypadku, gdy w akcji bierze udział nie jeden, dwa lub trzy, a kilkanaście samochodów. W tych ćwiczeniach biorą również udział jednostki z terenów Gminy Dziadowa Kłoda, ponieważ to są sąsiedzi jednostki z Trębaczowa, organizatora tych manewrów, taka wymiana dobro sąsiedzka. Współfinansującym przedsięwzięcie jest Starostwo Powiatowe w Kępnie. Jednostka napisała odpowiedni program i w ramach wsparcia na szkolenie otrzymała środki. Udział bierze około 150 strażaków, plus strażacy obserwatorzy. Nadzór sprawuje Komenda Powiatowa Straży Pożarnej z Kępna. My jako związek byliśmy współorganizatorem w sensie merytorycznym, pomoc w tym przedsięwzięciu i jego przygotowaniu.” – mówił prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kępnie Eugeniusz Grzesiak.

Po szkoleniu teoretycznym odbyło się dysponowanie jednostek na teren działań według odległości danej jednostki do miejsca zdarzenia. Dowódca każdego zastępu dostał mapkę z trasą dojazdu do miejsca „pożaru” oraz kartkę z zadaniami dla danej OSP.

Jednostki miały za zadanie ugasić pożar lasu, ćwiczono również dowożenie wody, udzielanie pierwszej pomocy a także zorganizowanie punktu czerpania wody do pozorowanego pożaru.

Po zakończeniu zadania praktycznego odbyło się podsumowaniem realizacji tego przedsięwzięcia przez komendanta PSP w Kępnie, dowódcę pierwszej zmiany mł. bryg. Pawła Smuga, prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kępnie druha Eugeniusza Grzesiaka.

„ Dzisiejsze ćwiczenia odbyły się w dwóch etapach: przygotowanie teoretyczne w nim prezentacja dotycząca pożarów lasów oraz metod gaśniczych i praktycznych działań na terenach leśnych. Wypracowane teoretyczne działania na szkoleniu były realizowane w terenie. Zadaniem jednostek było ugaszenie „pożaru” lasu, ćwiczono dowożenie wody oraz ćwiczono udzielanie pierwszej pomocy, zorganizowano również punkt czerpania wody, z którego czerpano wodę do tego pozorowanego pożaru. Trzeba podkreślić ogromne zaangażowanie druhów ochotników strażaków, którzy wykorzystali przygotowanie teoretyczne i znakomicie udało się im wdrożyć je w trakcie ćwiczeń praktycznych. Strażak, który był rozjemcą zauważył pewne braki i mankamenty, które były wyartykułowane podczas podsumowania. Ćwiczenia należy uznać za bardzo pożyteczne i udane. Nie było zrzutu wody poprzez samolot gaśniczy, otrzymaliśmy informacje, że był wykorzystany w innym, a nie pozorowanym, ale faktycznym pożarze”. – podkreślił Komendant PSP w Kępnie bryg. Wojciech Grabarek.

Dziękował organizatorom za zorganizowanie i bezpieczne przeprowadzenie manewrów. Podziękowania i życzenia organizatorom przekazali również S. Baliński, leśnik z Dziadowej Kłody, E. Grzesiak, J. Tyc, G. Gandecki.

Kolejne podziękowania i życzenia druhom strażakom uczestniczącym w manewrach oraz mediom złożyli organizatorzy. Trzeba dodać, że w tym roku na teren powiatu kępińskiego i trafiło do jednostek straży 5 samochodów.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments