Tego nie wolno zapomnieć, tego nie może zatrzeć czas

DSCF1874

W dniu 1 września każdego roku obchodzimy rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w tym roku po raz 76.

 

 

 

 

W intencji ojczyzny i pomordowanych w czasie II Wojny Światowej odbyła się w dniu 1 września msza święta w kościele św. Marcina. Po niej uczestnicy mszy, poczty sztandarowe, delegacje parlamentarzystów, samorządowców, szkół, stowarzyszeń oraz instytucji przemaszerowały na kępiński Rynek, gdzie pod pomnikiem „Bohaterów walk o wolność i demokracje” złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Punktualnie o godz. 12.00 rozległ się dźwięk syreny alarmowej a potem delegacje i zebrani mieszkańcy słuchali i śpiewali przy pochylonych sztandarach w uroczystej postawie Hymn Polski. Potem rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Przemówienie podczas uroczystości wygłosił Burmistrz MiG Kępno Piotr Psikus.

„Obchodzimy dzisiaj smutną rocznicę, minęło 76 lat od agresji hitlerowskich Niemiec na nasz kraj. Bardzo młoda, odrodzona Polska po raz kolejny stanęła przed wielkim wyzwaniem. Jak niewiele czasu minęło od zwycięskiej wojny z bolszewikami, bo czymże jest te kilkanaście lat w obliczu tak wielkich cierpień i konieczności zapłaty krwią za prawdziwie polskie jutro?

Ledwie sekundą.Potężna fala 1 września uderzyła nasz kraj, gdy pierwsze bomby spadły na Wieluń. Rozgorzało piekło, które znamy z opowiadań rodziców i dziadków. Są wśród nas jednak ci, którzy wtedy odpowiedzieli na wezwanie i bronili Ojczyzny. Dzisiaj to ludzie w sile wieku, jednak w moim przekonaniu dalej mężni i bezwzględnie oddani sprawie. To były właśnie cechy konieczne w obliczu rzuconego wyzwania.

Najwyższy szacunek i uznanie!
Nie zmienimy trudnej dla nas historii, nie można jej napisać na nowo, chociaż bardzo by się chciało. Jeszcze kilka lat przed wybuchem wojny, Polacy mogli zdobyć Berlin jednym uderzeniem. Niemcy spętane jeszcze Wersalem nie były w stanie się nam przeciwstawić. Czas jednak biegł, nadszedł rok 1938, południowy sąsiad został przez nieudolną dyplomację międzynarodową wepchnięty w ramiona nazistów. Chamberlain po wyjściu z samolotu krzyczał w Wielkiej Brytanii „przywiozłem wam pokój!”. Jak się później okazało, na pokój nie było nadziei, wręcz przeciwnie.

W 1939 roku przekonaliśmy się boleśnie, że sojusznikami byliśmy tylko sami dla siebie. Odebraliśmy lekcję, która pochłonęła miliony istnień. Polacy walczyli bohatersko najpierw na jednym, potem dwóch frontach, zadając agresorom potężne straty. Wielka wola unicestwienia polskości, trzeba jasno powiedzieć – nie została zaspokojona. Dowodem na to jest nasze dzisiejsze spotkanie i biało – czerwona flaga nad głowami zgromadzonych.

Wielka nadzieja w pokoleniu, które wkracza w dorosłe życie. To na ich barkach spocznie kiedyś dbałość o wspólne dobro. Życzę z całego serca, byście nigdy nie musieli stawać na barykadach i walczyć o swoje dzieci, język i dziedzictwo. Szanowni Państwo, dzisiaj nie musimy poświęcać życia, jak ówcześni Polacy, nie musimy rzucać go na szalę tak dosłownie. Mamy przed sobą inne wyzwania. Do nas należy przelanej krwi nie zmarnować, cierpień nie zapomnieć, Ojczyznę ponad wszystko kochać – podkreślił P. Psikus

Dodajmy:

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, który objął swym zasięgiem całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. W wojnie uczestniczyło miliard 700 milionów ludzi, w tym 110 mln z bronią.Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Wojna wybuchła 1 września 1939 po ataku III Rzeszy niemieckiej na Polskę.

Gehenna ludzi trwała 6 długich lat. Historia II Wojny to także historia ludzi. Po obydwu stronach frontu, na wszystkich terenach działań żyli i podejmowali decyzje ludzie, których nazwiska na stałe pozostały na kartach historii. Postacie, które były w centrum zainteresowania przez cały okres wojny, a także i tacy, którzy byli widoczni przez krótki czas. Bohaterowie i zbrodniarze, wojskowi i cywile. Do dziś II Wojna Światowa to nadal jeszcze wiele tajemnic. Ta wojna obfitowała w wydarzenia, które do tej pory czekają na ostateczną odpowiedź i wyjaśnienia.
Następnie delegacje udały się na Rondo Kombatantów w Kępnie ( ulica Młyńska), by oddać hołd poległym w czasie II Wojny Światowej.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments