Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie oraz Święto Plonów

DSC_0160 (Copy)„Każdy jubileusz wnosi w życie
Świeży zapał i nową mądrość”
S. Wyspiański

 

 

10 października 2015 r. był uroczystym wydarzeniem w życiu naszej szkoły. Szkoła przeżywała niezwykły dzień – Jubileusz 70-lecia. Tradycyjnie, jak co roku obchodziliśmy także Dożynki Szkolne, które na stałe wpisały się w życie naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczął korowód dożynkowy, który przemaszerował ulicami Lututowa. Następnie wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej gdzie zostali bardzo serdecznie powitani przez Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie p. Grażynę Boryczka. Wielu absolwentów naszej szkoły w chwili obecnej jest jej pracownikami. Wśród nich są także nauczyciele, m.in. Elżbieta Herbik – Demkowska oraz Tomasz Perdek, którzy wystąpili w charakterze konferansjerów.

Część oficjalną rozpoczęła dyrektor szkoły p. Grażyna Boryczka witając zaproszonych gości, a wśród nich:
• p. Elżbietę Nawrocką – posłankę na Sejm RP
• p. Małgorzatę Kornecką – przedstawicielkę Łódzkiego Kuratora Oświaty
• p. Andrzeja Szymanka – Starostę Wieruszowskiego
• p. Andrzeja Żórawia – Przewodniczącego Rady Powiatu Wieruszowskiego
• p. Józefa Suwarę – V-ce Przewodniczącego RPW
• p. Teresę Kobyłecką – przedstawicielkę Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie
• ks. Waldemara Gruszkę – Proboszcza Parafii Lututów
• p. Mariana Fitę – Prezesa RBS w Lututowie
• p. Marka Pikułę – Wójta Gminy Lututów
• p. Gabriela Gietzky – aktora, scenarzystę, reżysera teatralnego, dyrektora teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie
• p. Piotra Wróbla – kierownika KRUS w Wieruszowie
• p. Waldemara Kreja – Naczelnika Urzędu Skarbowego Wieluń
• p. Pawła Okrasę – Burmistrza Wielunia
• p. Jana Nawrockiego – radnego powiatowego
• p. Zbigniewa Giełzaka – dyrektora ING Banku
• p. Annę Kądziela – Dyczuk – Dyrektora Gimnazjum w Lututowie
• p. Elżbietę Orzeł – Dyrektora Przedszkola w Lututowie
• p. Wacława Zabłockiego – Dyrektora GOK w Lututowie
• p. Pawła Grzesiaka przedstawiciela Polskiego Wydawnictwa Rolniczego
• emerytowanych pracowników naszego zespołu na czele z byłymi dyrektorami:
p. Tadeuszem Majchrowiczem i p. Danielem Grzesiakiem
• pracującego z nami do dziś byłego dyrektora Piotra Rubelka
• Rodziców naszych uczniów na czele z Przewodniczącą RR p. Anną Mikołajczyk

„Szczególnie gorąco witam wszystkich absolwentów, którzy przybyli dzisiaj do nas, aby razem z nami cieszyć się z jubileuszu naszej szkoły.
Witam przedstawicieli lokalnych mediów: RZW, Kulis Powiatu, Łącznika i Tygodnika Powiatowego
Witam lokalnych przedsiębiorców, wśród których jest bardzo wielu naszych absolwentów.
Witam koleżanki i kolegów, pracowników administracji i obsługi, oraz Was drodzy uczniowie.”

Następnie dyrektor przedstawiła krótką historię naszej szkoły
„Pomysł utworzenia szkoły średniej w Lututowie zrodził się wczesną wiosną 1945 r. Pierwsza powojenna władza z wójtem na czele powołała komitet budowy szkoły, jako lokalizację wskazując niedokończone mury pałacu państwa Kurnatowskich. Już 7 maja 1945 r. otwarto Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum, tzw. rocznik wyrównawczy, którego dyrektorem została Zofia Szymanowska – dr nauk filozoficznych. W 1947 r. powołano do życia Państwowe Liceum Administracyjno-Handlowe I stopnia dla uczniów stacjonarnych i osób pracujących. Do 1950 r. nauka odbywała się w prywatnych domach na ul. Złoczewskiej i Gimnazjalnej. Dzięki staraniom lokalnych władz, ówczesnej Pani dyrektor, nauczycieli, komitetu budowy, rodziców i samych uczniów w 1950 r. szkoła przeniosła się w adaptowane i wykończone mury pałacu Kurnatowskich, w których obecnie się znajdujemy. Na ówczesne czasy był to bardzo nowoczesny budynek wyposażony w centralne ogrzewanie i bieżącą wodę.

W 1951 została powołana Zasadnicza Szkoła Energetyczna i ZS Metalowa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
Rok szkolny 1953-54, to dramatyczny czas dla szkolnictwa średniego w Lututowie. Zaistniała realna obawa, że szkoła zostanie zlikwidowana. Dzięki interwencji w Urzędzie Rady Ministrów w Warszawie ówczesnego dyrektora mgr Zenona Zielińskiego aktywnie wspieranego przez społeczność lokalną, szkoły nie zlikwidowano, tylko przekazano ją Ministerstwu Rolnictwa i powołano Technikum Weterynaryjne, które istniało do 1959 r. i kształciło młodzież z całej Polski.

W roku 1959 powstała 2-letnia Szkoła Rolnicza, a rok później Technikum Rachunkowości Rolnej, które funkcjonowało do 1977 r. i wykształciło setki ludzi, którzy zostali głównymi księgowymi, lub innymi pracownikami administracyjnymi w firmach w różnych miejscach kraju. Należy nadmienić, że od 1972 część młodzieży spoza Lututowa mieszkająca dotychczas na stancjach w prywatnych domach, zamieszkała w nowoczesnym internacie. Stało się to za sprawą ówczesnego dyrektora mgr Feliksa Kądzieli, który również w tym samym roku zapoczątkował obchody dożynek szkolnych, którą to tradycję kultywujemy do dnia dzisiejszego.

25 sierpnia 1977 r. Wojewoda sieradzki powołał Zespół Szkół Rolniczych w skład, którego weszły: 5-letnie Technikum Rolnicze, 3-letnie Technikum Rolnicze, 3-letnie Zaoczne Technikum Rolnicze, Zasadnicza Szkoła Rolnicza.
Później zespół się rozrastał: w 1987 otwarto ZSMR, trzy lata później TMR, w 1993 LE, a w 2000 LO. W latach 90-tych zmieniały się organy prowadzące, najpierw było to Kuratorium Oświaty w Sieradzu, a od 1999 r. jest Powiat Wieruszowski.
W wyniku nieustającej reformy systemu oświaty trwającej od 2002 r. powstawały i były wygaszane różne szkoły. Obecnie w skład zespołu wchodzą dwie szkoły dla młodzieży, tj. 4-letnie Technikum, 3-letnia ZSZ, oraz szkoły dla dorosłych: LO, SP. Prowadzimy również kształcenie zawodowe na kursach kwalifikacyjnych, które cieszy się dużym zainteresowaniem.

Aby szkoła mogła istnieć i funkcjonować nieprzerwanie przez 70 lat potrzebna była praca wielu ludzi. Przez te lata dla świetności tej szkoły pracowało wielu dyrektorów, kierowników szkolenia praktycznego, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Wszystkie te osoby tworzyły dorobek, historię i tradycje szkoły, a twórczym talentem pedagogicznym torowały drogę do sukcesów uczniów, wychowywały i wpajały wartości etyczno-moralne i patriotyczne, oraz wpływały na rozwój szkoły i jej pozytywny wizerunek. Dziś pracujący nauczyciele to bardzo dobrze przygotowana merytorycznie kadra, pod kierunkiem której uczniowie osiągają wiele sukcesów. Wyniki egzaminów zewnętrznych, zajmowane miejsca na olimpiadach i konkursach wojewódzkich i krajowych świadczą o dobrej i rzetelnej pracy szkoły.

Chlubą naszej szkoły jest szczególny klimat wzajemnej życzliwości, jaki udało się stworzyć od początku jej istnienia. O fantastycznej atmosferze sprzyjającej nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale również kształtowaniu odpowiednich postaw i umiejętności niezwykle ważnych w dorosłym życiu przekonują nas opinie absolwentów z różnych lat, którzy nas odwiedzają. Podczas tych spotkań wyrażają oni wiele szacunku dla byłych i obecnych nauczycieli, wychowawców, pracowników niepedagogicznych. Jesteśmy dumni, że zajmujecie ważne stanowiska w urzędach, zakładach pracy, różnych służbach mundurowych lub wykonujecie wolne zawody nie tylko na terenie województwa ale w różnych częściach kraju. Wielu z was pełni funkcje dyrektorów lub prezesów różnych firm, a równie wielu prowadzi własną działalność gospodarczą będąc pracodawcami, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. To Wy szanowni absolwenci, jesteście najlepszymi ambasadorami naszej szkoły.

Ważnym elementem w pracy szkoły są Rodzice. Państwa obecność w szkole, pomoc w rozwiązywaniu problemów, dostrzeganie zjawisk czasami dla nas niezauważalnych, oraz stała współpraca to klucz do osiągnięcia wspólnego celu jakim jest przygotowanie waszych dzieci, a naszych uczniów do podejmowania wyzwań dorosłego życia.
Szanowni Państwo. O naszej szkole można mówić wiele i długo. Na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze i strukturę. W istocie jednak pozostała taka jak kiedyś. Jest ważnym podmiotem lokalnej rzeczywistości nastawionym na wspieranie rozwoju intelektualnego, kulturowego, zawodowego młodego pokolenia. Wierzę, że ten jubileusz stanie się inspiracją do realizacji kolejnych planów i zamierzeń sprzyjających rozwojowi naszej szkoły. Jestem przekonana, że to co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nami. Na zakończenie posłużę się słowami Wielkiego Hetmana Koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów Kanclerza Jana Sariusza Zamoyskiego Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Jestem głęboko przekonana, że nasi absolwenci przyczyniali się, przyczyniają i będą przyczyniać do rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego naszego państwa.”

Następnie głos zabrali:
• p. Elżbieta Nawrocka – posłanka na sejm Rzeczpospolitej Polskiej
• p. Małgorzata Kordecka – przedstawicielka Łódzkiego Kuratora Oświaty
• p. Andrzej Szymanek – Starosta Wieruszowski
• p. Andrzej Żóraw – Przewodniczący Rady Powiatu Wieruszowskiego
• p. Paweł Okrasa – Burmistrz Wielunia
• p. Marek Pikuła – Wójt Gminy Lututów
• p. Marian Fita – Prezesa Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie
• p. Teresa Kobyłecka – delegatka Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie
• p. Paweł Grzesiak – dyrektor sprzedaży Polskiego Wydawnictwa Rolniczego
• p. Jan Sypek – emerytowany dyrektor szkoły
• W imieniu absolwentów pani Krystyna Lesiewicz
• W imieniu rodziców przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Mikołajczyk
• p. Zbigniew Giełzak – dyrektor Ing Banku

W wystąpieniach nie zabrakło wielu ciepłych słów i sformułowań, podziękowań za zaproszenie, życzeń z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Pan Jan Sypek w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na wartość wiedzy w życiu człowieka. „Jestem dumny z tego, że jestem absolwentem tej szkoły, to dzięki wyjazdowi na praktyki do Czech mogłem uczestniczyć w wydarzeniach, które zmieniły bieg historii w tej części Europy” stwierdził p. Paweł Okrasa. „Przygotowanie tak wspaniałych ekspozycji to ukłon w kierunku bardzo ciężkiej pracy rolników” (słowa p. Marka Pikuły). „Pewne rzeczy przychodzą z wiekiem, sukces nie jest dziełem przypadku, sukces jest wtedy, gdy okazja spotyka się z przygotowaniem” m.in. te słowa absolwent p. Zbigniew Giełzak skierował bezpośrednio do uczniów. To tylko niektóre z wypowiedzi, które padły podczas wystąpień.

Z okazji Jubileuszu na ręce pani dyrektor wpłynęły życzenia dla pedagogów, absolwentów i uczniów od absolwenta z rocznika 1987 profesora Uniwersytetu Wrocławskiego Karola Kliczki, od wieloletniej pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dr Bożeny Rabikowskiej i od wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli Mieczysława Łuczaka.

Po części oficjalnej czas na część artystyczną. Program artystyczny „przeprowadził” widzów poprzez kolejne dekady podkreślając atmosferę minionych lat doskonale dobranymi utworami muzycznymi. Tradycyjna pieśń dożynkowa „Plon niesiemy plon” wprowadziła nas w nastrój Święta Plonów. Uczniowie wręczyli bochen chleba Starościnie – rolę tę sprawowała dyrektor szkoły p. Grażyna Boryczka, która obiecała dzielić go sprawiedliwie, tak, aby dla każdego wystarczyło.

Następnie wszyscy zostali poczęstowani kromką chleba z miodem, zaś każdy z zaproszonych gości został obdarowany chlebem i okolicznościową publikacją „Od PAŃSTWOWEGO KOEDUKACYJNEGO GIMNAZJUM I LICEUM do ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZYCH im. Wincentego Baranowskiego w LUTUTOWIE czyli 70 lat historii szkoły 1945 – 2015”

Uroczystość mogliśmy zorganizować dzięki wsparciu sponsorów. Serdeczne podziękowania dla
• prezesa Rejonowego Banku Spółdzielczego pana Mariana Fity
• właścicieli baru „Czardasz” państwa Grażyny i Roberta Aleksandrowiczów
• właściciela Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego pana Huberta Miłka
• właściciela Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Mega-Trans pana Józefa Serwety
• właściciela Zakładu Przetwórstwa Mięsnego pana Radosława Świerczyńskiego

Nie wszyscy sponsorzy mogli uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości. Nie mniej gorąco dziękujemy:
• właścicielowi Zakładu Przetwórstwa Mięsnego panu Leszkowi Różańskiemu
• właścicielowi sklepu Vobiano panu Andrzejowi Obałka
• właścicielom firmy „Złotex” państwu Aleksandrowiczom i państwu Chojnackim
• właścicielowi Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego panu Andrzejowi Bartoszkowi
• prezesowi Grupy Producentów Owoców „Witamina” panu Ryszardowi Słabemu
• właścicielce pasieki pani Stanisławie Cłapa
• właścicielowi Piekarni Obała-Mielczarek spółka jawna panu Zdzisławowi Obale
• właścicielom Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego Bakona państwu Katarzynie i Jackowi Bakom

Większość z wymienionych darczyńców to absolwenci tej szkoły, którzy mimo upływu lat zawsze mają serca i portfele otwarte na potrzeby swojej szkoły
Po zakończeniu uroczystości na sali gimnastycznej wszyscy zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły, obejrzenia prezentacji umiejętności naszych uczniów, a także wystawy sprzętu rolniczego na boisku obok szkoły.

Aby ułatwić gościom podróż sentymentalną w przeszłość, a jednocześnie pokazać dzisiejszą szkołę przygotowaliśmy ekspozycje, gazetki, wystawy. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyła się „sala wspomnień”, w której znajdowały się zdjęcia (te sprzed 70 lat jak i późniejsze), kroniki, listy pisane do pierwszego dyrektora szkoły. To także tutaj był powrót do wspólnie przeżytych dni, smutków, radości, dawnych przyjaźni, a czasem i miłości. Podczas rozmów nie dało się ukryć wzruszenia oraz emocji, które świadczą o tym, że to miejsce przywołuje wspaniałe wspomnienia i łączy ludzi, którzy przyjechali z różnych części Polski. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.

Organizacją uroczystości zajęli się nauczyciele: Barbara Kędzia, Elżbieta Okolewska, Agnieszka Szewczyk oraz Adam Okolewski czuwając jednocześnie nad jej przebiegiem. Wraz z uczniami przygotowali część artystyczną. Zadbali również o sponsorów, dzięki którym oprócz uczty duchowej była także uczta dla podniebienia. Wystrój sali gimnastycznej i otoczenia szkoły to praca uczniów Technikum Architektury Krajobrazu pod kierunkiem nauczycieli : Beaty Wyczałkowskiej i Aleksandry Golańskiej. Wspólna praca wszystkich pracowników szkoły, a także emerytowanego nauczyciela p. Zbigniewa Szczepańskiego przyczyniła się do uświetnienia i sukcesu wszelkich podjętych działań związanych z obchodami jubileuszu Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie.

Jesteśmy wdzięczni Wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, podkreślili jedność z wartościami stanowiącymi tożsamość naszej szkoły. Mamy nadzieję, że atmosfera tego spotkania przetrwa w miłych wspomnieniach. Do zobaczenia na następnym Jubileuszu.

Anna Sztajer
autorzy zdjęć: Angelika Gnych
Tomasz Machała

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments