Redakcja Gazety Ilustrowany Tygodnik Powiatowy włączyła się do akcji „180 minut dla Baszty”

12112499_1474790016163656_3619036285453398011_n3 października 2015 r. odbyła się trzecia edycja akcji „180 minut dla Baszty”. oprócz  członków stowarzyszenia Miłośnicy Baszty,

 

 

mieszkańców Bolesławca i Wielunia do akcji włączyli się przedstawiciele i dziennikarze  powiatowej gazety Ilustrowany Tygodnik Powiatowy.

Po raz trzeci została zorganizowana  akcja społeczna pn.”180 minut dla Baszty”. Organizatorami było stowarzyszenie „Miłośnicy Baszty” przy współudziale Gminy Bolesławiec. W akcji porządkowania terenu wokół bolesławieckiej akcji wzięli udział  ci, którym nieobojętne są jej losy.

Nasza gazeta  powiatowa – Ilustrowany Tygodnik Powiatowy postanowiła  nie tylko propagować, jak do tej pory tego typu akcje, ale i czynnie w nich uczestniczyć.

Nie tak dawno  dziennikarze i przedstawiciele ITP brali udział w jesiennej akcji sprzątania starego cmentarza w Sokolnikach. W ostatnią sobotę porządkowaliśmy teren wokół bolesławieckiej baszty. Polegało to głównie na zgrabianiu ze skarpy otaczającej Basztę po skoszeniu chwastów.

Jako lokalne media będziemy włączać się w podobne akcje społeczne, oceniać które należy wybitnie promować. Postaramy się również pomóc w kontaktach z osobami, samorządowcami, politykami w pozyskiwaniu środków  na ochronę przed zniszczeniem, dewastacją i ocaleniem od zapomnienia naszych lokalnych perełek zabytkowych.

ITP -gazeta powiatowa

Krótki zarys historyczny

BOLESŁAWIEC – to jedno z najstarszych miasteczek ziemi wieluńskiej, założone przez księcia Bolesława Pobożnego w 1266 roku. W tymże roku Bolesławiec uzyskał prawa miejskie. Za sprawą księcia Bolesława Pobożnego w drugiej połowie XIII wieku nad brzegiem rzeki Prosny wzniesiono pierwotny zamek mający pełnić funkcję nadgranicznej fortecy broniącej dostępu do Wielkopolski od strony Śląska.( http://milosnicy-baszty.freehost.pl/)

Prawdopodobnie pierwotny zamek był skromną, ale już murowana budowlą. W końcu XIII w. Bolesławiec wraz z całą ziemią wieluńską i ostrzeszowska znalazł się pod panowaniem Piastów śląskich, opolskich i głogowskich. Dopiero za czasów Władysława Łokietka powrócił w granice Królestwa Polskiego (1329 r.) W latach trzydziestych XIV w. król Kazimierz Wielki nakazał wznieść poza miastem nowy ceglany zamek, w miejsce wcześniej wybudowanego przez Bolesława Pobożnego. Z tamtego okresu pochodzą najstarsze zachowane fragmenty zamku. Zamek w Bolesławcu wymienia dokument z 1347 roku.(http://milosnicy-baszty.freehost.pl/)

Do dziś w zamku przetrwała ośmioboczna wieża – ceglany stołp o wysokości 22 metrów, oraz fragmenty murów obwodowych. Wieża posiada w przyziemiu kopulaste sklepienie, na piętrze zaś kopułkę ze śladami żebrowania, oraz zwornik. Zarówno w przyziemiu jak i na piętrze zachowały się otwory wejściowe. Mury obwodowe wzniesiono z cegły gotyckiej i kamienia polnego, z czasem obudowano je cegłą w układzie polskim. Brama wjazdowa znajdowała się w części południowo-zachodniej.(strona miłośnicy Baszty).

Wieża ta w większej swej części (do wysokości 22 metrów) przetrwała do dziś i jest najlepiej zachowanym i najbardziej charakterystycznym elementem warowni.(wikipedia)

Ruiny zamku, założonego kilkaset metrów na południowy zachód od rynku, powstałego w dwóch zasadniczych fazach: 1 – mury obwodowe – w czasach panowania Kazimierza Wielkiego, z inicjatywy tego władcy (lata 30. i 40. XIV w. najpewniej); 2 – oktogonalna wieża (stołp) – w obrębie dziedzińca, pochodząca z czasów panowania następców Kazimierza – z 4 ćw. XIV wieku. (wikipedia)

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bolesławiec, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments