Nabożeństwem w kościele pw. Św. Trójcy w intencji poległych za Ojczyznę rozpoczęły się 7 listopada dwudniowe obchody Dnia Niepodległości w Bolesławcu.
Po mszy przemaszerowano na Rynek, gdzie pod pomnikiem złożono kwiaty, a następnie mieszkańcy mogli obejrzeć inscenizację historyczną- pożegnanie i wymarsz oddziału powstańczego z 1863 r.
Drugi dzień obchodów Dnia Niepodległości rozpoczął się rekonstrukcją bitwy z powstania styczniowego przy bolesławieckiej Baszcie przedstawiającą wydarzenia z roku 1863 mające miejsce w naszym Regionie. W roku 1863 Bolesławiec, podobnie jak cały powiat wieluński był rejonem nadgranicznym. Grupy rekonstrukcyjne, młodzież z gimnazjum w Bolesławcu, mieszkańcy oraz członkowie Klubu Historyczno – Regionalnego Gloria Vitis zaprezentowały potyczki odziału powstańczego z moskalami oraz przemyt broni i zaopatrzenia dla Powstania.
O godz. 15.00 pod cerkwią w Chróścinie odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne w intencji Ojczyzny z udziałem księży prawosławnych i katolickich.
Po nabożeństwie miało miejsce otwarcie Muzeum w Plenerze przy cerkwi. Muzeum składa się z 8 paneli wystawowych. Na nich pokazane było życie mieszkańców w zaborze oraz walki niepodległościowe.
W organizację obchodów włączyła się Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie, Klub Regionalno – Historyczny „Gloria Victis”, Gminny Ośrodek Kultury w Bolesławcu oraz Urząd Gminy.
Dwudniowe obchody Dnia Niepodległości w Bolesławcu i otwarcie Muzeum w Plenerze zostały zrealizowane w ramach projektu „Spotkania z przeszłością”. Projekt współfinansowany jest ze środków Łódzkiego Domu Kultury, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego, Gminnego Ośrodka Kultury w Bolesławcu i PBP w Wieruszowie.
Foto/Film: Piotr Kołodziejczyk