Promocja książki „Historia Związku Młodzieży Wiejskiej w południowej Wielkopolsce”

329 stycznia 2016 r. (w piątek) w restauracji Kamiński odbyło się promocyjne otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych.

 

 

Inicjator wydania publikacji, wieloletni przewodniczący ZMW w Kępnie Władysław Markiewicz zaprosił znajomych, przyjaciół, działaczy ZMW południowej Wielkopolski na promocję książki „Historia Związku Młodzieży Wiejskiej w południowej Wielkopolsce” pod redakcją Mirosława Łapy.

Licznie zebranych witał Mirosław Łapa redaktor prowadzący publikacji: wiceprzewodniczącego Zarządu Krajowego ZMW w Warszawie Karola Marca, przedstawicieli gmin powiatu kępińskiego (Bralin, Baranów, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal, Trzcinica i Kępna), dyrektor biura poselskiego B. Henczycy E. Pieles, prezesa SBL w Kępnie A. Hofman, zespół redakcyjny książki „ Historia ZMW w południowej Wielkopolsce, wydawcę Władysława Markiewicza, Zbigniewa Dobienia, Jana Czajkowskiego, Jerzego Bentkowskiego i Kazimierza Mosia, samorządowców wiejskich, gminnych i powiatowych, delegacje byłych członków ZMW z Konina, Ostrowa Wlkp., Wieruszowa, byłych i obecnych członków.

O tym jak rodziła się inicjatywa powstania książki mówił M. Łapa. O idei książki, jak ta idea się rodziła opowiedział pomysłodawca i wydawca książki Władysław Markiewicz – 60 lat temu założyliśmy ZMW. Celem naszym było dotarcie do szerokich mas młodzieży na terenach wsi. W ciągu 10 lat w związku było około 3 tysiące młodzieży. Powstało 88 kół ZMW na naszym terenie. Docieraliśmy do wszystkich. Jest tutaj na sali koleżanka Jadwiga Gogół, która razem z nami budowała struktury ZMW. Wspominał działaczy ZMW, którzy odeszli, ale pozostali w naszej pamięci. Na wniosek W. Markiewicza do Zarządu Krajowego ZMW skierowano wnioski o odznaczenia.

Odznaczenia „Krzyże Zasłużony dla ZMW”uhonorowani zostali: Zbigniew Dobień, Moś Kazimierz, Bentkowski Jerzy, Stanisław Sawicki, Irena Krowiarz, Barbara Janik, Tadeusz Kwapisz, Jan Czajkowski, Stefan Łukaszczyk, Franciszek Słupianek.

Głos zabierali zaproszeni goście, były kwiaty, podziękowania.

Celem powstania publikacji było udokumentowanie lokalnej historii i pokazanie szerszemu gronu odbiorców działań młodzieży ZMW z tego terenu. Młodzieży, która uważana była za jedną z najaktywniejszych w województwie poznańskim. Na podstawie posiadanych prywatnych zbiorów, między innymi kolekcji archiwaliów z bieżącej działalności Kół ZMW, a także bogato ilustrowanej „Kroniki działalności Zarządu Powiatowego ZMW w Kępnie” oraz Wojewódzkiej Komisji Historycznej działającej przy Zarządzie Wojewódzkim ZMW w Kaliszu, została opisana specyfika Kół ZMW z powiatu kępińskiego oraz sylwetki wyróżniających się lokalnych działaczy.

Do zadań Kół należały między innymi: różnorodne kursy edukacyjne mające na celu przyuczanie do pracy i ułatwiające wprowadzanie nowoczesnych technologii w gospodarstwach rolnych, szkolenia z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa i higieny pracy; konkursy nagradzające podnoszone kwalifikacje; występy zespołów teatralnych, estradowych oraz pieśni i tańca; festyny organizowane w każdej gminie, czy też budowane w czynie społecznym obiekty sportowe.

Publikacja została ilustrowana unikatowymi fotografiami z czasów działalności ZMW. Książka została wydana w nakładzie 650 egz. i będzie rozpowszechniana nieodpłatnie do wyczerpania nakładu. Na pierwszych stronach zespół redakcyjny książki, długa lista osób, którzy książkę sfinansowali. Publikacja zawiera cztery rozdziały. I i II rozdział zawiera historię od początku ruchu chłopskiego, III rozdział to wspomnienie aktywnych działaczy ZMW południowej Wielkopolski, IV rozdział to wspomnienia działaczy z tamtych lat z rejonu Powiatu Kępińskiego.

Spotkanie koncertem przepięknych piosenek uświetnił zespół „Słupianie. W ich wykonaniu usłyszeli zebrani m.in. Polskie kwiaty; Powiedz, że mi powiedz; Nigdy już nie wrócą młodzieńcze lata; Wróżka czarodziejka; Milion białych róż, to prawdziwy balsam dla ducha i ucha.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments