Konferencja-Spalanie płyt drewnopochodnych w instalacjach kotłowych…

Konferencja kepno starosta (4)We wtorek 16 lutego 2016 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie odbyła się konferencja pt.

 

 

„Spalanie płyt drewnopochodnych w instalacjach kotłowych – rozwiązania technologiczne w aspekcie prawnym, ekologicznym i ekonomicznym. Bezpieczeństwo pożarowe obiektów”.

W konferencji zorganizowanej z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Kępnie wzięli udział m. in. przedstawiciele Straży Pożarnej z Poznania, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kaliszu, samorządowcy, przedstawiciele służb ochrony środowiska z powiatów: kępińskiego oleśnickiego, kluczborskiego, namysłowskiego i wieruszowskiego.

Jednym z powodów, który przyczynił się do zorganizowania konferencji jest zła jakość powietrza w naszym regionie, a w szczególności przekroczenia poziomów dopuszczalnych stężeń pyłów zawierających PM10. Głównym źródłem problemu są indywidualne paleniska domowe i lokalne kotłownie, które zasilane są niejednokrotnie węglem słabej jakości. Wśród przyczyn wysokiej emisji pyłów do powietrza wymienia się  również spalanie odpadów poprodukcyjnych, w tym płyt wiórowych.

Proceder ten jest jednak trudny do kontrolowania i eliminowania. – Najważniejsza rzecz, która dotyczy nas wszystkich, to nasza świadomość. Jeśli spalamy np. odpady drewnopochodne w naszych kotłowniach, które są nieprzystosowane do tego, to sami sobie szkodzimy. Mieliśmy tutaj prezentacje, w jakich temperaturach powinno się spalać takie odpady, jak muszą być do tego celu dostosowane. Trzeba mieć świadomość, że spalając takie odpady w piecach sami sobie szkodzimy. Nawet osoby które takie odpady sprzedają czy rozdają też tym powietrzem oddychają – powiedział Witold Jankowski starosta kępiński.

Głównym celem konferencji była poprawa świadomości nt. jakości powietrza na naszym terenie.

Powiat kępiński jest nie tylko największym „zagłębiem meblowym” w Wielkopolsce, ale także w Polsce. Z tego tytułu do palenisk domowych trafia duża ilość odpadów drzewnych, które zawierają niebezpieczne substancje, w tym tak bardzo szkodliwe węglowodory aromatyczne (np. benzo(a)piren).

Zła jakość powietrza na terenie powiatu kępińskiego bez wątpienia jest przyczyną bardzo wysokiej zachorowalności mieszkańców na choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego (znacznie wyższe od średniej w województwie). Dlatego też, konferencję rozpoczęto od omówienia wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzi.

W świetle obowiązujących przepisów, spalanie odpadów z płyt drewnopochodnych wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych w zakresie projektowania i wykonania instalacji do termicznego przekształcania odpadów w kotłowniach zakładowych producentów mebli.

Podkreślić tutaj należy, iż głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza są indywidualne paleniska domowe i lokalne kotłownie. Ze względu na to, że większość „niskich” źródeł ciepła zasilanych jest wciąż węglem słabej jakości, emisja ta ma decydujący wpływ na zanieczyszczenie powietrza w powiecie. Do przyczyn wysokiej emisji pyłów i benzo(a)pirenu do powietrza atmosferycznego zaliczyć należy również spalanie odpadów w paleniskach domowych, w tym tak bardzo powszechnych u nas odpadów płyt wiórowych. Działania w tym zakresie winny podejmować samorządy gminne. Przekazywanie odpadów z płyt wiórowych osobą fizycznym jest nie zgodne z przepisami prawa i karalne.

Proceder ten jest jednak trudny do kontrolowania i eliminowania. Jednak wspólne działania podejmowane przez tutejszy urząd, samorządy gminne i inspekcję ochrony środowiska winny w niedalekiej przyszłości przynieść oczekiwany efekt polegający na wyeliminowaniu odpadów płyt wiórowych jako jednego z wielu źródeł energii cieplnej.

W 2011 roku WIOŚ w Poznaniu dokonał rocznej oceny jakości powietrza na obszarze strefy wielkopolskiej, do której należy powiat kępiński. Wyniki modelowania stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 wskazały, że przekroczenia poziomów dopuszczalnych (50 mg/m3) częstości przekroczeń na naszym terenie występują w gminie Baranów i Łęka Opatowska (liczba dni 37)  oraz w gminie Kępno (39-76 dni). W sumie, wg powyższych obliczeń, obszary przekroczeń obejmują ponad 48 km2 zamieszkałych przez 8,6 tyś mieszkańców, co stanowi ponad 15 % ludności naszego powiatu narażonych na oddziaływanie podwyższonych stężeń pyłu. Ze względu na ochronę zdrowia ludzi, z uwagi na przekroczenia rocznych wartości poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 oraz poziomu dopuszczalnego benzo(a)pirenu, powiat kępiński zakwalifikowano do klasy C.

Zła jakość powietrza na terenie powiatu kępińskiego bez wątpienia jest przyczyną bardzo wysokiej zachorowalności mieszkańców na choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego (znacznie wyższe od średniej w województwie).

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments