XVII Sesja Rady Powiatu Wieruszowskiego

117 marca br. po raz XVII obradowała  Rada Powiatu Wieruszowskiego.

 

 

Radni podjęli uchwały w sprawie: sprawie zmian budżetu powiatu na 2016 r., w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2020,  w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z gminami powiatu wieruszowskiego porozumień partnerskich;

Ponadto  radni wysłuchali informacji: Komendanta Powiatowego Policji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Powiatu Wieruszowskiego w 2015 r.,  Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa powiatu wieruszowskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej w 2015 r. oraz  Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Wieruszowie w 2015 r. dot. działalności wieruszowskiego Inspektoratu Budowlanego.

Dyrektorzy przedstawili sprawozdania z działalności: Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku z filią w Czastarach za 2015 r., Środowiskowego Domu Samopomocy w Chróścinie za 2015 r. i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie w 2015 r. oraz  z realizacji Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2015-2017- za 2015 r. i strategii rozwiązywania problemów społecznych na terenie powiatu wieruszowskiego w 2015 r.

Zastrzeżenia co do informacji Komendanta Powiatowego Policji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Powiatu Wieruszowskiego w 2015 r. miał radny Jerzy Przybył. Zwrócił ponownie uwagę na odbywające się imprezy na terenie Wieruszowa i powiatu wieruszowskiego, które miały jego i innych  zdaniem  charakter imprez masowych a nie posiadały stosownych zezwoleń. Komendant Dworczak odpowiedział radnemu, że wobec zgłoszeń Prokuratura wieluńska uznała, że te imprezy nie były masowe. Radny Przybył nie miał na myśli tylko imprez, które odbywały się w roku 2015 ale poruszył także  wcześniejsze lata.

W rozmowie z powiatowy.pl radny Przybył za przykład dał ostatnią imprezę sylwestrową organizowaną przez Wieruszowski Dom Kultury, w zasadzie do której nie ma większych zastrzeżeń, ponieważ dyrektor placówki dołożył starań o niezbędne zezwolenia. Za przykład niedopełnienia  takowych zezwoleń radny podał imprezę  sylwestrową  2014/2015 organizowaną ad hoc. Teren zabezpieczony na tę imprezę to ok. 0,7 ha, a więc zgodnie z definicją imprez masowych  spełniała ona kryteria imprezy masowej. Prokuratura miała na ten temat inne zdanie. Radny dodał, że  poruszając kwestie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu i uczestników z zewnątrz jest narażony na „opluwanie” go przez pewne osoby, nie mniej jednak cieszy go fakt, że organizatorzy zaczynają spełniać warunki co do organizacji imprez i występują o niezbędne  pozwolenia. „Larum podniesiono by gdyby nie daj Boże coś  się komuś przydarzyło, bo ktoś podszedł lekkomyślnie do organizacji takiej czy innej imprezy i nie zadbał odpowiednio o bezpieczeństwo. Ja nie mam nic do organizacji tych imprez, wręcz przeciwnie, ale niech one będą bezpieczne, by uczestnikom  a zwłaszcza dzieciom nie przydarzyło się  nieszczęście. I to nie ja  powinienem  o to zabiegać ale odpowiednie służby i instytucje prawa. Ja mówię o faktach a komendant o mitach twierdząc że np. na  imprezie sylwestrowej 2014/2015 było 300 osób. Być może  organizator liczył, że przyjdzie 300 osób, ale powinien przewidzieć, że na imprezę, gdzie gra zespół muzyczny przyjdzie dużo więcej. I tak było moim zdaniem. Mówiłem także o wcześniejszych imprezach i tzw. firmach „słup”. Zgłębienia prawnego wymaga impreza „Lipcowe koncerty w Wyszanowie” – mówił radny Jerzy Przybył.

3

 

 

 

Natomiast o zdrowie społeczeństwa Wieruszowa i powiatu wieruszowskiego niepokoi się radny Dariusz Sowiński. Również po raz kolejny radny zwrócił uwagę na palenie w piecach odpadami. Radny zaproponował kontrole pod kątem – czym ludzie palą w kotłowniach.

Pisaliśmy już na ten temat, ponieważ na naradzie rocznej w KPP  poruszano tę kwestie. Komendant poinformował, że uprawnienia co do kontroli mają wójtowie gmin a nie Policja.

Z innych ważnych poruszanych spraw na sesji zainteresowanie  budził temat drogi Klatka – Parcice. Niestety remont nie będzie możliwy, ponieważ Powiat Wieruszowski nie otrzyma dofinansowania. Co do remontu dróg powiatowych interpelacje zgłosił radny Andrzej Dratwa.  W miejscowości Chróścin radny interpelował o zamontowanie na ostrym zakręcie  podświetlonych znaków i tzw. :”sierżanta”. W miejscowości Mieleszyn radny wnioskował o prawidłowe oznaczenie przejścia dla pieszych i zamontowanie barierek. Ponadto sygnalizował o  kompleksową naprawę  drogi powiatowej biegnącej przez miejscowości: Parcice – Chorobel – Żdzary – Makowszczyzna – Wójcin, Żdżary – Koziołek, Radostów I – Łubnice oraz zniwelowanie pobocza przy wszystkich drogach powiatowych. Z interpelacjami radnego można zapoznać się na http://www.powiatowy.pl/2016/03/radny-andrzej-dratwa-zlozyl-interpelacje/

na www.powiatowy.pl

2

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments