XX Jubileuszowy Finał Konkursu „Dzieje Ziemi Kępińskiej”

Mroczen  (1)XX Jubileuszowy Finał Konkursu „Dzieje Ziemi Kępińskiej” odbył się w murach pięknego, zabytkowego Pałacyku w Mroczeniu 16 maja. Organizatorem konkursu jak co roku  w maju jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej.

 

 

Współorganizatorem tegorocznej edycji było Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu. Prezes dziękował dyrektorowi za możliwość przeprowadzenia konkursu w pałacu w otoczeniu pięknej majowej zieleni. Wszystkich zebranych  witał  również gospodarz obiektu dyrektor A. Tyra, który życzył wszystkim  zdobycia najlepszych wyników.

W finale konkursu udział wzięli uczestnicy wyłonieni w eliminacjach gminnych, do których przystąpiło 111 uczniów z 11 gimnazjów. Do finału zakwalifikowało 28, ale w finale wzięło udział 23 uczestników z 9 gimnazjów.

Dzisiejszy finał jest już jubileuszowy, zorganizowany po raz dwudziesty. Jednym  z zadań statutowych TMZK jest krzewienie regionalizmu i w uzupełnieniu programów szkolnych staramy się poprzez ten konkurs uzupełnić wiedzę o bogatej historii naszej  ziemi kępińskiej. Prezes TMZK  M. Lorenz zapoznał finalistów z regulaminem konkursu. Warunkiem finału jest napisanie – opisanie sylwetki ( w tym roku człowieka z pasją).

26 osób napisało historię – biogram człowieka z pasją. Dwie osoby nie dostarczyły pracy pisemnej( dopuszczone warunkowo), tym samym straciły możliwość zdobycia maksymalnie 5 punków. Komisja konkursowa dokonała oceny tych prac i stwierdziła, że Centrum Regionalizmu wzbogaciło się o kilkanaście następnych kolejnych biogramów.  Finaliści opisali w biogramach życie i pasję m. in.: księży, samorządowców, pedagogów, nauczycieli, filatelistów, miłośników historii, sportowców, muzyków – mówił prezes TMZK Marian Lorenz

Sam  finał składał się z dwóch części, pierwsza część to test pisemny, w którym uczestnicy mogli maksymalnie zdobyć 46 p. a w drugiej ustnej części uczestnicy odpowiadali na przygotowany zestawy pytań za 2+4+6pkt. Uczestnicy losowali nr stolika, otrzymywali test, który pisali przez pół godziny.

W czasie sprawdzania testów w przerwie między jedną, a drugą częścią organizatorzy zaprosili gości, uczestników i ich opiekunów do sali gimnastycznej. Tam odbyła się część oficjalna czyli powitanie przez prezesa TMZK przybyłych gości, uczestników i ich opiekunów. Uczniowie gimnazjum – członkowie szkolnego kółka teatralnego” Echo Pałacu” przygotowali program artystyczny zapraszając zebranych na spektakl teatralnej pt. „O służącej, która pokochała kupca”. Gra aktorska, stroje  bardzo podobały się widzom, którzy spektakl przyjęli z dużym aplauzem owacją na stojąco.

Po spektaklu wyrzyscy wrócili do pałacu na część ustną finału konkursu, wyłoniona najlepsza  z najlepszych 11. uczniów przystąpiła do ścisłego finału.

W tej części uczniowie wybierali  zestaw pytań z pytaniami za 2,4 i 6 pkt., kolejność odpowiadania na pytanie wg wyboru odpowiadającego przed komisją. Komisja pracowała w składzie: Sławomir Kasztelan – przewodniczący, Krystyna Sumisławska, Florian Piasecki , Zbigniew Górecki. Konkurs w części finałowej prowadziła G. Grzesiak. Ponadto nad przebiegiem konkursu czuwali: G. Badowski, Maria Dwernicka, Maria Łabuda, Maria Zięba. Pytania nie należały do najłatwiejszych i z odpowiedziami na niektóre  uczestnicy mieli jednak problemy.  W konkursie można było łącznie zdobyć 63 punkty.

Ostatecznie jednak wyłoniono zwycięzców. Prezes witał zaproszonych gości, którzy przybyli już w czasie pisania testu: poseł A. Możdżanowską, poseł B. Henczycę, wójta G. Hadzika, M. Fralę – Kędzior, wicestarostę G. Jany, B. Grobelnego, media. Przewodniczący Komisji konkursowej S. Kasztelan przedstawił wyniki konkursu przed ścisłym finałem w którym uczestniczyło 11 osób.

Po rundzie finałowej części ustnej  okazało się, że :

 I miejsce w XX Finale Konkursu Dzieje Ziemi kępińskiej zdobyła  Magdalena  Latusek z Gimnazjum  w Krążkowach  – 62 p.,  

na II miejscu znalazła się Justyna Ruszkowska z Gimnazjum w Mroczeniu – 56p.

III miejsce należało do Agata Piórek z Gimnazjum z Bralina – 55p.

IV miejsce – Julita Krowiarz  ( Gimn. Trzcinica) i Głowiak Daria (Gimn. Krążkowy),    V miejsce – Panek Jan (Gimn. Mikorzyn). VI miejsce – Skiba Aleksandra     ( Gimn. Perzów), VII miejsce – Pawlak Cyntia ( Gimn. Kępno nr 1), VIII miejsce – Tomasz Tomalik (Gimn. Kępno nr 2) i Weronika Kruber (Gimn. Trzcinica), IX miejsce – Lenart Alicja ( Gimn. Mroczeń).

Nagrodę dla najmłodszego finalisty – Jakuba Partyki wręczyła wicestarosta G. Jany

Finałowa dziesiątka otrzymała nagrody rzeczowe, m.in. tablety, słuchawki,  nagrody książkowe, zestawy głośników bezprzewodowych.  a  trzy najlepsze szkoły – dyski zewnętrzne. Nagród była lawina. Pierwszej dziesiątce nagrody własne wręczała poseł B. Henczyca. Były nagrody od gmin, starostwa. Wszystkim uczestnikom konkursu i nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu wręczono nagrody książkowe oraz dyplomy i podziękowania.

Prezes TMZK Marian Lorenz dziękował fundatorom nagród za ofiarność, przygotowanie i przekazanie środków finansowych po to, by konkurs, jak co roku mógł się odbył i miał odpowiednią oprawę. Współorganizatorowi – Gimnazjum w Mroczeniu dziękował natomiast za pomoc w organizacji i gościnne przyjęcie w murach gimnazjum. Goście  gratulowali uczestnikom wiedzy o naszej małej Ojczyźnie a członkom Towarzystwa za krzewienie jej w najmłodszych mieszkańcach naszego powiatu.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mroczeń. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments