,,Mocium Panie”… Aleksander hr. Fredro i Jego potomkowie

aleksander-fredroW dniu 9 czerwca 2016 roku zorganizowałem spotkanie Komitetu Fredrowskiego z okazji 140 rocznicy śmierci Aleksandra hr. Fredry.  Spotkanie Komitetu odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy Tomasza Kucharskiego w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy. Wśród zaproszonych gości przybili m.in. Zastępca Burmistrza Pragi Południe m. st. Warszawy Michał Wieremiejczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus.

 

Ustalono, że w dniu 24 czerwca 2017 roku na terenie Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Fredrowski ,, Mocium Panie ”.  Następne spotkanie Komitetu Fredrowskiego oraz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Aleksandra hr. Fredry w Warszawie odbędzie się w dniu 15 czerwca 2016 r. o godz. 12.00 w Biurze Kultury m. st. Warszawy przy ulicy Niecałej 2.

Warto przypomnieć że w tym roku przypada 140 rocznica śmierci naszego komediopisarza Aleksandra hr. Fredry. Z tej okazji w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się 28 września 2016 roku o godz. 12.00 seminarium pod tytułem „Żołnierze Polscy w armii napoleońskiej ” oraz czytanie fragmentu autorstwa Aleksandra hr. Fredry ,, Trzy po Trzy „.  Patronat Towarzystwo Historyczne im. Szembeków otrzymało od Burmistrza Dzielnicy Praga Południe m. st Warszawy Tomasza Kucharskiego, Dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dr Jana Tarczyńskiego.

Warto dodać, że w roku 2017 przypada 30 rocznica mojej kulturalnej działalności na terenie Miasta i Gminy Kępno, Miasta i Gminy Wieruszów i innych miastach Wielkopolski. Z tej okazji w Kępnie (termin do ustalenia z Burmistrzem Miasta i Gminy Kępno Piotrem Psikusem) odbędzie się benefis Władysława Ryszarda Szeląga. To właśnie w maju 1987 roku zorganizowałem pierwsze spotkanie literackie na temat poetki Haliny Poświatowskiej w miejscowym L.O. im. majora Sucharskiego w Kępnie, również w tym samym czasie zostało zorganizowane spotkanie literackie w miejscowym L.O. im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie.

Od 1994 roku przeniosłem się do Warszawy, by działać na polu kulturalnym i edukacyjnym nie zapominając o swojej działalności w Wieruszowie, Baranowie, Siemianicach – rodowej siedzibie Szembeków i Fredrów oraz rodu Szeptyckich, Wieluniu, Kępnie, Ostrzeszowie, Jarocinie, Poznaniu, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Wrocławiu i innych miastach.

Za swoją działalność otrzymałem wiele odznaczeń państwowych m.in. w roku 2014 od Przewodniczącej Rady Miasta Stołecznego Warszawy Ewy Grupińskiej Malinowskiej, od Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy – nagrodę rady Miasta Stołecznego Warszawy za wybitne zasługi na Miasta Stołecznego Warszawy oraz 20 lecie działalności kulturalnej dla Warszawy i Mazowsza, również od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika otrzymałem medal Pro Mazovie za wybitne zasługi w rozwoju kultury dla Mazowsza. W roku 2015 z okazji 25 lecia Towarzystwa Historycznego im. Szembeków od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego otrzymałem medal Pro Memoria i szablę oficerską, wcześniej otrzymałem medal Pro Patria.

Najbardziej pamiętam o swojej działalności w Wieruszowie. Przypomniałem w roku 1995 Ks. Majora pilota Szczepana Walkowskiego rodem z Wieruszowa,  pamiętam w Kępnie o pułkowniku Thilu Powstańcu Wielkopolskim rodem z Doruchowa czy o Ojcu Spółdzielczości Ks. Piotrze Wawrzyniaku, czy o Marii z Fredrów hr. Szembekowej. patronki kępińskiej Biblioteki Publicznej.

Pragnę nadmienić, że w roku 2014 z okazji 20 rocznicy mojej działalności dla Miasta Stołecznego Warszawy i Mazowsza w Mazowieckim Instytucie Kultury przygotowałem swój benefis.

Najbardziej na sercu leży mi promocja młodych talentów; od malarstwa, poezji, historii, teatru itd.  Dlatego przy Towarzystwie został powołany Klub Literacki Pegaz im. Władysława Sebyły (przewodniczącą w/w Klubu jest poetka Agnieszką Żądło-Jadczak) czy Klub Malarzy im Artysty Stanisława Feliksa hr. Szembeka.

Pragnę nadmienić, że w maju 1990 został zarejestrowany przez Sąd Wojewódzki w Kaliszu – Towarzystwo Historyczne im. Szembeków od 1994, w/w Towarzystwo działa w Warszawie.

Drogi czytelniku,

jeżeli interesujesz się historią , poezją, malarstwem, teatrem  – to zapraszam do działalności Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.
Można zobaczyć działalność w/w Towarzystwa na Facebooku Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.

Władysław Ryszard Szeląg
Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie

 

       Aleksander hr. Fredro i Jego potomkowie   

„Żołnierz i poeta” – te słowa Aleksander hr. Fredro zlecił napisać po swojej śmierci na klepsydrze. Był  jednak nie tylko żołnierzem napoleońskim, poetą  oraz autorem wspaniałych komedii i równie znakomitych pamiętników, ale również ziemianinem – zapobiegliwym gospodarzem majątku, inwestorem wierzącym w rozwój przemysłu, społecznikiem i posłem na Sejm. Był też kochającym mężem, troskliwym ojcem rodziny i niezrównanym znawcą ludzkiej natury.

Wszyscy badacze jego biografii i spuścizny podkreślają bogatą i barwną osobowość Fredry, szeroki krąg jego zainteresowań i prac. Jego ukochaną wnuczką była Maria, córka syna komediopisarza Jana Aleksandra i Marii z Mierów – nazwana przez Fredrę Mimi. Po dziadku i ojcu  odziedziczyła talent pisarski. Miały go również jej córki – Jadwiga i Zofia. Matka Marii zmarła po porodzie Marii. Dzieci Jana Aleksandra hr. Fredry – Maria i jej brat Andrzej oddani zostali pod opiekę dziadków i u nich w  Beńkowej Wiszni koło Lwowa  przyszła pisarka i działaczka patriotyczna spędziła dzieciństwo i młodość.

W roku 1881 roku po ślubie z Piotrem hr. Szembekiem (uczestnik powstania styczniowego) przeniosła się do męża do Siemianic (powiat kępiński – Gmina Łęka Opatowska). Przeprowadzka do Wielkopolski zbiegła się z nasileniem antypolskiej polityki władz pruskich toteż Szembekowa od razu włączyła się w działalność patriotyczną i oświatową m.in. aktywnie protestując przeciw masowym wysiedleniom Polaków w latach 1885 – 1890 (tzw. rugom pruskim).

Maria była obdarzona fredrowskim zmysłem humoru i obserwacji/ do pisania zachęcił jąpodobno mąż. Pod jego wpływem zaczęła publikować w. Łowcu Polskim‘’. Jej debiutancki tomik ,,Wiersze ulotne ‘’ ukazał się w roku 1887 w Krakowie pod pseudonimem M. Pleszowic. Publikowała w ,, Dzienniku Polskim ‘’,  Dzienniku Poznańskim‘’, ,, Bibliotece Warszawskiej.

Zaangażowana, podobnie jak dziadek, w sprawy społeczne wspierała  Towarzystwo Czytelni Ludowych, Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ oraz Kółek Rolniczych. Po śmierci męża w 1896 roku hrabina Szembekowa prowadziła tajną szkołę polską dla dzieci wiejskich, w której uczyły się jej córki: Zofia (zakonnica z zakonu Sióstr Niepokalanek – Siostra Krysta spoczywa koło klasztoru w Szymanowie k. Warszawy), Jadwiga (przyszłe pionierki wielkopolskiej etnologii i archeologii).

W 1898 roku po śmierci brata Andrzeja hr. Fredro przeniosła do Siemianic część archiwum i zbiorów Fredrów. Znalazły się tam m.in. rękopisy komedii Aleksandra hr. Fredry, afisze z teatrów lwowskich, autografy Adama Mickiewicza, obrazy m.in. Juliusza Kossaka a także zbrojownia Szembeków. Archiwum dziadka udostępniła historykom i badaczom literatury. W 1902 opublikowała Maria hr. Szembekowa rozprawę o dziadku męża, generale Piotrze hr. Szembeku, uczestniku powstania listopadowego a także uczestniku kampanii napoleońskiej, którego imię nosi Plac na warszawskiej Pradze Południe a także z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w roku 2010 nadano w Warszawie imię generała Piotra Szembeka Gimnazjum nr.22.

Napisała wspomnienia z dzieciństwa ,,Dworek na Chorążczyźnie. Jednocześnie brała udział w pracach powstałego w roku 1911 Towarzystwa Opieki nad ociemniałymi w Laskach  pod Warszawą. Łożyła na zorganizowanie w Poznaniu kuchnie dla ubogich. W 1927 r napisała ,,Niegdyś„,  ,,Wspomnienia moje o Aleksandrze hr. Fredrze ‘’.

Zmarła u córki Jadwigi hr. Szeptyckiej w Przyłbicach pod Lwowem 4 stycznia 1937 r., została pochowana obok męża i syna Aleksandra w krypcie Szembeków przy kościele pw. św. Idziego w Siemianicach. Była odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Archiwa fredrowskie zostały umieszczone przez wnuczkę Aleksandra hr. Fredry w latach 20 i 30 w Bibliotece Ossolińskich we Lwowie, część zbiorów przekazała córce Jadwidze (została wraz z mężem Leonem hr. Szeptyckim zamordowana w swoim majątku Przyłbicach we wrześniu 1939 przez NKWD i jej syn Andrzej, jako kleryk a zarazem oficer Wojska Polskiego  został zamordowany wiosną 1940 r przez NKWD w Katyniu). Jadwiga zdeponowała w kwietniu 1939 roku do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dopiero w roku 1988, jako Prezes Klubu Miłośników im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej w Hanulinie k. Kępna zorganizowałem spotkanie fredrowskie w Siemianicach, doprowadziłem do nadania Bibliotece Publicznej w Kępnie imienia Marii z Fredrów hr. Szembekowej. Wpierał mnie wybitny fredrolog z Wrocławia profesor Bogdan Zakrzewski oraz prawnuczka Aleksandra hr. Fredry Anna hr. Szeptycka z Poznania. Poświęcenie Biblioteki w maju 1990 dokonał Ks. Proboszcz Zbigniew Rapior, odbyła się również  specjalna sesja fredrowska w roku 1993.

Z okazji 200 rocznicy urodzin Aleksandra hr. Fredry – Towarzystwo Historyczne im. Szembeków zorganizowało pierwszą w Polsce sesje fredrowską w Teatrze Dramatycznym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, odbyła się w Tatrze Polskim w Bydgoszczy wystawa fredrowska.  Brałem udział, jako Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w telewizyjnej ,,Papkinadzie”  z wybitnym aktorem znawcą sztuki Aleksandra hr. Fredry  Andrzejem Łapickim.

Z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków – Szkoła Podstawowa nr. 34 w Częstochowie otrzymała imię Aleksandra hr. Fredry a także 81 Liceum Ogólnokształcące w Warszawie otrzymało imię Aleksandra hr. Fredry. W roku 1997 Towarzystwo Historyczne im. Szembeków zorganizowało I Festiwal Fredrowski „Mocium Panie” dla młodzieży w Warszawie. W roku 2012 został powołany Ogólnopolski Komitet Obchodów 220 rocznicy urodzin Aleksandra hr. Fredry z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę, na mocy której rok 2013 został ogłoszony Rokiem Aleksandra hr. Fredry na Mazowszu.

Również z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków – Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła stanowisko upamiętnienia Aleksandra hr. Fredry na terenie Miasta Stołecznego Warszawy. Dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn przy wsparciu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków zorganizował w Teatrze Polskim – Festiwal Fredrowski dla młodzieży.  W październiku 2015 roku został powołany Komitet Fredrowski z okazji 140 rocznicy śmierci Aleksandra hr. Fredry oraz Społeczny Komitet  Budowy Pomnika Aleksandra hr. Fredry w Warszawie

Władysław  Ryszard  Szeląg

     Prezes  Zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w  Warszawie                                                                     

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytelnik
7 lat temu

Wielki szacun dla pana prezesa. Mocium panie…