Promocja folderu Powiatu Kępińskiego

folderpk (1)W dniu 16 czerwca 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Kępnie odbyła się promocja nowego folderu Powiatu Kępińskiego. Spotkanie prowadził Naczelnik Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Marcin Wiśniewski i witał gości, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu m.in.:

 

Poseł na Sejm RP Andżelika Możdżanowska, władze Powiatu Kępińskiego  Starosta Kępiński Witold Jankowski i Wicestarosta Kępiński Grażyna Jany, radna RP Jolanta Jędrecka, regionalistów z TMZK, Rafał Dąbik z Powiatu Wieruszowskiego, uczniów – laureatów  Konkursu „ Dzieje Ziemi Kępińskiej”, opiekunów  media.

Dzisiejsze spotkanie to niejako trzy w jednym. Po pierwsze to patriotyzm, albowiem nie myślimy tylko o naszym kraju, ale również i tych małych ojczyznach  jakimi są gminy, powiat. Gościmy dzisiaj uczniów, którzy w sposób szczególny wypowiedzieli się na temat znajomości naszego powiatu na konkursie „ Dzieje Ziemi Kępińskiej” organizowanym przez TMZK. Za tą wiedzę na temat naszego powiatu, naszej wspólnej ojczyzny podziękować- mówił Starosta Witold Jankowski.

Następnie głos zabrała jedna z inicjatorek spotkanie z laureatami  Poseł na Sejm Andżelika Możdżanowska. Dziękuję za możliwość spotkania się z uczniami laureatami konkursu i organizatorami konkursu Towarzystwem Miłośników Ziemi Kępińskiej, z którym mam przyjemność pracować jako członek honorowy. To zaszczyt i wielkie zobowiązanie. Podziękowania kieruję do TMZK i młodzieży, która tak aktywnie angażuje się w życie naszych małych ojczyzn. Za to, że chce poznawać nasze dzieje i chce je promować. Ta solidarność pokoleń jest niezwykle ważna. Słowa uznania kieruje do wszystkich nauczycieli gmin naszego powiatu. Zawsze możecie liczyć na moją pomoc – dodała poseł A. Możdżanowska.

Organizatorzy spotkania uhonorowali laureatów  jubileuszowego XX Konkursu „ Dzieje Ziemi Kępińskiej”. Pamiątki i listy gratulacyjne wręczyła poseł A. Możdżanowska i Starosta W. Jankowski wraz z  Wicestarostą G. Jany i prezesem, TMZK M. Lorenzem.  Laureaci konkursu to: Magdalena Latusek, Justyna Ruszkowska, Agata Piórek, Daria Głowik, Aleksandra Skiba, Jan Panek, Tomasz Tomalik, Julita Krowiarz, Weronika Kruber, Alicja Lenart, Cyntia Pawlak, Iga Tuz oraz Milena Wojdyga.

Kolejna część spotkania to prezentacja najnowszego folderu „Powiat Kępiński” w formie multimedialnej. Ten folder otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania. Zarówno nowy folder Powiatu Kępińskiego, jak i widokówki oraz mapę powiatu opracował Wydział Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Kępnie. W prezentacji zawarto również widokówki powiatu prezentujące zabytkowe, drewniane kościółki znajdujące się na terenie powiatu.

Nowy folder  „ Powiatu Kępińskiego” opatrzony w logo powiatu ilustruje bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu, liczne zabytki drewnianej architektury sakralnej, pałacyki i dworki, pomniki przyrody, rezerwaty leśne, a także bogatą ofertę kulturalno  – sportową oraz zasoby edukacyjne i zrealizowane inwestycje.

Powiat będzie angażował się wydania folderów, widokówek, które w jakiś sposób będą promować nasz powiat. W marcu powiat wydał publikacje poświęconą żołnierzom wyklętym. Zachęcamy regionalistów bo, wy dysponujecie materiałami archiwalnymi, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego, by wspólnie w oparciu materiały wydać nowe inne publikacje korzystając z waszej rady i doświadczenia.

Współpraca się rozwija chociażby przez dofinansowanie do publikacji czy nagród, a wydaliśmy publikację o TMZK ze środków powiatu kępińskiego. Zachęcam pedagogów jak i młodych historyków, aby wstępowali w nasze szeregi i dalej kontynuowali i rozwijali wiedzę o regionie. Dziękuję pani poseł za wsparcie finansowe. Droga młodzieży rozwijajcie swoje talenty, pracujcie dla dobra naszej ojczyzny i drugiego człowieka dodał prezes TMZK.

Chciałam podziękować TMZK za inicjatywę, która tyle lat w formie konkursu funkcjonuje, a także dzieciom, młodzieży i nauczycielom, bo z tego co wiem,  to praca nad przygotowaniem do konkursu trwa od października do momentu rozstrzygnięcia. Za te wszystkie godziny w bibliotekach, czytelniach, internecie, za wyszukiwanie i informacji i za to, że poświęciliście swój czas po to, by młodzież tą wiedzę mogła zdobyć. Za niedługo pójdziecie w świat, szerzcie tą wiedzę o naszej małej ojczyźnie, opowiadajcie o tym co się u nas dzieje , bo wy tą wiedzę posiadacie. Dziękuję za to, że zdobywaliście wiedzę, by do tego konkursu przystąpić. Podziękowania kieruję do opiekunów i nauczycieli, którzy pracowali z cała grupą 130 osób, które przystąpiły do konkursu – mówiła wicestarosta.

Umiłowanie Ziemi ojczystej to cecha, która mogą pochwalić się krajoznawcy regionu. W PTTK takie osoby zdobywają z czasem tytuł instruktora. Zarząd Główny i Komisja Krajoznawcza z okazji 60 –  lecia  Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego przyznała TMZK w Kępnie za niestrudzone poznawanie i rozwijanie pasji piękna ojczystego kraju i zaangażowanie na rzecz krajoznawstwa przyznała dyplom podziękowanie oraz dyplom uznania dla Mariana Lorenza za szczególne promowanie poznawania piękna Ziemi Kępińskiej. Dyplomy przekazał R. Dąbik

W Siemianicach od stu lat jest tradycja dywanów kwiatowych a układa się je w miejscach, które a jakiś sposób związane były z Napoleonem. O tradycji, patriotyzmie i działalności Stowarzyszenia Genius Loci opowiedziała prezes K. Macioszczyk. Wspomniała o Dniu Chrześcijaństwa  organizowanym przez towarzystwo. Zwróciła uwagę na brak wiadomości udokumentowanej o wysiedleniach.

Przy kawie, herbatce długo dyskutowano na tematy naszych małych ojczyzn i wymieniano doświadczenia, zrodziło się też wiele pomysłów na promocję naszego regionu.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments