Dożynki Gminno – Parafialne w Osinach

DSCF1458 (Copy)W niedzielę 14 sierpnia 2016 r. wszystkie drogi prowadziły do miejscowości Osiny, gdzie odbyły się Gminno – Parafialne Dożynki Gminy Kępno. W tym roku organizatorami corocznego  gminnego święta plonów było Burmistrz Miasta i Gminy Kępno, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kępnie oraz Rady Sołeckie miejscowości  Osiny i Szklarki Mielęckiej wraz z mieszkańcami tych sołectw.

Co rok takie święta plonów odbywają się w innych sołectwach w roku ubiegłym odbyły się w sercu gminy czyli w Kępnie. Osiny i Szklarka Mielęcka odświętnie udekorowana scenkami, w których centralnym elementem było zżęte zboże.

Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się korowodem dożynkowym, który przejechał ze Szklarki Mielęckiej do Osin  na plac przy Domu Ludowym, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe. Z wieńcami dożynkowymi przyjechały w korowodzie delegacje wszystkich sołectw. Rolę starostów dożynkowych pełnili p. Elżbieta Ćwik i p. Stefan Banaś.

Na dożynkach witano Burmistrza Piotr Psikusa, Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Stachowiaka, przedstawicieli parlamentarzystów, Straży Miejskiej, sołtysów sołectw Gminy Kępno, przedstawicieli: jednostek organizacyjnych, Spółek Komunalnych, Rady Seniorów i Sportu, radnego Sejmiku Woj. Wlkp. K. Kozana, władz samorządu Powiatu Kępińskiego, radnych powiatowych i gminnych, przedstawicieli państwowych i samorządowych urzędów działających na terenie Gminy Kępno, delegacje KGW, OSP i stowarzyszeń z terenu gminy, media, delegacje PZERiI i UTW, rolników i licznie przybyłych mieszkańców Osin oraz Szklarki Mieleckiej, i mieszkańców MiG Kępno. Po powitaniu odczytano list od Marszałka Woj. Wielkopolskiego M. Woźniaka. Pisma podobnej treści przekazali również wicemarszałkowie oraz członkowie Zarządu Woj. Wielkopolskiego. List z życzeniami i podziękowaniami za rolniczy trud od poseł Andżeliki Możdżanowskiej odczytała A. Wojtaszek. Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta dożynkowa koncelebrowana przez proboszcza parafii św. Marcina w Kępnie ks. kanonika Jerzego Palpuchowskiego.

„Zebraliśmy się, by modlić się dziękować za zebrane plony, by nigdy nikomu nie zabrakło chleba, tego chleba codziennego. Panie Burmistrzu ukłon w Twoją stronę, tak trzeba trzymać i tak trzeba łączyć, bo nie można dzielić miasta i wsi. Tobie i wszystkim tu zgromadzonym niech dobry Bóg błogosławi. (…)Dzisiaj przede wszystkim trzeba chylić czoło przed mieszkańcami Osin i Szklarki Mielęckiej, to ich wkład, oni chcieli się tu pięknie zaprezentować i zaprosili nas tu wszystkich z całej naszej gminy. (…) To dzięki pracy rolników, dzięki ich zaangażowaniu te piękne spotkania odbywają w tej scenerii plenerów i wiosek. I tak jak słyszeliśmy w czytaniach, że nie wszystko zależy od człowieka. Zapewne trzeba jakieś plany snuć, realizować, żeby dokonać tego wszystkiego w życiu, w pracy, ale życie nie zależy od mienia. Trzeba też pamiętać o samym sobie, o zdrowiu, i o tym co pragniemy zrealizować i pozostawić po sobie. (…)Spraw Panie, aby nikomu nie zabrakło w tym roku pożywienia. Wspomagaj swoją Łaską wszystkich, którzy pracowali na roli, a nas naucz dzielić się swoimi darami z każdym kto będzie w potrzebie i niedostatku. A po doczesnym życiu niechaj nas niosących pełne naręcza dobrych uczynków przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Maryja najdoskonalszy owoc Ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do wiecznego szczęścia.

Mszę zakończono wspólnym odśpiewaniem „ Boże, coś Polskę”. Swym śpiewem mszę uświetniła Kapela Ludowa „ Doruchowianie”. Podczas mszy ks. proboszczowi przekazały dary ziemi  wieniec oraz dorodny bochen chleba- delegacje ze Szklarki Mielęckiej (Maria Latusek, Rozalia Musiała, Zenon Januszek) wieniec dożynkowy – ( wykonany przez panie z KGW), oraz delegacja młodzieży z Osin (Paulina Lorenz, Jakub Dyla, Paweł Kukuła, Maciej Jański i Mateusz Gabryś) wieniec dożynkowy, który wykonali członkowie rodziny sołtysa.

Po mszy okolicznościowe przemówienia przedstawili sołtysi obu wiosek Agata Sikora i Andrzej Gabryś. Radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Dożynki to ukoronowanie żniwnego trudu  ponoszonego przez ludzi pracujących na roli – mówiła sołtys A. Sikora, zatem weselmy się i radujmy, cieszmy się wszyscy rześkim powietrzem, soczystą zielenią, kolorami różnych roślin pól, sadów i przydomowych ogródków, bo w związku z wiadomym przedsięwzięciem za rok już tutaj tak może nie być dodał sołtys A. Gabryś. Pragniemy podziękować wszystkim mieszkańcom Szklarki Mielęckiej o Osin, którzy włączyli się we wszystkie prace społeczne na rzecz organizacji dożynek: wystroju posesji, zorganizowania korowodu dożynkowego, przygotowania wieńców dożynkowych, polskiego chleba upieczonego z tegorocznej mąki i upieczonego ciasta –dodała sołtys. Szczególnie pragnę podziękować dużej rzeszy młodzieży z Osin na którą zawsze można liczyć. Życzymy wszystkim miłym gościom i mieszkańcom naszych miejscowości radosnego dożynkowego biesiadowania dodał sołtys A. Gabryś.

Następnie odczytano listy z podziękowaniami  i życzeniami od poseł B. Henczycy (list odczytała dyr. biura E. Pieles). Kolejne listy odczytał przedstawiciel senatora Ł.Mikołajczyka od senatora i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela.

Potem wszyscy obecni mieli okazję obejrzeć staropolski obrzęd dożynkowy chleba i wieńca w wykonaniu zespołu „Doruchowianie” piosenkami dożynkowymi m. in: „Otwierajcie nam tu szeroko wrota”, „Hej ode wsi do miasta”, a potem przyśpiewki dożynkowe.

Najważniejszy obrzęd dożynkowy to uroczyste przekazanie  wieńca i bochna chleba upieczonego z tegorocznej mąki na ręce Burmistrza P. Psikusa przez starostów dożynkowych Elżbietę Ćwik i Stefana Banasia. Po nim tradycyjnie  przy muzyce zespołu wokoło wieńca i chleba umieszczonego na specjalnie przygotowanym stole – odtańczono taniec wieńca i chleba, a wspólnie z zespołem tańczyli, burmistrz, starostowie dożynek, ks. proboszcz, przedstawiciele RM i kilku zaproszonych gości.

„Po raz kolejny się okazało, że w przyśpiewkach ludowych jest wiele mądrości, racji i prawdy.np. Na prowincji niech będzie inaczej, niech wspólnota wspólnotę znaczy. „Witam wszystkich na tegorocznych dożynkach Gminno – Parafialnych dzisiaj organizowanych przez sołectwa Osiny i Szklarka Mielęcka przy współpracy z UMiG oraz Rady Miejskiej. Święto zbierania plonów jest znane ludzkości od wieków. W Starożytności dziękowano wielu bogom za otrzymane dary. Składano ofiary, bardzo głęboko przeżywając ten czas. To właśnie uduchowienie stanowiło wzniosłość tej chwili, wzniosłość, która była okraszona wielką radością. Dzisiaj w Osinach i Szklarce Mielęckiej ta radość rozbrzmiewa. Dożynki jakie znamy już od XI w. zachowały tradycje wieńca i chleba, kwiatów i odświętnych ubrań. Dzisiaj spotykamy się, jako społeczność różnorodna. Jedni o tradycji wiedzą więcej, inni zdecydowanie mniej. Dla jednych uprawa to praca, dla innych to tylko część pewnego procesu inwestycyjnego. Jestem przekonany, że to święto nas wszystkich. Rolnicy, ogrodnicy, sadownicy wykonują pracę, której owoce zapewniają nam produkty nieocenione dla codziennej egzystencji. Nie ulega wątpliwości, że chleb to też symbol. W Starym Testamencie znajdziemy zdanie: Przedniejsze potrzeby życia ludzkiego to woda, chleb, odzienie i dom. Wysiłek uprawiających ziemię pozwala nam tym chlebem się cieszyć. Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy – za całoroczny trud w imieniu swoim i samorządu Miasta i Gminy Kępno i mieszkańców Gminy Kępno serdecznie Wam dziękuję. Nie mam pewności czy język jakim się posłujemy potrafi wyrazić wdzięczność za czas poświęcony tak trudnej powinności. Dary ziemi to świętość, którą dzięki Wam rolnikom my otrzymujemy każdego dnia. Życzę wszystkim pracującym na roli wiele szczęścia, wytrwałości i przychylności Bożej. Oby wszystkie modlitwy były wysłuchane, a przyszły rok nie był gorszy niż obecny. Życzę życzliwości ze strony innych ludzi, zrozumienia, satysfakcji i pogody, która uczyni kłosy ciężkimi podczas tegorocznych zbiorów. Był czas wytężonej pracy, wyrzeczeń i poświęcenia. Korzystajmy z radości jaką możemy się dzielić podczas tegorocznego święta plonów. mówił podczas wystąpienia Piotr Psikus. Na koniec wystąpienia zacytował słowa wielkiego poety C. K. Norwida mówiące o tym jak wiele dla narodu polskiego znaczy chleb, tradycja i dożynki, to wszystko co jest naszą kulturą – „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie, dla darów nieba tęskno mi Panie.” Potem głos zabrał przewodniczący A. Stachowiak, który podziękował rolnikom za ich trud włożony w tą pracę.

Głos zabrał jeszcze ks. kanonik J. Palpuchowski życzył, by wszyscy przeżywali radość biesiadowania i tego spotkania. Niech wszystkim Bóg błogosławi.

Starostowie dożynkowi i burmistrz dzielili się dożynkowym chlebem z licznie zebranymi na święcie plonów. Dla wszystkich przygotowano poczęstunek, było ciasto, kawa, herbata i tradycyjna grochówka oraz część artystyczna, w której wystąpili: Biesiada Frantowska i Tercet Egzotyczny.

Biesiada Frantowska przedstawiła rozśpiewane, wspaniałe widowisko muzyczne, w którym czwórka aktorów śpiewała przez dwie godziny znane i lubiane przeboje sprzed lat, były piosenki staropolskie, lwowskie i z warszawskiej ulicy, piosenki góralskie, śląskie, krakowskie, miłosne. Repertuar Biesiady Frantowskiej bogaty każdy coś dla siebie znajdzie,  to zespół, który każdemu w duszy gra. Rozpoczęli blokiem staropolskim w staropolskich kostiumach: Pije Kuba do Jakuba, Gorzałka bardzo dobra jest, potem zmiana strojów i piosenki lwowskie Grand zabawa i inne, piosenki o Warszawie, a potem utwory lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, piosenki o Warszawie, były też piosenki cygańskie w strojach cygańskich: Zagraj mi piękny cyganie, Ore More i wiele innych.

Gwiazdą spotkania dożynkowego była ikona polskiej muzyki rozrywkowej – „Tercet Egzotyczny”. Robert Zaborski opowiedział historię zespołu oraz opowiedział jak powstało muzeum w Lubiniu poświęcone temu zespołowi. W 2001 roku zmarł założyciel i lider Tercetu – Zbigniew Dziewiątkowski, a także gitarzysta Zbigniew Adamkiewicz. Mimo bólu po stracie męża i kolegi Izabella Skrybant-Dziewiątkowska postanowiła grać dalej i zaprosiła do współpracy Włodzimierza Krakusa i Janusza Konefała.

Licznie zgromadzona publiczność miała okazję w niedzielny dożynkowy wieczór posłuchać i pośpiewać wspólnie największe przeboje Tercetu Egzotycznego. Wokalistką zespołu jest Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Tercet Egzotyczny wykonuje muzykę w stylu latynoamerykańskim. Zespół wyróżnia się charakterystycznym stylem, na który składają się meksykańskie stroje. Wokalistka  stała się prawdziwą gwiazdą, która uwiodła widzów wspaniałym głosem, urodą i scenicznym wizerunkiem. Tercet Egzotyczny gra dalej, ciesząc się niesłabnącym uwielbieniem fanów, co można było zobaczyć przy okazji koncertu na dożynkach w Osinach. Po koncercie zabawa taneczna

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Osiny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments