Albumy powędrowały do Trzcinicy

??????????Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku Leszek Puchała przekazał na ręce dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy Renaty Gość dwa egzemplarze publikacji albumowej, w której została zamieszczona akwaforta Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wodzicznej autorstwa Czesława Wosia z Ostrowa Wielkopolskiego.

Jeden egzemplarz wydanej w lipcu br. publikacji ,,Motywy sakralne w grafice i ekslibrisie” wzbogacił zbiory regionalne Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy. Drugi egzemplarz, zgodnie z rozmową Renaty Gość – dyrektor GBP w Trzcinicy oraz Leszka Puchały – dyrektora MBP w Sanoku, dyrektor trzcinickiej książnicy przekazała do biblioteczki parafialnej na ręce ks. kanonika Wiesława Cieplika – proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Bp w Trzcinicy.

Przygotowując wydawnictwo „Motywy sakralne w grafice i ekslibrisie”, Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku, wybrała z prywatnej kolekcji Zbigniewa Osenkowskiego prace artystów z nim zaprzyjaźnionych i w większości będących też gośćmi Sanockiej Galerii Ekslibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku. Tytułowe ,,motywy sakralne” są nawiązaniem do szeroko pojętych treści, wiążących się z kulturą chrześcijańską. Znajdują się w niej proste nawiązania do instytucji i osób związanych z Kościołem, ale też metaforyka odwołująca się do duchowości chrześcijańskiej. W rycinach prezentowanych księgoznaków znajdują się m. in. symbole władzy kościelnej, postacie świętych, naczynia i księgi liturgiczne, budowle sakralne, ludowe świątki, kapliczki i krzyże przydrożne.

W 2014 r. odwiedził kościółek w Wodzicznej ostrowski artysta Czesław Kazimierz Woś, który za pomocą techniki akwaforty przestawił wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy z tego sanktuarium.

Czesław Woś studia plastyczne ukończył na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1982 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Realizuje grafikę, rysunek i malarstwo. Czesław Woś to jeden z wybitnych współczesnych grafików polskich, znany jest również jako animator i popularyzator znaku książkowego. W 1985 roku wraz z żoną Bożeną zainicjował Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim, które stało się jedną z najważniejszych prezentacji małych form graficznych w Polsce. Grafikę warsztatową i ekslibrisy prezentował wielokrotnie w kraju i za granicą m. in. W Argentynie, Chinach, Czechach, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kanadzie, Litwie, Meksyku, Niemczech, Portugalii, Rosji, Rumunii, Ukrainie, USA, Włoszech i na Węgrzech. Do najważniejszych wystaw indywidualnych twórcy należy zaliczyć ekspozycje w: Europejskim Centrum Kultury w Erfurcie, PIASA Gallery w Nowym Jorku, Mayenburg Museum w Nordhausen. Jego grafiki i rysunki ilustrują tomiki wielu poetów polskich. W 2004 roku swoje prace prezentował także w Sanockiej Galerii Ekslibrisu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments