Majchrzak u źródeł

majchrzak-2W Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego 19 sierpnia br. odbyło się  spotkanie  w ramach projektu pt. Wydanie płyty CD zawierającej cykl audycji folklorystycznych Józefa Majchrzaka z obszaru ziemi kępińskiej. Spotkania podobne odbędą się jeszcze  26 sierpnia i 2 września br.

 

Zebranych w Sali muzeum witała dyrektor muzeum Karolina Różańska i autorka projektu Sylwia Kucharska, która omówiła realizację projektu. Płytę wydało Muzeum Ziemi Kępińskiej im. Tadeusza Piotra Potworowskiego. Teksty opracowała Gabriela Gacek.

Na kolejnych spotkaniach będzie można posłuchać innej audycji poświęconej innemu miejscu i innemu lokalnemu folklorowi. Następnie Gabriela Gacek przybliżyła zebranym postać Józefa Majchrzaka i audycję pt. Święty spokój Grębanina. Gabriela Gacek jak sama mówi jestem autorką pracy licencjackiej na temat audycji radiowych Józefa Majchrzaka. Wrocławianie Józefa Majchrzaka kojarzą z audycjami polskiego radia na temat pieśni ludowych wydanych, które on zebrał na północno – wschodnim pograniczu Południowej Wielkopolski i Dolnego Śląska, a więc bardzo bliskich Kępnu.

Dla mnie było bardzo miłe jeszcze raz zetknąć się z opracowaniami Józefa Majchrzaka z tych terenów. Józef Majchrzak był Wielkopolaninem, jego rodzice wyemigrowali do Niemiec.  Z Ziemią Kępińską był związany, w latach trzydziestych XX wieku pracował jako nauczyciel w Rakowie, Kierznie, Grębaninie i  w Łęce Mroczeńskiej. Na uniwersytecie Wrocławskim studiował muzykologię wtedy bardziej związał się z Wrocławiem. Rozpoczął pracę w radiu. Jego audycje z tej płyty pochodzą z lat 50. Był pracownikiem radia, redaktorem. Wrocławianin, który stał się taką osobą, która przyjechała z Wielkopolski z Łęki Mroczeńskiej, ukończyła studia i zaczęła pracę w radiu odpowiedzialna za badania Folkloru muzycznego Dolnego Śląska i pogranicza Dolnego Śląska i Południowej Wielkopolski. Jego praca to dwa zbiory pieśni dolnośląskich ludowych. W prezentacji przedstawiła życie i pracę, osiągnięcia  i to czym się zajmował J. Majchrzak.

Zaprezentowano audycję pt. „Śpiewki spod Grębanina”, które zostały zarejestrowane w czasie wizyty Majchrzaka u pani Jadwigi Hełkowej ludowej śpiewaczki z powiatu kępińskiego.

Po zakończeniu audycji gościnnie wystąpił z koncertem zespół „Słupianie” pod kierunkiem Jana Hełki. Potwierdzając, że nasz folklor wciąż żyje, dzięki ludziom i ich pasji, którzy śpiewają piosenki przekazane przez rodziców czy dziadków zasłyszane na dawnych weselach i przetrwały pomimo zawieruchy wojennej. W koncercie zebrani wysłuchali pieśni zespołu „Słupianie” działającego od 18 lat: Siwy koń; Przy studzience; Miałem cyganeczkę; Spodobała mi się; Śliczne goździki; Oj Marysiu; Samotny leśny kwiat; Powiedzże, mi powiedz; Małgorzatka; Milion białych róż. Po koncercie zebrani otrzymywali płytę „Majchrzak u źródeł”.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments