Imieniny ulicy Henryka Sienkiewicza w Kępnie

imieninyulicy-4Rok 2016 obrano  Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji  bibliotekarze zaprosili wielu znanych ludzi do czytania dzieł H. Sienkiewicza „ Quo Vadis”.

 

Nauczyciele bibliotekarze gimnazjów Gminy Kępno i kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej uczcili Rok Sienkiewicza w nieco inny sposób. Biorąc pod uwagę fakt, że w Kępnie istnieje ulica jego imienia ( ul. H. Sienkiewicza) zorganizowali i zaprosili na imieniny tej ulicy.  To pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście.

Spotkanie zorganizowane w Kępnie miało miejsce przed południem  16 września 2016 r. u wylotu ul. H. Sawickiej pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1, a ZSP nr 1 w Kępnie.

Celem spotkania  było promowanie czytelnictwa i upowszechnianie historii naszego miasta wśród mieszkańców. Wydarzenie objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus.

Organizatorami tego wydarzenia byli nauczyciele bibliotekarze gimnazjów Miasta i Gminy Kępno oraz kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu tj.: Grażyna Chrząstowska, Laura Długowska, Monika Przybył ,Lidia Wielgoś, Stefania Brzezińska-Michalska, Anna Wróblewska. Program spotkania bogaty w wiele atrakcji. Spotkaniu towarzyszyła  trzecia już akcja „ Przygarnij książkę”.

W ramach promocji czytelnictwa odbyło się bezpłatne rozdawanie książek, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Można było wybierać i zabierać do domu bezpłatnie książki, każdy mógł coś ciekawego znaleźć dla siebie. Książki  były wyłożone na stołach dużo wcześniej przed oficjalnym otwarciem spotkania. Wiele osób skorzystało z tej formy promocji książek.

Ponadto Stowarzyszenie „Socjum Kępno i okolice” przygotowało przepiękną wystawę zdjęć budynków – kilkadziesiąt lat temu zatrzymane w kadrze tamtych lat, ich przeróbki , remonty po stan dzisiejszy  pod hasłem „Ulica Sienkiewicza w dawnej fotografii”. Wielu widziało niektóre fotografie po raz  pierwszy. Dla  niektórych szczególnie ludzi jesieni była to okazja do  wspomnień powrotu do lat młodzieńczych, a nawet dziecinnych wywołujących wiele wzruszeń na twarzach i zapewne w sercach. Dla młodego pokolenia to niecodzienna, acz bardzo ciekawa lekcja historii naszego Kępna, a konkretnie jednej ulicy, którą na co dzień wielu mija nie zastanawiając się nad jej przeszłością.

Oficjalnego otwarcia i przedstawienia programu spotkania dokonała prowadząca spotkanie.  W imieniu burmistrza wystąpiła Sylwia Humelt i  zaprosiła na pyszny tort z książką.

Historię ulicy opowiedziała zebranym radna Rady Miejskiej i członkini Stowarzyszenia „Socjum Kępna i okolice” oraz TMZK p. Irena Sadek. Ulica Sienkiewicza nie należy do najstarszych ulic Kępna. Główne starsze obiekty mieszczą się przy trakcie Warszawskim ( czyli tak jak biegła droga z Warszawy przez Wrocław do Drezna. Po utworzeniu linii kolejowej w kierunku Wrocławia potem Poznań  – Kluczbork oraz Namysłów rozwijało się miasto w kierunku tzw. Przedmieścia Warszawskiego. To tam powstawały obiekty przemysłowe: Rzeźnia, Gazownia, Młyn, Hurtownie, magazyny. Rozwijało się też przedmieście Wrocławskie w kierunku na Wrocław co  było związane z powstaniem małego dworca ( Zachodniego). Rozbudowa ulicy Sienkiewicza to początek XX wieku. Powstały tu dwa szpitale( przytułki dla starców i ciężko chorych)- obecnie mieści się tam EKO a drugi szpital to budynek wis  a wis. W 1912 wybudowano szkołę. Budowniczym był ten sam co budował kępińską pocztę. Zaczęto budować budynki typu wille. Przykładem wilii jest róg Dąbrowskiego i Sienkiewicza, właścicielem przed wojną był A. Białecki (prawnik i notariusz). ZSP nr 1 też wyglądał inaczej( willa Matzki) po wojnie był tam Urząd skarbowy a przed wojną Inspektorat Budowlany. W szkole uczyli się uczniowie z całej Polski zawodu ślusarza. Blisko szkoły potrzebna była bursa. W miejscu gdzie miała powstać było więzienie – areszt śledczy. W połowie lat 50-tych (więzienie – parterowy budynek)  zburzono i zbudowano obecny budynek w którym są biura związane ze starostwem. Idąc dalej mijamy osiedle ( po wojnie było tu Targowisko). Przed wojną był tam plac wystaw, plac na którym ćwiczyło Towarzystwo „Sokół”, dalej były puste pola, w lach 60-tych spółdzielnia zaczęła budować bloki. Ku końcowi ul. Sienkiewicza mieszczą się dwa cmentarze (katolicki powstał w 1870r., ewangelicki – 1873 pierwsze pochówki). Dlaczego ulica zaczęła się tak późno rozwijać? Bo w kierunku południowym były mokradła ( mokre łąki)  nazwano to traktem brzeskim w kierunku Brzegu, ale miasto się słabo rozwijało, dopiero w XX wieku nastąpił rozwój. W czasie zaborów ta ulica nazywała się Raichtalerstrasse w czasie okupacji nazwano ją Gustawfreitakstrasse – mówiła pani Irena.

Potem uczniowie  laureaci szkolnych konkursów „Pięknego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza” odczytali przygotowane fragmenty. Byli to uczniowie ze szkół: SP nr 3 w Kępnie, SP Olszowa, Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Kępnie, Gimnazjum: w Bralinie, Krążkowach i Mroczeniu, ZSP nr 2 w Kępnie, ZS w Laskach i ZS w Mikorzynie. Pogoda dopisała.

Zwieńczeniem była imieninowa atrakcja pyszny tort od UMiG, którego zapewne skosztował każdy uczestnik spotkania . Spotkanie to uczta dla ducha, ciała i ucha. Takie spotkania związane z historią naszej małej ojczyzny pielęgnują naszą regionalną tożsamość.

Mała

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments