Obchody Dnia Solidarności i Wolności w 36 rocznicę porozumień sierpniowych

DWISkępno (1)31 sierpnia 2016 r. odbyły się obchody Dnia Solidarności i Wolności w 36 rocznicę porozumień sierpniowych.

 

 

O godzinie 17:00 na kępińskim Rynku zabrzmiały dźwięki syreny  oraz hymn państwowy, a delegacje działaczy „Solidarności”, parlamentarzystów (senatorów i posłów), władz miasta i powiatu, radnych gminnych i powiatowych, oraz przedstawicieli instytucji, byłych działaczy solidarności złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem  na kępińskim Rynku.

Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Obchodom dla uczczenia Dnia Solidarności i Wolności towarzyszyła wystawa plenerowa na kępińskim Rynku przy fontannie. Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć wystawę pod hasłem „Wokół sierpnia 80. Porozumienia sierpniowe z perspektywy Miasta i Gminy Kępno”.
Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie zorganizowane w Kępińskim Ośrodku Kultury.  Zebranych w KOK działaczy witał burmistrz MiG Kępno Piotr Psikus.
W nawiązaniu do tego co mówiłem w roku ubiegłym, że będę kontynuował to, że 31 sierpnia będziecie zawsze mogli Państwo się spotykać, przypomnieć siebie nawzajem, przypomnieć to co było i to, że Solidarność powstała 36 lat temu. To przecież również dzięki Solidarności mamy Samorząd Terytorialny -mówił burmistrz.
Okolicznościowy referat wygłosił Bolesław Iracki. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali tych wspomnień nawiązujących do jakże trudnych i innych wtedy czasów. Spotkanie zakończyło się przy wspólnym stole i ze wspomnieniami uczestników wydarzeń sierpniowych. Wspomnieniami dzielili się Bolesław Iracki, Ryszard Łańduch, Stanisław Kowalski, Zenon Kasprzak, dr Krzysztof Rudziński, Jerzy Lubojański, Pawelka Karol. Wiele mówiono na temat internowania, przekazywaniu wiadomości, kolportażu ulotek, stanie wojennym, wspominano z wielkim  tych, którzy odeszli.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments