Wystawa Michała Durakiewicza w SBP Kępno

wystawadurakiewicz-415 września 2016 r. w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie w Saloniku „Między wierszami” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt.: „A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu `39 ” autorem wystawy był Michał Durakiewicz.

 

Wystawa przygotowana została z myślą o tych zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej wojny. To im oddano głos. Wczytując się we fragmenty wspomnień i relacji cywilnych uczestników wojny 1939 r. (często dotąd niepublikowanych), można wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 r. z perspektywy różnych ludzi, wydawałoby się bezsilnych wobec grozy i niebezpieczeństw, jakie ich otaczały. Nie wszyscy mogli włączyć się w „cywilny front walki”, byli też tacy, którym wojna odbierała wolę działania.

Prezentowane relacje przedstawiają doświadczenia i odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Stworzony został w ten sposób w miarę pełny obraz tamtych trudnych dni. Staje się on bardziej plastyczny i sugestywny dzięki fotografiom i faksymiliom dokumentów oddających ówczesną rzeczywistość.
Podczas otwarcia wystawy prelekcję wygłosił autor – Michał Durakiewicz z Oddziału IPN w Lublinie. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00, do 30 września br. Wystawie towarzyszyła prezentacja z komentarzem autora.

Wystawa powstała w Lubelskim Oddziale IPN przy współpracy Biura Edukacji w Warszawie 2009 roku. Autorami są Agnieszka  Jaczyńska, Michał Durakiewicz i Paweł Rokicki. Różne oddziały instytutów w różnych częściach Polski zajmują się tymi sprawami, ale często przygotowują ofertę edukacyjną o ogólnopolskim charakterze i w tym przypadku Lublin podjął się tego tematu i stąd nasza obecność w różnych miejscach Polski. Przez 7 lat wystawa objechała dużą część Polski. Przed Kępnem była w Wałczu , odwiedzamy wiele miejscowości, gdzie trzeba przyznać spotyka się z dużym zainteresowaniem i to nie tylko w okolicach rocznic wojny.

Nasza działalność edukacyjna w dużej mierze skierowana jest do nauczycieli historii i do młodzieży i pasjonatów historią. Wystawa to 40 plansz tutaj niestety nie wszystkie się zmieściły – Udało się pokazać około 30 z przyczyn organizacyjnych i lokalowych. Na planszach są zdjęcia ze źródeł niemieckich czy nawet sowieckich. Poza zdjęciami na planszach dużą część zajmują wspomnienia ludzi, którzy widzieli te wydarzenia 39 r. – wrzesień początek wybuchu wojny. Po wojnie spisując biografie spisali fragmenty wspomnień. Koleżanki i koledzy z Warszawy przygotowali szerszy materiał w albumie o tym samym tytule. Album ten jest do przejrzenia w czytelni  Samorządowej Biblioteki.

Cel wystawy jest podobny do wszystkich naszych działań edukacyjnych popularyzowanie historii Polski, formy tej popularyzacji są różne: wystawy, książki, materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów, gry edukacyjne, komiksy. Musimy nadążać za odbiorcą, bo formuła podręcznika szkolnego często nie wystarcza. Internet też jest pewną formą przez którą staramy się tą wiedzę rozpowszechniać i przekaza . Polecam portal pamięć.pl. Zachęcam mieszkańców, aby za pośrednictwem tej wystawy poznali kawałek historii swojego kraju i obejrzeli wystawę w bibliotece.

Mówił dla Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego autor wystawy Michał Durakiewicz

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments