Bł. ks. Jerzy Popiełuszko – „Patronem obecności Polski w Europie”

wloclawek-s-80-6Przy tamie na Wiśle we Włocławku w miejscu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszko w 32 rocznicę jego śmierci 18 października miały miejsce uroczystości w których Wieruszowski NSZZ Solidarność-80 reprezentował Piotr Morta – przewodniczący Krajowego Sekretariatu BDOŚ i jednocześnie członek Zarządu FZZ w województwie łódzkim.

 

W poczcie sztandarowym KK NSZZ Solidarność-80 tradycyjnie ambasadorem KM Solidarność-80 Pfleiderer Prospan S.A. był Wojciech Fryziel.  

Papież, obecnie święty Jan Paweł II nazwał ks. Jerzego Popiełuszko „Patronem obecności Polski w Europie” – mówi Piotr Morta. Byliśmy na tamie, pod krzyżem, który poświecił Nasz Ojciec Święty. Powinnością wszystkich Polaków i całej Europy jest pamięć o współczesnym męczenniku, który oddał swe życie za Prawdę, Ojczyznę i Wolność.

„Wierność Ojczyźnie to nie wybór lecz Konieczność”– te słowa powtarzane przez obecnie błogosławionego księdza Jerzego są nadal bardzo aktualne o których wszyscy powinniśmy pamiętać i stosować je  życiu- kontynuuje wieruszowski uczestnik uroczystości pod „włocławską tamą na Wiśle”. Solidarność-80 wraz ze sztandarami i przewodniczącym Markiem Mnichem corocznie od czasu jej powstania jest obecna  na rocznicowych uroczystościach pod  tamą we Włocławku.

W ramach projektu pt. „Szlak męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki” przy Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku powstaje „Muzeum męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki”. Głównym założeniem Muzeum jest przedstawienie życia, męczeńskiej śmierci i przesłania ks. Jerzego Popiełuszki w bardzo nowoczesnej, multimedialnej i zaskakującej formie.

Muzeum będzie podzielone na trzy sale. Dwie pierwsze będą połączeniem kina, telewizji, elementów animacji, wielokanałowego systemu audio oraz światła. Trzecia sala będzie salą stricte interaktywną z wyodrębnionymi stanowiskami multimedialnymi. Nowatorstwo pierwszych dwóch pomieszczeń będzie polegać na tym, że trzy z czterech ścian będą stanowić jednolitą, ogromną przestrzeń multimedialną. Na tym panoramicznym ekranie pojawiać się będą zarówno filmy, inscenizacje, materiały archiwalne jak i przestrzenne animacje. Wprowadzimy także postać wirtualnego przewodnika, który niczym hologram pojawiający się na ścianach, będzie „przeprowadzał” zwiedzających przez historię i życie błogosławionego Jerzego Popiełuszki.

Pierwsza sala przeprowadzi nas przez dzieciństwo i młodość księdza Jerzego, korytarz wprowadzi nas w entuzjazm Solidarności, aby w drugiej sali widzowie mogli przeżyć emocje związane ze strajkami, Mszami za Ojczyznę i późniejszymi prześladowaniami. Ostatnim etapem opowieści będzie porwanie i męczeńska śmierć księdza Jerzego. Ona ma wybrzmieć jako przesłanie dla wszystkich, a w swoim uniwersalizmie przemówić także osobiście do każdego z odwiedzających.(źródło- www.pocieszyciele.pl)

Więcej na temat Muzeum na stronie http://www.pocieszyciele.pl/?page_id=2432

E.T.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Religia, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments